11 Temmuz Bulgaristan Erken Seçimleri - Balkan Günlüğü Gazetesi

11 Temmuz Bulgaristan erken seçimleriSon Güncelleme :

05 Temmuz 2021 - 2:32

196 okuma


 

İsmet Topaloğlu

Bulgaristan seçim kanununda değişiklikler yapıldı. Hükümet ortağı iken “milliyetçiler” özellikle Türkiye’de İkamet eden Bulgaristan göçmenlerinin oylarını azaltmak için sandık kısıtlaması getirmişlerdi. Bu kısıtlama iki ay ömrü olan 44 parlamentosunda kaldırıldı. Böylece AB dışında ülkelerde sandık sayıları verilen dilekçelere göre belirlenecek. Sandık kısıtlama kanunuyla Türkiyede açılıan sandık 32 ile sınırlandırılmıştı. 11 Temmuz 2021 seçimlerinde Türkiyede Bulgaristan Yüksek Seçim Kuruluna verilen dilekçelere göre açılacak olan sandık saysı 121.
Özellikle Türkiyede seçim sandıklarının sayısındaki artış Bulgaristan siyasetçilerinin ilgisini çekti. DPS/HÖH hareketin genel başkanı Mustafa Karadayı önderliğini yaptığı heyet Ankara çıkartması yaptılar. Heyet Türkiye Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayip Erdoğan tarafından kabul edildi. Görüşmeler Dış işler bakanı Sayın Mevlit Çavuşolğlu makamında devam etti. Resmi ziyaretler TBMM başkanı Sayın Mustafa Şentop makamında son buldu.
Ayrıca Kırcaali il ve ilçe belediye başkanları seviyesinde Türkiyede Bulgaristan göçmenlerinin yoğun yaşadıkları şehirlerde mahalle ziyaretlerinde bulundular. Heyetler seçmenlerle bire bir görüşmeler yaptılar.
Ulusal Hak ve Özgürlükler hareketi başkanı Güner Tahir, AP milletvekili Asım Ademov, eski savunma bakan yardımcısı HŞHP başkanı Orhan İsmailov Şumnu Milletvekili İlter Beyzatov ile Razgrad valisi Günay Hüsmen Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan göçmenlerini ziyarette bulundular. Heyet Tekirdağ, İstandul, Bursa ve İzmir şehirlerinde göçmenlerin yoğun yaşadıkları mahalleleri gezerek yüz yüze görüşmeler yaptılar.
30 yıldan bu yana DPS/HÖH yönetimi Bulgaristan Türklerinin var olma mücadelesinden uzak durduklarından dolayı hareketin içinden ayrılanlar bir araya gelip birlik oluşturup GERB/SDS koalisyonunu destekleme kararı alırlar. Bulgaristan Türklerin var olan 30 yıldır DPS/HÖH yönetimi tarafından çözmek için uğraş verilmeyen sorunlar GERB/SDS koalisyonunda Türklerle birlik oluşturarak çözülebileceğine inadıklarından dolayı yer aldıklarını söylüyor Ulusal Hak ve Özgürlükler hareketi başkanı Günet Tahir. 30 yıldır birlik beraberlik yaptık hangi sorunumuz çözüldü? Hiç biri…
Bulgarlar, Romanlar ile Türklerle birlik oluşturulursa ancak sorunlar çözülür diye konuşuyor toplantılarda Günet Tahir.
Bulgaristan halkı siyasetçilere güven duymadıklarından sandığa gitmiyorlar. 4 Nisan 2021 yılı parlamento seçimlerinde katılın yüzde 47 kaldı. Türkler her geçen seçimlerde daha az katılım gösteriyorlar.
DPS/HÖH yönetimi 11 Temmuz seçimlerinde özellikle Türk seçmenini sandığa çekebilmeleri için 30 yılldır seçmenin beklediği konuşmaları hareketleri sergilerlerse çekebileceklerini öğrenmiş olmalıdırlar.
Dier taraftan Türk, Bulgar, Roman birliğini sağlayarak GERB/SDS koalisyonunda destek vererek parlamentoda daha güçlü temsil edilerek sağlayacağını inanan başı Günet Tahir’in çektiği toplum seçmeni sandığa götürmeye başarabilecekler mi? 11 Temmuz seçimlerinde Bulgaristan Türklerin önünde iki seçenek var. 30 yıldır destekledikleri DPS/HÖH hareketine var olma mücadelesini başlatacaklarına inanarak destek verecekler, umutlarını kesen seçmenler ise Türk, Bulgar, Roman birliğine inanarak GERB/SDS koalisyonunu destekleyecekler.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.