reklam
reklam

Bosna-Hersek 1 yıldır hükümetsiz - Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

Bosna-Hersek 1 yıldır hükümetsizSon Güncelleme :

13 Ekim 2011 - 22:00

484 okuma


Bosna-1Bosna-Hersek’te geçen yıl 3 Ekim’de yapılan seçimlerin ardından ülkede devlet seviyesinde hükümet, Türkiye’nin ve uluslararası toplumun tüm çabalarına rağmen hala kurulamadı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra en ağır katliamların, sistematik tecavüzlerin, soykırımın yaşandığı Bosna Hersek‘te, 14 Aralık 1995’te imzalanan Dayton Barış Anlaşması silahları susturdu, ancak ülkeyi karışık bir siyasi düğümle baş başa bıraktı. 16 yıl öncesine kadar birbirleriyle savaşan, ancak bu anlaşmayla ülkenin kurucusu olan üç etnik yapının kendine özgü siyasi yapılanması, Bosna Hersek‘i dünyanın en karışık idaresinin hüküm sürdüğü devletlerden biri haline getirdi. Topraklarının yüzde 49’unu oluşturan Sırp Cumhuriyeti ile yüzde 51’ine sahip 10 kantonlu Bosna-Hersek Federasyonu ve bir küçük özerk bölgesi (Brçko) bulunan ülkede, halkın geleceğine umut vadeden seçimler, savaşın ardından 6. kez geçen yıl 3 Ekim’de yapıldı. Seçimlerin üzerinden 1 yıl 2 gün geçmesine rağmen Bosna-Hersek’te devlet seviyesinde hükümet hala kurulamadı. Hükümetin kurulamaması ise her geçen gün ekonomisi kötüye giden ülkede, özellikle henüz savaşın yaralarını dahi saramamış halkı daha da karamsarlığa sürüklüyor. Uluslararası toplumun tüm çabalarına rağmen aradan geçen süreç içerisinde Bosna-Hersek’te devlet seviyesinde hükümet kurulamadı. Bosna Hersek‘te silahları susturan Dayton Barış Anlaşması’ndan sonra seçimlerin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hükümetin devlet seviyesinde kurulamaması ülkeyi en derin siyasi krizle baş başa bıraktı. Uluslararası toplumun, Bosna-Hersek’te hükümetin kurulması, ardından AB yolunda reformlar yapılması yönünde beklentilerine, Sırplar ”bağımsızlık”, Hırvatlar ise ”üçüncü entite” talepleriyle yanıt verdi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


E-Gazete