reklam
reklam

AVRUPALI TÜRKLER TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPIYOR » Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

AVRUPALI TÜRKLER TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPIYORSon Güncelleme :

23 Eylül 2015 - 2:47

11 okuma


Geri dönüş eğilimlerinin artması ve 256.000 Türk’ün son yıllarda geri dönmesi bu insanların Türkiye’ye yönelik yatırımlarını artırıyor. Avrupalı Türkler bireysel emeklilik ve SGK emekliliğine büyük ölçüde ilgi gösteriyorlar. Avrupa’da her geçen gün daha da güçleşen hayat şartları bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımızın Türkiye’de SGK ’ya gün başına 10 Lira 50 Kuruş ödeyerek üye olup, emeklilik hakkını kazanmaya büyük ölçüde yöneldiklerini görüyoruz. Ayrıca Avrupa’daki Türkler Türkiye’de bireysel emekliliğe de ilgi göstermeye başlamış bulunuyorlar. Bugüne kadar 200 binin üzerinde Avrupalı Türk SGK uygulanmasından yararlanmaktadır.

BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ

Özellikle Avrupa Birliği içerisinde sayıları 160 bini bulan Türk girişimcilerin birçoğunun içinde yaşadıkları ülkelerde sosyal sigortaları olmadığı, serbest çalıştıkları için Avrupalı bireysel emeklilik şirketlerinin Türklere aidat ödemesi konusunda soğuk bakmasından ötürü Türkiye’deki bireysel emekliliğe büyük ilgi göstermektedirler. Ne yazık ki Türkiye’deki bireysel emeklilik kuruluşları Avrupa’daki Türklere ilgi gösterip, onlara göre özel ve yeni konseptler hazırlamayı başaramamış bulunmaktalar. Avrupa’daki emekli aylıklarındaki düşüklüğü Türkiye’deki SGK üyeliğine olan ilginin artışını da beraberinde getirmiş ve bireysel emekliliğe ilgiyi de tetiklemiş bulunuyor. TAVAK’ın tespitlerine göre Avrupalı Türklere göre bireysel emeklilik paketi büyük ölçüde satın alınmak istenmektedir. Türkiye ‘de konut yatırımları geri dönen Avrupalı Türklerle beraber gitgide artmaya başlamıştır. 2006-2012 yılları arasında 253 bin Türkün Türkiye’ye geri dönmesi bunun en önemli göstergelerinden biridir. Avrupalı Türkler 2010 yılında İstanbul, Bodrum, Antalya, İzmir gibi kentlerde 38 bin konut almışlardır. 2013’te 37 bin Avrupalı Türk Türkiye’de konut almıştır. 2014 yılında konut alımlarında konut alımlarında artış olmuş ve sayı 41 bin sınırını geçmiştir. 2015 yılında ise bu satın alımların 40 bin civarında kalması beklenmektedir. Bu sayının daha fazla artmamasının en büyük nedeni Almanya’daki Türklerin yapı tasarrufu dediğimiz tasarruf hesaplarını Türkiye’de konut alımında kullanamamalarından kaynaklanmaktadır. Almanya’daki Türklerin yıllık gelirlerinde büyük ölçüde düşme vardır. Bu açıdan Türklerin harcamaları ve tasarrufları da bu düşmeyi göstermektedir. Eskiden Almanya’da 240 bin Türk hanesi aldıkları evde otururken şimdi bu sayı 200 bine düşmüş. Büyük çoğunluğu da aldıkları evlerin kredilerini ödeyemedikleri için evlerini satmış ve tekrar kirada oturmaya başlamışlardır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

E-Gazete