reklam
reklam

AB İLE TAM ÜYELİK GÖRÜŞMELERİ 10. YILINDA » Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

AB İLE TAM ÜYELİK GÖRÜŞMELERİ 10. YILINDASon Güncelleme :

16 Ekim 2015 - 0:04

10 okuma


Avrupa Birliği ile tam üyelik görüşmelerinin 10. yılını doldururken aldığımız mesafe çok az. Türkiye Avrupa Birliği ile tam üyelik görüşmelerine 3 Ekim tarihinde başladı. Bu görüşmeler çerçevesinde 10 yılda alınan mesafe memnun edici değil. 35 ana başlıktan 28’i açıldı. 14 başlıkta görüşmeleri sürerken yalnız 1 tanesini kapatmış bulunuyoruz. Güney Kıbrıs’ın getirdiği zorluklar dışında AB’nin diğer ülkeleri de müzakerelerin yürümemesi konusunda büyük çapta başarı gösteriyorlar. İlk defa TAVAK Vakfı’nın 2015 yılında yaptığı araştırmada AB’ye tam üyelik konusuna sıcak bakanların oranı yüzde 43’e yükselmişti. Bunun da en büyük nedeni Türkiye’deki ekonomik kriz ve demokrasideki belirli sorunlar olmuştu.

VİZE KONUSU                                

Avrupa Birliği geliştirmeden sorumlu komiseri Hahn, mülteciler konusunda Türkiye’nin kalbini kazanmak açısından önümüzdeki 2 yıl içinde vize konusunda adımlar atılabileceğini dile getirdi. Türkiye tam üyelik görüşmelerine başlayıp hala vizenin kaldırılmadığı tek ülke konumunda. Türkiye’nin büyüklüğünü dile getiren AB ülkeleri 1986’da uygulamaya girmesi gereken Serbest Dolaşım hakkını askıya aldıktan sonra Schengen vizesi konusunda en erken 2017 yılında bir gelişme olabileceğini dile getirdi. Buna karşılık Türkiye’nin Türkiye’den kaçan mültecileri geri almasını bekliyor. Türkiye’nin hakkı en geç 2016’nın ikinci yarısında Schengen vizesinin kaldırılmasına yönelik olacaktır.  Türkiye’de AB ile ilgili bakanların fazla başarılı olmaması veya kısa zamanda görevlerini bırakması da bunda etkili oluyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Brüksel’deki görüşmeleri sürecinde muhakkak bunu dile getirecektir. 10 yıldır görüşmeler sürerken bizle aynı gün görüşmelere başlayan Hırvatistan, 6 yılda görüşmelerini tamamlamış ve 1 Temmuz 2013’te tam üye olmuştu. 2009 da üyelik başvurusu yapan İzlanda, 2013’te görüşmeleri askıya aldı. Fakat bu süre zarfında 27 başlık açtı ve 11’ini de kapatma şansına sahip oldu. Müzakerelere Türkiye’den 7 yıl sonra başlayan Karadağ, bugüne kadar 20 başlık açmış bulunmaktadır. 2014’te tam üyelik görüşmelerine başlayan Sırbistan, daha başlık açamamış fakat 2015 yılının sonuna kadar 2 başlığı açacağından hareket edilmektedir. 78 milyonluk Türkiye, Avrupa Birliği için bir kazançtır. İslam’a karşı önyargının azalması için Türkiye’nin AB’de yer alması şarttır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

E-Gazete