reklam
reklam

ALMANYA-TÜRKİYE EKONOMİK İLİŞKİLERİ » Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

ALMANYA-TÜRKİYE EKONOMİK İLİŞKİLERİSon Güncelleme :

16 Ekim 2015 - 0:20

10 okuma


Türkiye ve Almanya’nın dış ticarette yoğun bir hacmi bulunmaktadır. Almanya Türkiye’nin ihracatında birinci sırada yer almakta, ithalatında da enerjiyi dışarıda bırakırsak en önemli partnerlerden biri konumundadır. Türkiye otomotiv dışında özellikle beyaz eşya ürünlerinde ihracatını artırmaktadır. Son zamanlarda Türk tekstili Almanya’da gerilemiş bulunmaktadır. Bunun için özellikle erkek giyim sektöründe Alman pazarlarına yönelebilirler. Bunların gelişmesi için en önemli faktörlerden biri de Almanya’da sayıları 82400’ü bulan irili ufaklı Türklerin kurdukları şirketler üzerinden, başta gıda maddeleri olmak üzere ihracatımızı arttırma olanağımız vardır. Türkiye bu güne kadar ticari ilişkilerde Almanya’da ki Türk nüfusunun gücünü fırsata çevirememiştir. Almanya’yı bugün için çok uluslu değil ama farklı kültürlerin yer aldığı bir ülke olarak görebiliriz. 82 milyonluk Almanya nüfusunun 3 milyon 100 binini bu ülkede yaşayan Türkler oluşturmaktadır. Bu Türklerin özellikle gıda maddelerine ve tekstilde Türk ürünlerine büyük bir talebi bulunmaktadır. Bunun dışında bu ülkede bulunan Türk iş adamlarının ve üst düzey Türklerin bireysel emeklilikleri yoktur. Almanya bu konuda tutucu davranmaktadır. Hizmet sektöründe de Almanya’da yaşayan 3 milyon 100 bin Türk hizmet sektöründeki ihracatımızın artmasında katkıda bulunabilirler.

ALMAN TURİSTLER VE YATIRIMLAR

Alman ekonomisi 2014’te beklenenin üzerinde büyümüştür. 2015’te de geçtiğimiz yıl kadar olmasa da ciddi bir büyüme beklenmektedir. 505 milyonluk ve 28 ülkeden oluşan Avrupa birliğine baktığımız zaman Alman ekonomisi burada bir motor görevi üslenmekte, batmak üzere olan Yunanistan’dan komşu ülkelere kadar ekonomik ilişkileriyle AB’nin gelişmesini sağlamaktır. Bu gelişme Avrupa ve Türkiye için yeni yatırımlar olanakları sağlayabilir. Sektörlerin açısından Türkiye için en önemlisi 2015 yılında gerileyen turizm sektöründe Alman pazarının kaybedilmemesi ve Alman pazarına daha fazla eğrilmesi gerekmektedir. Rusların 2014’te 4 milyon turist getirdiği Türkiye’de Almanya 2014’tee 5 milyon 100 bin turist gelmiş bunun dışında bu yılda 5,3 milyonluk bir Alman turist beklentisi vardır. Turizm sektörü başta olmak üzere Alman ekonomisinin gelişmesi Almanya üzerinde Avrupa’nın diğer ülkelerine açılmasını birlikte getirebilir. Türkiye özellikle turizm sektöründeki yeni yatırımlar için Alman büyük turizm şirketleriyle ilişkilere geçerken şuanda Almanya’dan Türkiye’ye gelmiş 4500 irili ufaklı kuruluşlar vardır. Bunların içinde fazla önemi olmayan ve Türk pazarında olumlu etki yapmayanların dışında Türkiye için çok önemli olan Mannesmann Boru Fabrikaları ve Bosch gibi firmaların yatırımlarının artırılması yarar sağlayabilir. Türkiye yenilenebilir enerji sektöründe çok umut veren bir ülkedir. Özellikle güneş enerjisi bu konuda Almanların ilgisini çekmektedir. Yenilenebilir enerji ‘de özellikle İzmir gibi yılda 320 gün güneş alan yerlerde yatırımların arttırılması sağlanabilir. Almanya yavaş yavaş enerji sektöründe Türkiye’yi keşfetmektedirler. Bu yatırımların arttırılması için Türkiye teknoloji açısından Almanya ile ciddi iş birliği olanağına girebilir

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

E-Gazete