reklam
reklam

TÜRK HALKI’NIN AB’YE VE MERKEL’E BAKIŞI » Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

TÜRK HALKI’NIN AB’YE VE MERKEL’E BAKIŞISon Güncelleme :

27 Ekim 2015 - 0:45

16 okuma


TAVAK Vakfı’nın bu yıl yaptığı son araştırmada Türk Halkı’nda AB’ye yönelik iyimser bir gelişme ortaya çıkmıştır. Türk halkının yüzde 43’ü AB üyeliğine sıcak bakmaktadır yalnız yüzde 48’i de hayır demektedir. Bunun dışında yine bu araştırma kapsamında Türkiye’nin 2020-2026 yılları arasında AB’ye tam üye olacağına inananların oranı yüzde 51’e çıkmış bulunmaktadır. Buna karşılık Türkiye’nin AB’ye giden yolunu en fazla hangi ülkenin kestiğine yönelik soruda Almanya ilk sırada yer almakta ve Alman halkının yüzde 51’inin Türkiye’nin tam üyeliğine karşı çıktığı düşünülmektedir. Eski yıllarda Türkiye karşıtı olarak görülen Fransa’nın Türkiye’nin önünü kesme oranı yüzde 20 oranında kalmıştır.

Merkel Türkiye’ye niçin geliyor? Ne istiyor? Ne alacak?

Angela Merkel, Türkiye’ye fazla sıcak bakmayan Almanya’daki Türklere de her zaman mesafeli olan bir başbakandır. Aynı zamanda Angela Merkel’in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’la, Tayyip Erdoğan’ın başbakanlık zamanında fazla anlaşamamış olması ve birbirlerini sevmedikleri bilinen bir şeydir. Şimdi bu Pazar günü Merkel’in Türkiye’ye gelmesinin nedenlerine bir göz atalım:

  1. Türkiye Balkanlardan gelecek olan tüm mülteciler için anahtar konumunda bir ülkedir. Bu açıdan Merkel’in korkusu Türkiye’de bulunan 2,3 milyon Suriyeli mültecinin Balkanlar üzerinden Avrupa’ya gelmesidir.
  2. Avrupa Birliği’nin hesaplarına göre Suriye’de her an ülkeden ayrılmak ve mülteci konumuna girmek isteyen 7 milyon Suriyeli vardır. Bunların artık ne Ürdün’e ne de Lübnan’a gitme şansları yoktur. Arap dünyasının da soğuk baktığı bu mülteciler için gidilecek tek ülke Türkiye ve Türkiye üzerinden gidilecek Avrupa Birliği olacaktır. Bunun için Merkel bunun da önünü kesmek istemektedir.

MERKEL NE BEKLİYOR?

Merkel’in Tayyip Erdoğan’dan beklediği en büyük gelişme Türkiye’nin Suriye’deki iç savaşa artık müdahil olmaması ve bunun daha fazla gelişmesini önlemeye çalışmalarda bulunmasıdır. İsteklerin ikincisi ise, Türkiye’nin Suriye sınırındaki polis ve asker sayısını arttırması ve artık Suriye’den Türkiye’ye yeni göçmenlerin gelmesini önlemeye yöneliktir. Ayrıca Türkiye’den diğer beklenti de; Yunanistan’la ortak çalışarak Yunanistan üzerinden mültecilerin gelmesini önlemeye yöneliktir. Buna karşılık Avrupa Birliği ülkeleri kendi sınır koruma mekanizmalarını Türkiye sınırına getirmek ve kontrol etmek istemektedirler. Böylece Yunanistan ve İtalya’ya kaçanları önlemeye yönelik AB’nin sınır koruma teşkilatını Suriye sınırına da Türkiye tarafından konuşlandırılması istenmektedir. Bunun iki önemli noktası vardır. İlki; Türkiye’nin bağımsızlığına yönelik bir yaklaşımdır. İkincisi de; Türkiye’ye yönelik böyle bir yaptırım olduğu taktirde AB, Türkiye’yi sınır olarak tanımış olacaktır ve yeşil ışık yakacaktır.

TÜRKİYE NE İSTİYOR?

Türkiye’nin isteklerinin başında da AB’nin Türkiye’ye yönelttiği ekonomik yardımların artırılması yönünde olacaktır. AB bu yıl için, Türkiye için öngörülen 3,9 milyar Euro’luk AB yardımının 1 milyarını başka konulardan dolayı alıp göçmenlere yöneltilmesi için kullanacaktır. Türkiye bunun için her yıl en azından 1 milyar Euro daha istemektedir. Türkiye ayrıca Schengen vizesinin en geç 1 Ocak 2017’de kaldırılmasını istiyor. Ayrıca 2020-2026 bütçe döneminde tam üyelik şansı olması için 2017’de hazırlanacak olan 2020-2026 bütçesinden Türkiye’ye pay istiyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

E-Gazete