reklam
reklam

Kıbrıs Görüşmeleri Türkiye'nin Aleyhine Gelişiyor » Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

Kıbrıs Görüşmeleri Türkiye’nin Aleyhine GelişiyorSon Güncelleme :

25 Ocak 2016 - 8:59

19 okuma


Kıbrıs’ın başarılı turizmci ve iş kadını Sıdıka Atalay, Nazım Hikmet’in 114.ölüm yılı nedeniyle dört tarafı bir araya getirmek istedi. KKTC Cumhurbaşkanı ve Türkiye tarafı bu toplantıya görkemli bir şekilde katılırken Güney Kıbrıs hükümeti ve Yunanistan fazla yüksek olmayan bir şekilde temsil edildi. Kıbrıslı Rumlar çok üst düzeyde olmayan bir katılım sağladılar. AB’yi de arkasına alan Kıbrıs Rum Hükümeti, Kıbrıs Görüşmeleri’nde kendilerini muzaffer görüyorlar. Kıbrıs’ın 1974 ‘ten beri Türk ekonomisine yükü büyük. Baktığınız zaman son yıllarda Türkiye takriben, yılda 400-450 milyon dolar KKTC bütçesine katkıda bulunuyor. Bu parayla Kıbrıslı Türklerin yatırımlarının yanında aylıkları da ödeniyor.

İLGİNÇ GELİŞME

70’li yıllardan öne mücahitlik yaptıklarını belirten kişiler 36 yaşında emekli olma şansına sahip oldular. İlginç bazı kişiler 10-12 yaşlarında mücahit olduklarını dile getirerek bu şansa sahip oldular. Türkiye ‘de emeklilik yaşı her gün yükselirken, KKTC’de böyle bir durumun olması ayrıca 1 Mayıs’tan 30 Kasım’a kadar KKTC’de yaz saati uygulanması ve insanların saat 14.00’da işi bırakmaları da ilginç bir gelişme.

TÜRKİYE SORUNLARIYLA MEŞGUL

Türkiye kendi iç ve dış sorunlarıyla mücadele ediyor. Suriyeli mülteciler Suriye’de Rusya’nın olaya müdahil olması, Irak sorunu, İran’ın yavaş yavaş Türkiye’ye başkaldırması gibi gelişmelerle meşgul olarak Türkiye’nin gündeminde Kıbrıs yok. Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıslı Rumlarla çok sıkı bir görüşme trafiğine girdi. Büyük bir olasılıkla çözüme bu yılsonu yaklaşacak. Bu çözümde Kıbrıslı Türklerin hakları ne açıdan korunuyor bunlara bakmakta bir yarar var. Konuları alt alta sıralarsak olaylar ciddi bir şekilde ortaya çıkar.

RUMLAR 30 MİLYAR DOLAR İSTİYOR

Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs’taki mülkiyet sorunu tartışma açısından taleplerine göre 30 milyar dolarlık malvarlıklarını ya geri istiyor ya da paralarının verilmesini talep ediyorlar. Buna karşılık Kıbrıslı Türklerin güneyde bırakıp kuzeye gelmeleri sırasında bu bölgede kalan mallar konusunda hiçbir görüşme yok. Bu konuyu Mustafa Akıncı ve KKTC gündeme getirmiyor. Bu Kıbrıslı Rumlara verilen büyük bir taviz. Yuvarlak hesaplara göre Kıbrıslı Türklerin de Rum tarafında takriben 10 milyar dolarlık bir malvarlığına sahip oldukları da ortaya çıkıyor. Böyle bir tartışma olsa anlaşma Türkiye’nin aleyhine olmaz. Bu tazminatların karşılıklı olması şart. Ödeyecek gücün AB, IMF veya ABD gibi ülkeler olması ve bunların paylaşması gerekmektedir. Türkiye bu konuda sorumluluk almamalıdır. Böyle bir yükü Türkiye taşımamalıdır.

TÜRKİYE’DEN GELENLERİN HAKLARI GASP EDİLİYOR

KKTC’de uzun süredir yaşayan ve KKTC vatandaşı olan Türkiye’den gelen insanlara herhangi bir negatif yaklaşım veya olay gerçekleşmemelidir. Mustafa Akıncı, 1974’te Türkiye’nin yaptığı Barış Hareketi çerçevesinde gelen insanlara kendi insanları gibi sahip çıkmalı ve bunların olası bir birleşme halinde eşit şanslara sahip olmaları lazım.

ALMAN MODELİ OLMAZ

Bir gazetede yayınlanan Alman modelinin Kıbrıs’a uygulanması Geothe Enstitüsü’nün ortaya attığı bu fikir, hiçbir şekilde Kıbrıs için geçerli değildir. Birleşen Doğu ve Batı Almanya insanları aynı ırk, aynı din ve aynı dile sahip insanlardır. Yalnız bir savaştan sonra savaşı kazananlar tarafından zorla ayrıştırılmışlardır. Bu konuda Alman modeli Almanlar tarafından her zaman gündeme getirilmekte fakat belli bir tutarlılığı olmamaktadır.

TÜRKLERİN HAKLARI KORUNMALI

İki ülkenin birleşmesi halinde dönemsel başkanlıktan çok üst devlette iki ülkenin milletvekili sayısı eşit olmalı ve dış temsilcilikten tutun diğer kararlarda önümüzdeki yıllarda Kıbrıslı Türklerin aleyhine kararlar alınmamalıdır. Doğalgaz geliri iki taraf tarafından eşit paylaşılmalıdır. Buna karşılık Türkiye’den getirilen su Türkiye Cumhuriyeti’nin KKTC’ye yaptığı bir katkıdır. Kıbrıslı Rumlar bundan para karşılığında hak alabilirler. Garantör devletler anlaşması her ne kadar İngiltere ve Yunanistan bu konuda hak iddia etmeyi bırakmış olsalar da Türkiye 1963 anlaşmaları çerçevesinde Kıbrıs’ta bir güç bulundurma hakkına sahip olmalıdır. Kıbrıslı Türkler Avrupa Parlamentosu’nda ve Avrupa Konseyi’nde eşit düzeyde Rumlarla birlikte yer almalıdırlar. Kıbrıs’ta artık Ercan Havaalanı ve Magosa limanlarının uluslararası trafiğe açılması sağlanmalıdır. KKTC’ye gelecek yabancı turistlerin Larnaka Havaalanı’ndan KKTC’ye geçme zorunluluğunun önüne geçilmesi gerekir. Aynı zamanda Magosa’da KKTC ihraç malları da direkt Avrupa pazarlarına gitmelidir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

E-Gazete