reklam
reklam

Kosova’daki Pandemi Süreçi ve Siyaset » Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

Kosova’daki Pandemi Süreçi ve Siyaset

Kosova’daki Pandemi Süreçi ve Siyaset


Son Güncelleme :

07 Temmuz 2020 - 19:32

44 okuma


 Kosova – Prizren 

Dünyayı etkisi altına alan ve yaklaşık beş aydır bütün dünya ülkelerinin en çok etkilendiği olay olan Covid-19 salgını 13 Martta iki pozitif vaka ile Kosova’da da baş gösterdi. Ve böylece salgın Kosova’ya da gelmiş oldu. Salgının gelmesi ile birlikte sıkı tedbirler alınmaya başlandı ve durum erkenden kontrol altına alındı. Ekonomisi çok fazla iyi olmayan ve işsizlik oranının yüksek olduğu bir ülkede bu tarz bir vakanın görülmesi bir çok alanda yetersiz kalınmasına vesile oluyor.

Sağlık alanında, sağlık malzemeleri ve virüsün tespit edilmesine yarayan test kitleri ülkemize Türkiye Cumhuriyeti tarafından henüz hiçbir ülke yardım eli uzatmamışken ulaştı. Gün geçtikçe yeni vakaların tespit edilmesi, bir yandan halkı diğer bir yandan da göreve yeni başlayan ve yönetim mekanizmasındaki sorunları yeni yeni tespit etmeyle uğraşan hükümeti kırmızı alarma geçirdi. Virüs tedbirleri kapsamında yeni hükümet halkın sokağa çıkmasını kısıtladı. Ve günün belirli saatlerinde sokağa çıkılmasına izin verildi. Ayrıca sadece temel ihtiyaçların giderilebilinmesi için; fırın, market, eczane ve diğer mecburi devlet kurumlarının çalılşmasına izin verildi. Ülkenin Cumhurbaşkanı getirilen bu sokağa çıkma kısıtlamasının anayasaya haykırı olduğunu iddia ederek hükümetin aldığı bu kararı anayasa mahkemesine taşıdı. Bu idianın gündeme gelmesi halkı ikilemde bıraktı.

Uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına bir müddet riayet edilse de bu çok fazla sürmedi. 31 Mart tarihinde Cumhurbaşkanının iddiasını değerlendiren anayasa mahkemesi yasağın anayasaya aykırı olduğunu kararlaştırdı. Bu kararın ardından sokağa çıkma kısıtlaması devam etmesine rağmen halkın bir kısmı artık tedbirlere uymamaya başladı. Hükümet bir yandan pandemi süreci ile uğraşırken, diğer yandan da siyasette hükümetin koalisyon oratğı olan diğer parti ile koalisyon anlaşması bozuldu ve güven oyu alamayan halk tarafından seçilerek başa gelen Kurti hükümeti düşürüldü. Kurti hükümetinin düşürülmesinin ardından ikinci en çok oy alan parti liderlğinde yeni bir koalisyon hükümeti kuruldu.

Başa gelen bu yeni hükümetin farklı tedbirler almasıyla halk kendini denek olarak hissetmeye başladı ve tedbirlerin gevşetilmesi ile birlikte vaka sayılarında birden bire bir artma yaşandı. Bunlar yaşanırken siyasi arena önemli gündemlerle meşguldü. Hükümet Sırbistan’la diyalog sürecini yeniden başlattı ve ilk görüşme 27 Haziran tarihinde Kosova devleti tarafından “Kurtarıcı” ve diyaloğun arabulucusu olarak kabul edilen ABD’de Beyaz Saray’da gerçekleştirilecekti, fakat Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ile Başbakan Avdullah Hoti ve eski Meclis Başkanı Kadri Veseli hakkında savaş suçu işlediklerine dair hazırlanan iddianamenin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından, liderler ABD’deki Kosova – Sırbistan görüşmelerine katılmaktan vazgeçti.

Şu an Kosova’da pandemi süreci ile ilgili alınan kararların aşama aşama gevşetilmesi ile vaka sayılarında büyük oranda artış yaşanmakta. Ve insanların normal şartlarda yaşamaya başlamasıyla ekonomik kriz ve işsizlik oranının yükseldiği görülmekte. İleriki günlerde halkın büyük bir çoğunluğu seçim yapılmasını ve halkın iradesi ile seçilen bir hükümetin kurulmasını talep ediyor.


EDİN KUDE
“Tüm Gençler El Ele” Derneği Başkanı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

E-Gazete