reklam
reklam

Son dakika... Paniğe kapıldılar! 'Türkiye’nin ulaştığı güç...' » Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

Son dakika… Paniğe kapıldılar! ‘Türkiye’nin ulaştığı güç…’

ABONE OLSon dönemde Ankara’nın Doğu Akdeniz ve Ege’deki adımlarını yakından talip eden Atina yönetimi bu süreci kimi zaman Avrupa Birliği kimi …

Son dakika… Paniğe kapıldılar! ‘Türkiye’nin ulaştığı güç…’


Son Güncelleme :

19 Eylül 2020 - 0:48

23 okuma


ABONE OL

Son dönemde Ankara’nın Doğu Akdeniz ve Ege’deki adımlarını yakından talip eden Atina yönetimi bu süreci kimi zaman Avrupa Birliği kimi zaman Fransa desteği ile aşmaya çalışsa da özellikle askeri imkan ve kabiliyetler noktasında hissettiği eksiklik Yunan medyasına da sıklıkla yansıyor.

Türkiye’nin sivil gemilerine donanma unsurlarıyla eşlik etmesi ve tüm bu süreci insanlı-insansız hava araçlarıyla yakından takip etmesi Yunan savunma sanayii uzmanlarının son dönemlerdeki en önemli konu başlıklarından biri.

Özellikle Türk SİHA’larının ne denli büyük bir tehdit haline geldiğini anlatan Yunan uzmanların üzerinde sıklıkla durdukları konuların başında “Yunanistan ile Türkiye arasında bu alanda Ankara lehine çok ciddi bir üstünlük olduğu” gerçeği geliyor.

Geçmiş yıllarda Yunanistan Savunma Bakanlığı ve Yunan Genelkurmayı’nda kritik görevlerde bulunan isimlerin görüşlerinin yer aldığı programlarda Türkiye’nin bu alanda dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olduğu gerçeği Yunanistan kamuoyunca sıkça tekrarlanıyor.

Yunan askeri uzmanlar yaşanan gelişimi ‘Türkler bu konuda çok ileride ve her seferinde daha iyisini yapıyorlar’ diye niteliyor.

Türkiye’nin bu adımlarının Ege ve Akdeniz’deki tüm denklem değiştirecek kadar önemli olduğunun vurgulandığı programlarda özellikle Akıncı ve Aksungur gibi son derece gelişmiş insansız hava araçlarının da envantere girmesiyle birlikte Ankara’nın stratejik açıdan çok büyük imkanlara kavuşacağı bilgisi de izleyicilerle paylaşılıyor.

Yunan gazete ve TV programlarında Türkiye’nin terörle mücadelede verdiği başarılı sınav da masaya yatırılıyor ve PKK’nın üst düzey isimlerinin nokta operasyonlarla etkisiz hale getirilmesine ilişkin görüntüler uzmanlar tarafından analiz ediyor.

Yunan medyasında son dönemde Türk SİHA’ları hemen her gün gündeme geliyor. “Türkiye’nin ulaştığı güç onlar için tedirginlik veriyor” diyen uzmanlar ‘Ege ve Akdeniz için daha önce hiç görülmeyen bir kullanım tarzına geçebiliriz’ görüşünde.

Öte yandan yurt içindeki terör operasyonları, Suriye, Irak ve Libya gibi son derece zorlu araziler… Türkiye’nin yerli ve milli SİHA’ları bu gibi yerlerde sergilediği başarılı performansla tüm dünyanın takdirini topladı. Ancak, özellikle son günler Türk SİHA’larının en çok konuşulduğu yerlerin başında Yunanistan geliyor.

Peki ama Yunan medyası ve Yunan savunma sanayii uzmanları Türkiye’nin SİHA macerasını neden bu kadar yakından takip ediyor? Yunan deniz unsurları için Türk SİHA’ları ne boyutta bir tehdit? Savunma Sanayii Araştırmacısı Kadir Doğan, insansız hava sistemlerinin deniz veya amfibi unsurlara karşı mücadelesine şimdiye kadar ciddi şekilde tanıklık edilmediğini vurguladı.

Sahip olduğumuz SİHA sistemlerinin bu tür bir deniz ya da amfibi unsurlara karşı nasıl konumlandırılacağına dair farklı soru işaretlerinin olduğuna dikkat çeken Doğan, “Daha önceki harekat ve operasyonlarda da tanık olmadığımız kullanım şekilleri vardı. Ancak Türkiye, sahip olduğu SİHA’ları gerek nizami gerek gayri nizami unsurlara karşı, çok farklı konseptlerde çok farklı hedeflere yönelik kullanma başarısını gösterdi” dedi.

Kadir Doğan, Türk SİHA’larının Suriye ve Libya’daki farklı kullanım tarzlarına işaret ederek, şunları söyledi: “Bu unsurlar kimi zaman terör örgütlerinden yani vekil unsurlardan oluşurken, kimi zamanda nispeten nizami unsurlardan oluştu. Bu iki çok farklı yapıya karşı da bu sistemlerin başarılı bir şekilde kullanılması da bu sistemlerin konumlandırılmasının ne kadar esnek bir şekilde yapılabildiğini gösterdi.

Özellikle Bahar Kalkanı Harekatı ile bu unsurların çok yoğun bir şekilde kullanılmasıyla sistemler rüştünü ispat etmiş oldu. Aynı anda 10-20 insansız hava aracının havada görev icra edebilmesi de bunun en temel sebebi.

Bu açıdan bakıldığı zaman Türkiye’nin insansız sistemlerini çok farklı alanlarda son derece esnek ve etkin bir şekilde kullanabilme kabiliyeti, henüz eşi benzeri görülmemiş bir şekilde Ege ve Akdeniz’de de kullanabilme ihtimalini doğuruyor. Tabii bu da Yunanistan’ı veya bölgedeki diğer unsurları tedirgin edecek bir durum.”

Yerli ve milli mühimmatların bu denklemde nerede konumladığı sorusuna da yanıt veren Doğan, şunları söyledi: “İnsansız hava sistemlerini bir bütün olarak değerlendirmek her zaman çok daha doğru olur. Bu sistemlerde kullanılan mühimmatların etkinliği, bu sistemlerin caydırıcılık seviyesini artıran bir unsur. Bunun temel sebebi ise anlık bir şekilde karar verebilme ve bu kararı uygulayabilme esnekliği sağlaması.

Bu durumu bir avantaja dönüştürmek için ise farklı unsurların da devrede olduğu müşterek bir çalışma yapısının icra edilmesi gerekiyor. İnsansız sistemler her zaman hava savunma unsurları için görece çok kolay hedefler. Ancak Suriye ve Libya’da çeşitli örneklerini gördüğümüz üzere bu durum, bu sistemlerin doğru konumlandırılması ile tersine de dönebilir.

Tüm bunlar alt alta konulduğu takdirde, görece hareket alanları kısıtlı olan deniz veya amfibi sistemlere karşı, uygun koşullar oluşması halinde, insansız hava sistemleri ciddi bir tehdit oluşturabilir.”

TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş’un geçtiğimiz günlerde TRT Haber’e açıkladığı “İnsansız hava araçlarımızdan SOM füzesi atılabilmesi konusunda çalışmalarımız sürüyor” bilgisini hatırlattığımız Kadir Doğan, söz konusu gelişmeyi şu şekilde değerlendirdi: “SOM gibi seyir füzelerinin insansız hava araçlarına konumlandırılmasının sahada çok ama çok ciddi etkilerinin olabileceğini düşünüyorum. Bu etkilerin temelinde insansız hava sistemlerinin zayıf noktalarını kapatabilecek bir kabiliyet kazandırması yatıyor.

Bu zayıf noktaların birçok sebebi mevcut. Birincisi daha önce de bahsettiğim üzere insansız hava araçları, hava savunma sistemleri için bu konseptte kolay bir hedef. Bunun temel sebebi ISTAR (İstihbarat, Keşif, Hedef Kazanımı ve Gözetim) kabiliyetinin, tehdit unsurlarına veya sıcak çatışma bölgelerine yakın bir şekilde kullanılabilmesinden kaynaklanıyor. Sonuçta buradaki görüntüleme sistemlerinin de bir etkili menzili mevcut.

Bir diğer nokta ise SİHA’ların sahip oldukları mühimmatlar sebebiyle hedefe yakın bir şekilde görev icra edebilmeleri. Bu temel iki nokta bu sistemlerin en zayıf noktaları olarak göze çarpıyor.

Eğer, SOM gibi 250 kilometreden fazla etkili menzili olan bir mühimmat kullanabilme kabiliyetine sahip olursanız, üstüne TSK’nın yaptığı gibi bu araçları müşterek bir şekilde kullanabilirseniz, en temel zayıf noktayı kapatmış olursunuz.

SOM-J’yi SİHA’larda kullanabilmek demek, hedefe yaklaşmadan yok edebilme imkanına sahip olmanız anlamına geliyor. Hava aracınız ise hedef yok edildikten sonra da ISTAR görevine aktif bir şekilde devam edebiliyor. Bu açıdan bakıldığı zaman SOM gibi seyir füzelerinin, insansız hava araçlarına konumlandırılması bir oyun değiştirici olacak.” (TRT Haber / Sertaç Aksan)

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

E-Gazete