reklam
reklam

Türk turistlerin gözdesi Belgrad » Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

Türk turistlerin gözdesi Belgrad

Hazırlayan: İhsan Dindar Belgrad, Orta Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri. Yüzyıllar boyunca kavimlerin gelip geçtiği Belgrad, Yugoslav …

Türk turistlerin gözdesi Belgrad


Son Güncelleme :

17 Ekim 2020 - 4:00

371 okuma


Hazırlayan: İhsan Dindar

Belgrad, Orta Avrupa’nın en büyük kentlerinden biri. Yüzyıllar boyunca kavimlerin gelip geçtiği Belgrad, Yugoslav Krallığı’nın, Yugoslavya Federasyonu’nun ve günümüzde de Sırbistan’ın başkenti olma özelliği taşıyor.

Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği yerde kurulmuş bir kenttir. Tarihiçesi Roma dönemine kadar giden kentte 6. yüzyıldan itibaren kalıcı yerleşim izlerine rastlanmaktadır.

Romalıların 2. yüzyıldan itibaren yönetiminde olan Belgrad, öncesinde uzun yıllar Keltlerin yaşadığı bir yerdi.

Kavimler Göçü sonrası Hun ve Bulgar akınlarına uğrayan Belgrad’a, 5. yüzyıldan itibaren Slavlar yerleşmeye başlar. Doğu Roma (Bizans) ile Batı arasındaki sınır konumunda bulunan Belgrad, düzlük bir arazide bulunması nedeniyle sürekli olarak akınlara uğradı.

Yüzyıllarca Osmanlı hakimiyetinde kalan Belgrad’ta bu dönemde çok sayıda Osmanlı-Türk yapısı inşa edilmişti. Ancak Osmanlı-Avusturya savaşları sonrası el değiştiren kentte, Osmanlı’ya ait eserler yok olmaya yüz tuttu. Belgrad’ın merkezinde bulunan 1575’te inşa edilen Bayraklı Camii bu dönemden kalan az sayıdaki eserden biridir.

Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve 19. yüzyılda Osmanlı’dan ayrılıp bağımsız bir krallık haline gelen Sırbistan’ı Tuna nehri ayırmaktaydı. Kent bu nedenle uzun yıllar ikiye ayrılmış durumdaydı. Birinci Dünya Savaşı sonrası kurulan Yugoslav Krallığı’nın başkenti olan kent, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman bombardımanına uğradı.

Savaş sonrası kurulan Yugoslavya’nın başkenti olan Belgrad, ülkenin dağılmasının ardından da Sırbistan’ın başkenti oldu. Dolayısıyla bu tarihi kent her daim önemli bir şehir olmayı sürdürdü.

Resmi para birimi Dinar olan Sırbistan ile Türkiye arasında bir saatlik bir fark bulunmakta. Ancak kış aylarında bu fark yaz saati uygulamasının sona ermesiyle iki saate çıkıyor.

Mutfağında pek çok benzerlikle karşılaşabileceğiniz Belgrad’ta konaklayabileceğiniz beş yıldızlı otellerin yanı sıra pansiyonlar da mevcut. Kent içi ulaşım ağırlıklı olarak tramvay ve otobüslerle sağlanmakta.

Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a haftanın her günü İstanbul’dan uçak seferleri düzenlenmekte. Yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculukla Belgrad’taki Nikola Tesla Havaalanı’na iniş yapılıyor. Buradan da otobüs ve taksilerle kent merkezine ulaşmak mümkün.

Belgrad’a gelen turistlerin mutlaka görmesi gereken yerler şöyle sıralanabilir. Son dönemde Türkiye’den önemli sayıda turisti ağırlamaya başlayan kent, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği platoda kurulu. Belgrad’ı en iyi izleyebileceğiniz noktalardan birisi ünlü Kalemegdan.

Osmanlı döneminde kenti savunma amacıyla kullanılan Kalemegdan günümüzde bir açıkhava müzesidir. Genellikle düzlük olan kente hakim bir tepede bulunan Kalemegdan’dan aşağıya doğru inildiğinde kentin en canlı yerlerinden biri olan Knez Mihailova caddesi karşınıza çıkar.

Belgrad’ta Türkçe isme sahip bir diğer yer olan Terazija, kentin en canlı noktalarından biri. Alışveriş, eğlence ve kültür sanat faaliyetlerinin birçoğu bu bölge ve etrafında gerçekleşmekte.

Havacılık Müzesi hem binası hem de içinde sergilenenler açısından görülmeye değer bir diğer yer. Öte yandan birçok turistin mutlaka gziyaret ettiği bir yer daha var ki özellikle Türkiye’de bu isim büyük ilgiyle karşılanıyor. Bugün pek çok teknolojik ürünün icadında büyük paya sahip olan Nikola Tesla’ya adanmış müzede ünlü mucidin buluşları, yazışmaları ve özel eşyaları sergileniyor.

Kentin dini bakımından en görkemli yapılarından biri Sveti Sava Kilisesidir. 1989 yılında tamamlanan kilise 70 metre yüksekliğe sahip. Kubbe mimarisiyle dikkat çeken Sveti Sava Kilsesi kentin birçok noktasından görülebilmekte.

Türkiye ile Sırbistan arasında vizesiz seyahat anlaşmasının bulunması sayesinde Belgad’a gelmek oldukça kolay. Renkli bir gece hayatı bulunan Belgrad’ın hem merkezinde hem de Tuna kıyısında çok sayıda eğlence mekanı bulunmakta. Bu gece kulüplerinin çoğunda rezervasyon yaptırmanız öneriliyor.

Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada yer alan Belgrad, özellikle yaz aylarında bu kıyılarındaki canlılıkla dikkat çekiyor. Nehir kıyılarındaki plajlar yaz aylarında dolup taşıyor.

Vizesiz seyahat imkanı ve coğrafi yakınlık son dönemde Türk turistlerin Belgrad’a yoğun ilgi göstermesine neden oldu. Hatta 2018 yılında kenti en çok ziyaret eden turistler Türkler oldu.

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam

E-Gazete