reklam
reklam

Atatürk'ün doğduğu kent Selanik » Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

Atatürk’ün doğduğu kent Selanik

Selanik, Yunanistan’ın Makedonya bölgesinin idare merkezi ve aynı zamanda da ülkenin ikinci büyük şehridir …

Atatürk’ün doğduğu kent Selanik


Son Güncelleme :

10 Kasım 2020 - 14:00

954 okuma


Hazırlayan: İhsan Dindar

Selanik, Yunanistan’ın Makedonya bölgesinin idare merkezi ve aynı zamanda da ülkenin ikinci büyük şehridir.

Tarihte Doğu Roma’nın İstanbul’dan sonraki yardımcı başkenti olarak adlandırılan kent, her dönem büyük bir öneme sahipti. Osmanlı döneminde de İstanbul’un ardından imparatorluğun en önemli şehri olarak kabul edile Selanik, kozmopolit yapısıyla da dikkat çekiyordu.

Tarihte Doğu Roma’nın İstanbul’dan sonraki yardımcı başkenti olarak adlandırılan kent, her dönem büyük bir öneme sahipti. Osmanlı döneminde de İstanbul’un ardından imparatorluğun en önemli şehri olarak kabul edile Selanik, kozmopolit yapısıyla da dikkat çekiyordu.

Pek çok ziyaretçi tarafından İzmir’e benzetilen kentte uzun bir sahil şeridi ve bu şerit üzerinde sıralanan turistik mekanlar yer alır. Bu mekanlar özellikle akşam yemeği yemek ve gece eğlenmeye çıkan turistler nedeniyle tıklım tıklım dolmakta.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu kent olan Selanik’teki bu ev günümüzde bir müze olarak kullanılmakta. Atatürk’ün çocukluğunun geçtiği bu ev, Türkiye Cumhuriyeti Selanik Başkonsolosluğu ile aynı yerdedir. Müzede, Atatürk’e ait özel eşyalar ve bir balmumu heykeli bulunmaktadır.

Aristo Meydanı, Selanik’in merkezi olarak kabul edilmektedir. Meydanın her iki yanında sıralanan simetrik yapılardan biri Selanik’in en ünlü oteli olarak hizmet vermekte.

Osmanlı yönetimi sırasında inşa edilen gözetleme kulesi ve zaman zaman da zindan olarak kullanılan Beyaz Kule, günümüzde kentin en önemli simgesidir. Ege kıyısında yer alan Beyaz Kule, kente gelen her turistin mutlaka ziyaret ettiği bir tarihsel anıttır.

Selanik, Osmanlı döneminde dünyanın en kozmopolit kentlerinden biriydi. Türkler, Rumlar, Arnavutlar, Sırplar, Bulgarlar ve Levantenlerin yaşadığı kent günümüzde bu kimliğini kaybetmiştir.

600 yıl boyunca Osmanlı yönetiminde kalan Selanik’te bu döneme ait pek çok eser malesef yok olmuştur.

Birkaç tarihi yapı ve sivil mimari eserin dışında kentteki binaların çoğu 20. yüzyıla aittir. Selanik aynı zamanda 20. yüzyılın başına kadar dünyanın en büyük Yahudi nüfusuna da ev sahipliği yapmaktaydı. Günümüzde kentte Yunanlar ve az sayıda Türk yaşamaktadır.

Normal şartlar altında Selanik, İstanbul’a 6 buçuk saat uzaklıkta bir kent. İster özel aracınız isterse de otobüsle kente çok kolay bir şekilde varmanız mümkün. Corona virüs salgını öncesinde Ayrıca İstanbul-Selanik arasında uçak seferleri de gerçekleştirilmekte.

Atatürk’ün çocukluğunu geçirdiği ev dışında Selanik’te Osmanlı dönemine ait Türklere dair çok sayıda iz her şeye rağmen görülebilmekte. 20. yüzyıl boyunca kentte Türk izleri büyük ölçüde yok edilse de günümüze ulaşan cami, hamam ve sivil mimari eserlerine rastlamak mümkün.

İstanbul’a olan yakınlığı nedeniyle Selanik özellikle hafta sonu yurt dışı turlarının gözde rotası konumunda. Atatürk Evi, Arkeoloji Müzesi, sahilboyu, Kamara Meydanı, Ladadika ve Tsimiski Caddesi kentte mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

 

 

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.


E-Gazete