Kuruluş Osman Yavlak Arslan Kimdir, Gerçek Adı Ne? Yavlak Arslan'ı Oynayan Umut Karadağ Kimdir? - Balkan Günlüğü Gazetesi


Kuruluş Osman Yavlak Arslan kimdir, gerçek adı ne? Yavlak Arslan’ı oynayan Umut Karadağ kimdir?

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun anlatıldığı Kuruluş Osman dizisi ATV ekranlarında her hafta büyük ilgiyle izleniyor. Dizinin başlıca karakterleri …

Son Güncelleme :

18 Aralık 2020 - 2:00

4.763 okuma
Kuruluş Osman Yavlak Arslan kimdir, gerçek adı ne? Yavlak Arslan’ı oynayan Umut Karadağ kimdir?

Osmanlı Devleti’nin kuruluşunun anlatıldığı Kuruluş Osman dizisi ATV ekranlarında her hafta büyük ilgiyle izleniyor. Dizinin başlıca karakterleri arasında ise Yavlak Arslan bulunuyor. Tarihte 1280-1292 yılları arasında hüküm süren Yavlak Arslan, Çobanoğulları beyi olarak bilinir. İşte, Tarihte Yavlak Arslan…

YAVLAK ARSLAN KİMDİR?

Muzaffereddin Yavlak Arslan, 1280-1292 yılları arası hüküm sürmüş Çobanoğulları beyidir. Saltukname’de “Melik Muzaffereddin” olarak da anılır. İlk yıllarındaYavlak Arslan babası dönemindeki gibi İlhanlılara bağlılık politikasını devam ettiriyordu.

II. İzzeddin Keykavus esaretten kurtarıldıktan sonra Altınorda Hanı tarafından kendisine ikta verilen Suğdak ve Solhad’da sakin bir hayat geçirirken 1279 yılında Kırım’da öldü. Kendisi öldükten sonra emirleri II. Mesud’a tabi olduklarını ilan ettiler.  Muzaffereddin Yavlak Arslan ise Sinop üzerinden Kırım’a gitti ve bağlılığını sundu.

Arslan, II. Mesud ile birlikte İlhanlı hükümdarı Abaka Han’ın huzuruna çıkarak bağlılık bildirdiler. Abaka Han, II. Mesud’u bir süre yanında tuttu. Muzaffereddin Yavlak Arslan da II. Mesud ile kaldı. Abaka Han’ın 1282 de ölümü üzerine yerine geçen Ahmed Teküder, Anadolu Selçuklu Devleti’ni III. Gıyaseddin Keyhüsrev ve II. Mesud arasında bölüştürdü. III. Gıyâseddin Keyhüsrev bu bölüştürmeden memnun kalmayarak Ahmed Teküder’in huzuruna gitmek istediyse de Argun Han, Ahmed Teküder’den tahtı almış ve II. Mesud’u Anadolu Selçuklu Hükümdarı olarak seçtikten sonra III. Gıyâseddin Keyhüsrev’in idam edilmesine karar vermişti. II. Mesud, Yavlak Arslan’ın da katıldığı cülus töreninden (1284) sonra devlet içerisinde çeşitli atamalar yapmıştı; bunlardan biri ise Yavlak Arslan’ın oğlu Hoca Nâsıreddin’in Dîvân-ı Îstîfa’nın başına atanmasıydı. Yavlak Arslan ise törene katıldıktan sonra Kastamonu’ya geri döndü. Muzaffereddin Yavlak Arslan, Konya’dan Kastamonu’ya döndükten sonra Gideros Kalesi’nin fethine hazırlanmaya başladı; 16 Eylül 1284 tarihinde kale önüne gelmiş, birkaç hafta içinde fethi tamamlamıştır. 1284 yılından sonraki süreçte de Yavlak Arslan, II. Mesud ve Argun Han ile iyi ilişkilerini sürdürmüştür.

Anadolu’da geçtiği yerlerdeki beyleri itaat altına alan Rükneddin Kılıçarslan, Kastamonu’ya gelerek Muzaffereddin Yavlak Arslan’dan kendi tarafına geçmesini istemiş ancak Yavlak Arslan ona direnmiş ve aralarında küçük çaplı bir muharebe olmuştur. Bu muharebenin kazananı Yavlak Arslan’dır. Daha sonraları Kastamonu’ya geri dönen Rükneddin Kılıçarslan’dan çekinen Muzaffereddin Yavlak Arslan, Kılıçarslan’ın karargahına gitmiştir. Onu huzuruna kabul eden Kılıçarslan ise daha önce kendisine yapılan muameleyi hatırlatarak Yavlak Arslan’ı muhafızlarına öldürtmüştür.

UMUT KARADAĞ KİMDİR?

Karadağ, 1971 yılında Ankara’da dünyaya geldi. Türk tiyatro ve dizi ve sinema oyuncusudur. Ankara Deneme Sahnesi adlı amatör tiyatro topluluğunda ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nda tiyatro oyunculuğu ve aynı zamanda yönetmen olarak da görev yapmaktadır. Ray Yapım firmasının yöneticileri arasındadır ve birçok klip yönetmenliği yapmıştır. Tiyatrocu olmaya ilkokuldayken karar verdi. Ailesi de tiyatrocudur.[1] Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü mezunudur.

 

 

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.