Pandemiyi Fırsata Çevirin 80 Milyonluk Balkan Ülkeleri Pazarı Sizi Bekliyor - Balkan Günlüğü Gazetesi


Pandemiyi Fırsata Çevirin 80 Milyonluk Balkan Ülkeleri Pazarı Sizi Bekliyor

tvDEN ekranlarında yayınlanan Gazeteci Mehmet Aydın’ın hazırlayıp sunduğu Z Raporu’nun konuğu AK Parti 24. Dönem İzmir Milletvekili ve Gazeteci Rifat Sait oldu. Türkiye’nin Balkanlardaki çalışmalarına dair önemli açıklamalarda bulunan Sait, Türk İş adamlarına seslenerek bölgeye yatırımlar yapılması gerektiğini belirtti.

 

 

“ARNAVUTLUK’A TOKİ KONUTLARI İNŞA EDİLECEK”

Arnavutluk’taki TOKİ yapılarına ilişkin açıklamalarda bulunan Sait, “2019 yılında meydana gelen depremde 51 kişi hayatını kaybetti ve 900 tane yaralı vardı. 6.3 büyüklüğünde büyük bir deprem olmuştu. Bu depremden sonra Türkiye’nin TOKİ vasıtasıyla yaptığı 522 konut ile 37 ticari ünite vardı. Bunların içerisinde otopark alanı da var. Bazıları bunların neden yapıldığını sorabilir. Türkiye’nin Arnavutluk’ta neden böyle bir yapılanma içerisine girdiğini merak edenler olabilir. Ekonomik sorunlar varken, Türkiye neden böyle bir işe kalkıştı diyenler de olacaktır. Aslında Türkiye ile Arnavutluk arasında çok önemli bir olay var. Bir kere Türkiye ile Arnavutluk’un 600 yıllık bir dostluğu var, hem tarihsel olarak hem de akraba olarak ciddi bir dostluğumuz var. Bugün Türkiye’de 5 milyondan fazla Arnavutluk kökenli vatandaşımız yaşıyor, bu çok önemli bir rakam.

Türkiye ile Arnavutluk arasında ciddi bir tarihi yapı vardır. İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy Arnavutluk kökenlidir, İlk Türkçe Sözlüğümüzün yazarı Şemsettin Sami yine Arnavutluk kökenlidir. Arnavutluk Balkanlar’da 10 milyondan fazla bir nüfusa sahip, demek istediğim Arnavutluk balkanlarda stratejik öneme sahip bir millettir. Türkiye’nin balkanlardaki etkisinin pozitif olabilmesi, artması açısından Türkiye’nin Arnavutlarla iyi geçinmesi lazım, onlarla bu güzel çalışmaları yapması gerekiyor. Böylece balkanlarda stratejik ortak dediğimiz Arnavutlarla dostluğumuzu pekiştireceğiz, bununla beraber balkanlarda bize karşı olan Yunanistan gibi kısmen Sırbistan ya da dışarıdan Rusya’nın etkisini Arnavutlar ile beraber bertaraf edebileceğiz, bu birinci önemli etki. İkinci olay ise FETÖ yapılanmasında Arnavutluk çok ciddi bir merkez oluşturdu balkanlarda. Şu anda çok sayıda Fetöcü Arnavutluk’ta bulunuyor, orada onların kolejleri var. Yine Türkiye’den kaçan bazı Fetöcüler de Arnavutluk’ta, FETÖ konusunda Arnavutluk devleti olaya başka açıdan bakıyor, bilmiyorlar ya da anlatılamadı, anlatmak gerekiyor.

Fetö’nün nasıl zararlı bir örgüt olduğu ve Türkiye’de neler yaptığını 250 tane vatandaşımızı şehit ettiklerini ve askeri darbe yapmak istediklerini çok iyi anlatmamız lazım. Amerika Birleşik Devletleri’nin etkisi ve onlar üzerinde oluşturduğu algı etkili olabiliyor. Biz Arnavutluk’ta depremzedeler için yapmış olduğumuz inşaat ile birlikte gerçekten Arnavut toplumuna karşı Türkiye’nin pozitif bir algı oluşturmasına olanak tanıdık. Farklı düşünenler olabilir ama Türkiye’nin orada depremzedeler için yapmış olduğu inşaat ile beraber Arnavutların Türklere yaklaşımında olumlu bir sinyal oluştu. 2019 yılındaki depremde çok sayıda insan evsiz kaldı yani bu yapılan evler hepsine bir çağrı değil, orada küçük bir mahalle oluştu, küçükte olsa bu adım Arnavutların Türkiye’ye karşı yaklaşımında olumlu bir adım oldu. Dış politikada da özellikle AK Parti hükümetine karşı olumlu bir yaklaşım oluşuyor” dedi.

24 Aralık 2020 - 14:25

10.848 okuma
AK Parti 24. Dönem İzmir Milletvekili Rifat Sait, ”Türkiye’deki iş adamlarına sesleniyorum, gelin balkanlara gidelim, pandemi sürecini çok iyi kullanalım. Türkiye’deki dijital alışveriş balkanlarda çok bilinmiyor. Biz gidelim bu yapıyı orada oluşturalım. Türkiye’nin, bölgenin sayılan bir büyüğü abisi gibi gidip orada bulunması lazım” dedi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.