Batı Trakyalı Soydaşların inancı 33 Yıldır Dipdiri… - Balkan Günlüğü Gazetesi
Batı Trakyalı soydaşların inancı 33 yıldır dipdiri…

Batı Trakyalı soydaşların inancı 33 yıldır dipdiri…


Son Güncelleme :

30 Ocak 2021 - 17:55

138 okuma 111


“29 Ocak Direnişi” anıldı

Yunanistan’da “Türk” adı bulunan derneklerin kapatılmak istenmesi üzerine Türk azınlığın 29 Ocak 1988’de gerçekleştirdiği direniş ve 1990’da Batı Trakya Türkleri’ni hedef alan saldırılar, yeni tip korona virüs tedbirleri nedeniyle internet ortamında düzenlenen etkinlikle anıldı. “29 Ocakların Batı Trakya ve Dünyadaki Yansımaları” adı altında gerçekleştirilen telekonferansta, 29 Ocak 1988 direnişine götüren süreç ve iki yıl sonra Gümülcine’de Türklere karşı düzenlenen toplu saldırı ve vandalizm faaliyetleri konuşuldu.

 

GÜMÜLCİNE/BALKAN GÜNLÜĞÜ

Yunanistan’da “Türk” adı bulunan derneklerin kapatılmak istenmesi üzerine Türk azınlığın 29 Ocak 1988’de gerçekleştirdiği direniş ve 1990’da Batı Trakya Türkleri’ni hedef alan saldırılar, yeni tip korona virüs tedbirleri nedeniyle internet ortamında düzenlenen etkinlikle anıldı. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulunca (BTTADK) düzenlenen telekonferansa BTTADK Başkanı ve Gümülcine Seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Avrupa Batı   Trakya Türk Federasyonu Başkanı Halit Habip Oğlu, Avustralya Batı Trakya  Türkleri Derneği Başkanı Salih Reşitoğlu, Batı TrakyaTürkleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Necmettin Hüseyin, Amerika Balkan Batı Trakya  Türkleri Derneği Başkanı Necati Aga ve gazeteci Hülya Emin katıldı. “29 Ocakların Batı Trakya ve Dünyadaki Yansımaları” adı altında gerçekleştirilen telekonferansta, 29 Ocak 1988 direnişine götüren süreç ve iki yıl sonra Gümülcine’de Türklere karşı düzenlenen toplu saldırı ve vandalizm faaliyetleri konuşuldu.

Konuşmacılar, Albaylar cuntası döneminde Yunanistan’da Türk azınlığa uygulanan baskı ve ayırımcılığın, 1974’te demokrasiye geçişten sonra da sürdürüldüğünü belirterek, azınlık mensuplarının ekonomi, kimlik, din ve eğitim alanlarında ciddi sorunlarla karşılaştığını vurguladı. Gümülcine ve İskeçe’deki Türk kuruluşlarınca, 29 Ocak Direnişi’nin yıl dönümü dolayısıyla yayımlanan bildirilerde, 29 Ocak 1988’de Batı Trakya Türkleri’nin milli kimliğinin inkarına karşı onurlu bir direniş gösterdiği ifade edildi Bildiride, 29 Ocak 1990’da Türk azınlığa yönelik düzenlenen toplu saldırı ve vandalizm olayları kınandı. Uluslararası antlaşmalar ile korunan Türk azınlığın haklarının yıllardır gasp edildiği kaydedilen bildirilerde, Avrupa Birliği’nin, Batı Trakya’daki azınlık ve insan hakları ihlallerine sessiz ve tepkisiz kaldığı, bu durumun Batı Trakya Türk toplumunca insanlık ve barış adına endişe ile karşılandığı vurgulandı. (AA)

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.