Son Dakika! Bulgaristan Seçimleri Sandık Tartışması - Balkan Günlüğü Gazetesi


Son Dakika! Bulgaristan Seçimleri Sandık Tartışması

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, BRTK Başkanı Mutlu ile seçimleri konuştu

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu ile video konferans görüşmesi yaptı

Son Dakika! Bulgaristan Seçimleri Sandık Tartışması


Son Güncelleme :

13 Ocak 2021 - 13:24

8.180 okuma


Bulgaristan Seçimleri

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, BRTK Başkanı Mutlu ile seçimleri konuştu

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu ile video konferans görüşmesi yaptı

Cumhurbaşkanı Rumen Radev, Bulgaristan’da Mart ayında yapılacak seçimler dolayısıyla Bulgaristan’ın yurtdışındaki diaspora temsilcileri ile görüştü. Pandemi nedeniyle video konferans şeklinde yapılan görüşmelere Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu da katıldı. Görüşmelerin ana konusu Mart Ay’ında yapılacak seçimlerin nasıl yapılacağı ve katılım şekli üzerine oldu. Bulgaristan’ın 30 yılık yeni demokrasi sürecinde Türkler önemli rol oynuyor. Özellikle Türkiye’de yaşayan çifte vatandaş Türk asıllı Bulgaristan vatandaşlarının oyları dikkat çekiyor.

Bilindiği gibi Bulgaristan’da Hükümet ortağı olan Vatansever koalisyonu özellikle VMRO partisi, AB ülkeleri dışında oy kullanacak olan diaspora oylarına 35 sandık ile sınırlama getirmişti. Aslında bu sadece Türkiye’deki Türk asıllı Bulgaristan seçmenlerini yani Türkiye’deki soydaşları ilgilendiriyor. Bu şekilde Türklerin oyları engellenmeye çalışılıyor.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev’in Türkiye’deki soydaşların STK temsilcisi olan Balkan Rumeli Türklerin Konfederasyon başkanı Sabri Mutlu ile video konferansla görüşmesi, Bulgaristan devletinin yurt dışında yaşayan Bulgaristan vatandaşları özellikle de Türkiye’de ikamet edenlere karşı tutumunun değişeceğinin gösteriyor. Yapılan video görüşme bu açıdan önem arz ediyor.
Video görüşmesinde Konfederasyon başkanı Sabri Mutlu, Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e 35 sandığın yetersiz olacağını belirterek bu konuda destek istedi. Cumhurbaşkanı Rudev, bu talebi Bulgaristan parlamentosuna ileteceğini belirtti.

Bilindiği üzere Bulgaristan’da önümüzdeki Mart ayında yapılacak parlamento seçimlerinde oy kullanılması için Türkiye’de açılacak sandık sayısı tartışmalara neden olmuştu.
Türkiye’de ikamet eden Bulgaristan Türkleri, Bulgaristan’da Mart ayında yapılacak parlamento seçimleri için İstanbul, Bursa ve İzmir’de açılacak sandık sayısının arttırılmasını talep ediyorlar. Buna karşı Bulgaristan’daki aşırı milliyetçiler ise söz konusu talebe şiddetle karşı çıkıyorlar.

 

İktidardaki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi için Yurttaşlar (GERB) Partisi’nin ortağı Birleşik Vatanseverler Koalisyonunda yer alan İç Makedon Devrimci Örgütü (VMRO), Türkiye’de açılacak sandık sayısının 35 ile sınırlandırılmasını istiyor. VMRO Genel Başkan Yardımcısı İskren Veselinov, 2015’te milliyetçi partilerin çabaları ile Türkiye’deki sandık sayısının 35’e düşürüldüğünü hatırlatarak, böylece Türkiye’nin Bulgaristan politikası üzerindeki etkisinin azaldığını iddia etmişti.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.