CHP’nin Balkan Atağı - Balkan Günlüğü Gazetesi
CHP’nin Balkan atağı

CHP’nin Balkan atağı


Son Güncelleme :

29 Ocak 2021 - 3:01

555 okuma 111


 

 

CHP Balkan masası 6.toplantısını bugün Samsun’da yapacak

 

CHP, biri Türk Dünyası masası diğeri Balkan masası isimleriyle iki masa kurdu. Böylece hem milliyetçi seçmene hem de Türkiye’de sayıları yaklaşık 20 milyon dolaylarında olan Balkan Rumeli insanına ulaşmak istiyor. Oldukça akıllıca bir çalışma. Atatürk ismini kullanarak zaten Balkanların büyük bir bölümünü yanına çeken CHP, Balkan göçmenlerinin diğer kısmını da kazanmak istiyor. Ayrıca yurt dışı seçmenlerinde  Balkan oylarını almak istiyor.

Balkan masasının başında CHP Genel Başkan yardımcısı ve parti sözcüsü Faik Öztrak bulunuyor. Onun dışında CHP’deki Balkan kökenli milletvekilleri olan Bursa Milletvekili Yüksel Özkan, Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, İzmir milletvekilleri Kani Beko, Kamil Okyay Sındır, Sevda Erdan Kılıç gibi isimler var. İlginçtir CHP Bursa milletvekili Yüksel Özkan, bir dönem Sağlık Bakanlığı yapan AK Partili milletvekili Mehmet Müezzinoğlu’nun Balkanlardan sorumlu danışmanlığını da yapmıştı.

CHP Balkan masası yurt içinde sırasıyla, 14 ve 28 Eylül 2019 ‘da Marmara bölgesi olarak İstanbul’da  (iki defa) , 30 Eylül 2019’da Trakya bölgesi olarak Çorlu’da, 19 Ekim 2019’da Akdeniz Bölgesi olarak Adana’da ve 8 Eylül 2020 ‘de Ege bölgesi olarak İzmir’de olmak üzere toplamda 5 kez toplandı. Şimdi de bugün ( 29 Ocak Cuma) Karadeniz bölgesi olarak Samsun’da Atakum düğün salonunda 6.kez toplanacaklar. Toplantıya başta Samsun olmak üzere Karadeniz bölgesinde faaliyette olan 29 kadar Balkan Derneğinin katılması bekleniyor.

CHP Balkan masası bir kez de Yurt dışında ( Balkanlar’da ) Türklerin en fazla yaşadığı Bulgaristan’ın Kırcaali kentine bir ziyaret yaparak orada toplantılar düzenlemişti.

CHP,  yurt içindeki Balkan göçmeni vatandaşların ve yurt dışındaki soydaşların iç siyaset ekseninde kutuplaştırıldığını düşünüyor, bunun  önlenmesi ve uluslararası siyasetin iç politikaya alet edilmemesi maksadıyla AK Parti’ye muhalefet olarak Balkan Masasını kuruyor.  Ancak onlar da bu şekilde karşı kutuplaşmayı alevlendiriyor ve buna çanak tutuyorlar.  Diğer yandan CHP’de Balkan masasını kuran zihniyet, devletin özellikle Balkanlarda yoğun çalışan, önemli ve güzel hizmetler veren TİKA, YTB, Kızılay, Yunus Emre Enstitüsü gibi kurumlarının sözüm ona ayrıştırıcı politikalar izlediğini ve iyi çalışmadığını iddia ederek bu kurumların Balkanlarda yaşayan soydaşlarımızın Türkiye’ye bakış açısını olumsuz yönde değiştirdiğine inanıyorlar. Devletin bu güzide kurumlarına haksız bir şeklide çamur atılarak iç siyasette maalesef malzeme olarak kullanıyorlar.

CHP Balkan masası Başkanı Faik Öztrak; “ Bugün milletimizin 1/3 ‘den fazlası Rumeli ve Balkanlardan göç etmiştir. Halen Rumeli ve Balkanlarda da yaklaşık 10 milyon Türk, Müslüman, akraba toplulukları yaşamaktadır” diyor. Ancak diğer yandan CHP’deki milletvekili, Belediye Başkanı, Belediye Meclis üyesi ve Parti yönetimlerindeki Balkanlı oranlarının da oranı aynı şekilde 1/ 3 müdür, merak konusu. Aslında Ya göründüğün gibi ol ya da olduğun gibi görün ilkesi ışığında hareket etmek en güzeli.

CHP’nin Balkan masası atağına karşı Balkan göçmenlerinin ağırlıklı yaşadığı Marmara, Ege ve Akdeniz’de,  kaybedilen Belediyeleri tekrar el değiştirilmesini isteyen AK Parti’nin nasıl bir çalışma ile cevap vereceği de oldukça önemli. Görünen o ki önümüzdeki dönemlerde Balkan göçmenleri, iç siyasette dikkat çekmeye devam edecek. Kuşkusuz siyasette Balkan halayları çekilecek ve Balkan börekleri yenilecek. Herkes Balkanlar için çok güzel şeyler söyleyecek. Fakat en önemlisi Siyasi Partilerin ülke genelinde demografik ağırlıklara göre Balkan-Rumeli insanına Milletvekilliği, Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis üyeliği ve parti yönetimlerinde yer vermeleri konusundaki samimiyetleri ve icraatları olacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.