reklam
reklam

Edi Rama’nın Türkiye Ziyareti Birileri Için Mesajdır - Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

(AA) Rifat SAİT

24. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Balkan Günlüğü Gazetesi İmtiyaz Sahibi

(AA) Rifat SAİT

Edi Rama’nın Türkiye ziyareti birileri için mesajdır

Türkiye’nin bölgede Yunanistan’ın şeytanca planlarına karşı stratejik Arnavutluk dostluğunu iyi kullanması gerektiğini yazdık. Bu yazımın hemen ertesinde tevafuk mudur? Bilemiyorum, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Türkiye’yi ziyaret etti. İşin doğrusu tabiki biz yazdık diye değil ama bölgedeki satranç oyununu okuyup bir sonraki hamleyi tahmin ettik sadece.

Son Güncelleme :

11 Ocak 2021 - 2:27

298 okuma


[responsivevoice_button voice=”Turkish Female” buttontext=”Makaleyi Sesli Oku”]

Türkiye-Yunanistan-Arnavutluk arasındaki Bermuda stratejik üçgenini bir önceki yazımda (https://balkangunlugu.com.tr/2020/12/kroniklesen-yunanistan-sorununa-karsi-turkiye-arnavutluk-iliskileri/ ) detaylı olarak belirtmeye çalıştım. Türkiye’nin bölgede Yunanistan’ın şeytanca planlarına karşı stratejik Arnavutluk dostluğunu iyi kullanması gerektiğini yazdık. Bu yazımın hemen ertesinde tevafuk mudur? Bilemiyorum, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama Türkiye’yi ziyaret etti. İşin doğrusu tabiki biz yazdık diye değil ama bölgedeki satranç oyununu okuyup bir sonraki hamleyi tahmin ettik sadece.

Ege denizinde Türkiye’ye karşı emsal teşkil edebilecek olan Yunanistan’da, Yanya ( İyon ) Denizi’nde kara sularında Arnavutluk’a karşı 6 milden 12 mile çıkarılmasıyla ilgili kararname, Yunanistan Resmi Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle fitil ateşlendi. Arnavutluk Başbakanı ile Türkiye Cumhuriyeti Başkanı arasındaki buluşma özel bir anlam kazandı.

Sayın Edi Rama’nın Türkiye ziyareti renklilik ve ses getirme açısından farklı oldu. Açıkçası son dönemde Türkiye’yi ziyaret eden Katar, Ukrayna, KKTC, Özbekistan gibi ülkelerin Cumhurbaşkanı veya Devlet Başkanı statüsündeki temsilcilerinden çok daha özel ve güzel bir karşılama oldu. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’nın Cumhurbaşkanı statüsünde harika bir tören ve programlarla karşılanması birçok yere güzel bir mesaj oldu. Peki, kimlere mesaj verildi?

-En başta Yunanistan’a önemli bir mesaj verildi. Umarım o mesaj alınmıştır.
-Başta Arnavutluk olmak üzere Kosova ve K.Makedonya gibi ülkelerdeki Feto yapılanmalarına karşı mesaj verildi.
-Balkan ülkelerinde dağınık olarak yaşamakta olan 10 milyondan fazla Arnavut’a dostluk mesajı verildi
-ABD, Rusya, AB ve Sırbistan’a ve de Uluslararası kamuoyuna güçlü Türkiye mesajı verildi.
-Türkiye’de yaşayan yaklaşık 5 Milyon Arnavut kökenli Türk vatandaşına güzel bir mesaj verildi.

Kısacası güzel oldu. Edi Rama onuruna Külliyede küçük bir Arnavutça konser de olmuş diye duyduk. Bu da işin kaymağı diyelim. Birileri içerde ve dışarda Türkiye’yi eleştiriyor. Olsun be ya ağzı olan konuşuyor. Bu çalışmalar Türkiye’nin Dış ve İç politikada attığı çok önemli hamleler. Neler olduğunu bilen biliyor. Hayırlı olsun.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ÖZER ÖZTÜRK 12/01/2021 / 14:15 Cevapla

TÜRKİYE _ ARNAVUTLUK DOSTLUĞU GİDEREK İLERLİYOR VE PEKİŞİYOR. YUNANİSTAN KARA KARA DÜŞÜNÜYOR.E-Gazete