IMF: Türkiye Ekonomisi 2021’de Yüzde 6 Büyüyecek - Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

IMF: Türkiye ekonomisi 2021’de yüzde 6 büyüyecek

Uluslararası Para Fonundan (IMF) yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisine ilişkin denetimin öncü bulguları paylaşıldı. Açıklamada, Türkiye …

IMF: Türkiye ekonomisi 2021’de yüzde 6 büyüyecek


Son Güncelleme :

27 Ocak 2021 - 9:00Uluslararası Para Fonundan (IMF) yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisine ilişkin denetimin öncü bulguları paylaşıldı. Açıklamada, Türkiye ekonomisinin 2021’de yaklaşık yüzde 6 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Açıklamada, koronavirüs salgınının diğer tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de sağlık ve ekonomiyi etkilediği ancak parasal ve kredi genişlemesine odaklanan politika müdahalesinin ekonomik büyümeye güçlü bir ivme kattığına işaret edildi.

“SON POLİTİKA DÖNÜŞÜ MEMNUNİYETLE KARŞILANIYOR”

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Hızlı para ve kredi büyümesinden uzaklaşan son politika dönüşü memnuniyetle karşılanıyor. Bu dönüşüm devam ederse ve geçici salgın odaklı ilave destek, orta vadeli mali konsolidasyon için güvenilir bir planın yanı sıra finans sektörü ve yapısal reformlarla birleştirilirse, tamponlar daha hızlı şekilde yeniden oluşturulabilir.

YAPISAL REFORMLAR RİSKLERİ HAFİFLETMEYE ODAKLANMALI

Yapısal reformlar, salgının uzun vadeli olumsuz etkilerinin oluşturduğu riskleri hafifletmeye odaklanmalı ve en savunmasızları desteklemek, işgücü piyasası esnekliğini teşvik etmek ve kurumsal borçların azaltmasını kolaylaştırmak için hedeflenen önlemleri içermelidir.”

“POLİTİKA MÜDAHALESİ EKONOMİDE KESKİN BİR TOPARLANMA SAĞLADI”

Açıklamada, Türkiye’nin 2020’ye önceden var olan kırılganlıklarla girdiği anımsatılarak, salgına karşı uygulanan ilk politika müdahalesinin ülke ekonomisinde keskin bir toparlanmaya yol açtığı vurgulandı.

IMF’nın açıklamasında, 2020’nin sonlarından itibaren para politikasının sıkılaştırılmasının, geçici düzenleyici tedbirlerin gevşetilmesinin ve devlete ait banka kredilerindeki belirgin yavaşlamanın Türk lirası üzerindeki baskıyı sınırlamaya ve güveni yeniden inşa etmeye yardımcı olduğu aktarıldı.

“EKONOMİNİN 2021’DE POZİTİF BÜYÜMEYE DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR”

Türkiye ekonomisine ilişkin görünümün de değerlendirildiği açıklamada, “Ekonominin 2021’de pozitif büyümeye devam etmesi bekleniyor.” ifadesi kullanıldı.

Zaman içinde sürdürülen politikaların yeniden dengelenmesinin daha dayanıklı orta vadeli büyümenin temelini oluşturacağına işaret edilen açıklamada, mali yapısal reformların konsolidasyonu destekleyeceği ve mali riskleri azaltacağı ifade edildi.

Son Dakika haberlerimiz ensonhaber’den alınmaktadır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.