Kentsel Dönüşümde KDV, Yüzde 1'e Düşürüldü - Balkan Günlüğü Gazetesi

Kentsel dönüşümde KDV, yüzde 1’e düşürüldü

Deprem gibi doğal afet risklerine karşı yenilenmesi gerekli görülen konutlarla ilgili yeni bir hamle yapıldı. Resmi Gazete’de yayınlanan yeni …

Kentsel dönüşümde KDV, yüzde 1’e düşürüldü


Son Güncelleme :

31 Ocak 2021 - 4:00

100 okuma 111


Deprem gibi doğal afet risklerine karşı yenilenmesi gerekli görülen konutlarla ilgili yeni bir hamle yapıldı.

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni kararla, kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapamayan riskli yapı malikleri için vergi indirimi sağlandı.

Mal ve Hizmetlerde Uygulanacak KDV Oranlarının Tespitine İlişkin Karar’da Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanı Karar’ı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

KDV ORANI, YÜZDE 1’E İNDİRİLDİ

Kararla, 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapıların bulunduğu yerlerde dönüşüm projeleri çerçevesinde taşınmaz maliklerine ait mevcut inşaat alanının 1,5 katına kadar olan yeni inşaat alanında yapılacak olan konutlara ilişkin taahhüt işlerine yönelik KDV oranı yüzde 1’e indirildi.

ESKİ ORAN YÜZDE 18

Taşınmaz maliklerinin müteahhitlere arsa payı vermeden dönüşüm projelerini doğrudan kendileri yaptırarak aynı alanda konut inşa etmek istemeleri ve bunun için müteahhitlerden inşaat taahhüt hizmeti almaları halinde, bu hizmetlere genel oranda yüzde 18 KDV hesaplanıyordu.

VERGİ İNDİRİMİ SAĞLANMIŞ OLDU

Alınan kararla, başta deprem olmak üzere afet risklerine karşı yenilenmesi gerekli görülen konutlarla ilgili kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapamayan riskli yapı malikleri için de vergi indirimi sağlanmış oldu.

Son Dakika haberlerimiz ensonhaber’den alınmaktadır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.