Türkiye’de Cumhurbaşkanı Seçimleri 1923-1980 - Balkan Günlüğü Gazetesi

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Seçimleri 1923-1980

Türkiye’de Cumhurbaşkanı Seçimleri 1923-1980


Son Güncelleme :

27 Ocak 2021 - 13:24

154 okuma 111


Eser Adı: “Türkiye’de Cumhurbaşkanı Seçimleri 1923-1980”

Yazar Adı: Barış Yıldız

Yazarın Unvanı: Uzman Tarihçi-Yazar

Yazarın Mezuniyet Bilgileri:

Lisans: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ( Onur Öğrencisi olarak mezun olmuştur.) (2003-2007)

Yüksek Lisans: Dokuz Eylül Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü (2011-2013)

Eserin Basıldığı Yer: İzmir-Buca’dır. 

Yazar da doğma büyüme İzmir-Bucalıdır. 14 yıllık çalışma hayatı ve tecrübesi mevcuttur.

Eser yine Buca kökenli olan isimlerin kurdukları ve YÖK (Yüksek Öğretim Kurumu) denkliği de bulunan 25 yıllık bir yayınevi olan -çoğu akademisyenler tarafından yazılan 175’ten fazla eser yayımlayan- Zeus Kitabevi tarafından basılmıştır.

Kitabın 1.Baskısı Ekim 2020’de yapılmış olup; 550 Adet basılmıştır.

Eserin içeriği ise şu şekildedir;

Eser alanında Dünya ’da ve Türkiye’de yayımlanmış dördüncü (4.) eserdir. 

Ancak bir tarihçi tarafından yazılmış ikinci (2) eserdir.

Eser’de tarihi belgelere ve arşiv kaynaklarına yer verilmiştir. Bu özelliği ile de benzeri olan diğer eserlerden öne çıkmaktadır.

Yine eserde dönemin gazeteleri tarafsız şekilde incelenmiş kitaba konulmuştur.

Eserin başından sonuna kadar ele alınan tüm dönemlerin bilgileri TBMM Zabıt Ceridelerinden            ( Türkiye Büyük Millet Meclisi Tutanakları)  istifade edilerek okuyucuya aktarılmıştır.

Eser kaynakça ve dipnot yöntemi olarak çok ciddiyetle ve hassasiyetle kaleme alınmıştır. Alanında önemli tarihçilerin, bilim adamlarının ve dönemin yakın tanıklarının hatıratlarından faydalınmış okuyucuya bu yönüyle de muhtelif detaylar vermiştir.

Kitabın ön sözünden kısa bir alıntıyı vermek gerekirse;

Tarih boyunca önemli medeniyetlerin kesişme noktası olan günümüzde de jeopolitik ve jeostratejik açıdan büyük bir öneme sahip Anadolu toprakları üzerinde kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin başı konumunda yer alan Cumhurbaşkanlığı makamı etki alanı açısından büyük bir öneme sahiptir. 

Bundan dolayıdır ki Cumhurbaşkanlığı makamına gelecek olanların seçimi ve bu seçimlerde yaşanan tartışmalar da tarihsel olarak önem arz etmektedir.

Çalışmamızda söz konusu seçimler ve tartışmalar ele alınarak bir bakıma da yakın tarihimize Cumhurbaşkanı seçimleri nezdinde ışık tutulmaya çalışılmıştır.

Elinizdeki kitap 1923-1980 yılları arasında yapılmış olan Cumhurbaşkanı seçimlerini ve -özellikle TBMM’de yaşanan ve basına yansıyan- tartışmalarını içermektedir.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.