Balkanlara Olan Anlaşılmaz Ilgisizlik - Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

(AA) Rifat SAİT

24. Dönem AK Parti İzmir Milletvekili Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi (BASAM) Başkanı Balkan Günlüğü Gazetesi İmtiyaz Sahibi

(AA) Rifat SAİT

Balkanlara olan anlaşılmaz ilgisizlikSon Güncelleme :

22 Şubat 2021 - 0:30

464 okuma 111


 

 

Rifat Sait

 

 

 

Sanırım hepsi yanlış. Birileri tarih değil hikâye yazmış. Bildiklerimiz arşiv falan değil çöp kutusuymuş. İstatistikler külliyen uydurma. Galiba biz de sadece sanal dünyada gönlümüzden geçenleri yazmışız.

 

Neler mi?

 

 

Balkanların 600 yıllık Ecdat yadigârı olduğunu. Türkiye’de 18 milyon Balkan Rumeli insan veya onların torunlarının yaşadığını. Balkanların komşumuz, akrabamız, tarihimiz olduğunu. Ülkemizin Avrupa’ya açılan köprüsü olduğunu. Stratejik bağlarımızı. Yaklaşık 80 Milyonluk nüfusu ile önemli bir ticaret kaynağını. Halen içerisinde 2 Milyon Türk, 10 Milyondan fazla akraba ve kardeşlerimizin olduğunu. Ülkemize gelen soğuk ve yağışlı havaların geldiği yeri. İstiklal marşımızın yazarı M.Akif ’in baba toprağını. Atatürk’ün doğduğu topraklar olduğunu. Zengin kültürünü, folklorunu, turizmini, toprağını…

 

Milli şairimiz M.Akif baba toprağını şöyle ifade eder bir şiirinde:

 

“Balkan’ı bildin mi nedir, hemşeri?
Sevgili ecdadının en son yeri,
Bir sıla isterdin a çoktan beri,
Şimdi tam vakti… Uğurlar ola!

Balkan’ın üstünde sızan her pınar,
Bir yaradır, durmaz içinden kanar!
Hangi taşın kalbini deşsen: Mezar,
Gör ne mübarek yer… Uğurlar ola!

Eş hele bir dağları örten karı:
Ot değil onlar, dedenin saçları!
Dinle: Şehit sesleridir rüzgârı!
Durma levent asker… Uğurlar ola!”

 

Şimdi nereden çıktı bunlar, zaten biliyoruz hepsini diyenler olacaktır elbette.

 

Durun anlatayım size.

 

Oturdum, en az 6 televizyon kanalının haber merkezini aradım. Dedim ki; bakın Kosova’da çok önemli seçimler var. Kosova’da bir takım şeyler oluyor. Diğer taraftan Bulgaristan’da önümüzdeki ay seçimler var. Türklere sandık sınırlaması getiriliyor. Sadece bunlar mı? Yunanistan İyon denizinde 12 mil olayını getirdi. Türkiye’ye karşı Ege denizinde aynısını yapmak için muadil oluşturuyor. Arnavutluk çok önemli stratejik ortağımız. Bunları birileri televizyon kanallarında anlatsın. İsterseniz çağırın geleyim ya da başka biri. Çıksın anlatsın.

Ama nerdeee? Kanallarda hep aynı yüzler hep aynı konular. Balkanlara sıra ne zaman gelir Allah bilir?

Aradığım kanallardan biri dedi ki; gündem çok sıcak. Suriye, PKK, Güneydoğu. Biraz sakinleşsin elbette Balkanları da konuşuruz, o zaman sizi davet ederiz. Başka bir kanal ise dedi ki; sponsor bulabilirseniz program yapalım. Diğerlerinden hiç ses bile çıkmadı.

 

Bilmiyorum siz gördünüz mü? Şahit oldunuz mu? Hangi kanalda Balkanlar saatlerce konuşulan bir konu oldu acaba? Hatta bırakın saatlerce, birkaç dakikalık haber? Geçen hafta Kosovanın 13.Bağımsızlık yıl dönümüydü mesela. Hangi kanalda duydunuz bunu? 14 Şubat’ta yapılan Kosova seçimlerinden daha çok sevgililer günü gündeme geldi. Bulgaristan seçimlerini hangi kanal konuşuyor? Ya da Arnavutluk’u?

 

Sonra hemşerilerimiz, Balkan STK temsilcileri, Rumelili kanaat önderleri sorup duruyor. Neden bizden milletvekili çok az? Bürokrat, bakan, Belediye Başkanı…? Partilere hiç kızmıyorum. Balkanlar aslında dopdolu enerjisini ve potansiyelini sessizliğe döndürdüyse, bütün bunlara sessiz kalarak tamam diyorsa, kızmıyorum kimseye. Hakkım da yok zaten.  Yazdığımız bu makaleler bile sadece 1000-1500 kere okunuyorsa, 18 milyon Balkan Rumeli insanından bahsedebilir miyiz?

 

Evet, Balkanlara ciddi bir ilgisizlik var. Çünkü Balkanlar aslında kendini unuttu, uykuya daldı zahir.

 

Yine bir M.Akif dizesiyle kapatmak istiyorum:

 

Ey millet-i merhûme, güneş battı.. Uyansan!

Hâlâ mı, hükûmetleri, dünyâları sarsan,

Seylâbelerin sesleri, âfakin enîni,

A’sâra süren uykun için gelmede ninni?…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.