Bulgaristan önce Iğneyi Kendine Sonra çuvaldızı Başkasına Batırsın - Balkan Günlüğü Gazetesi
Bulgaristan önce iğneyi kendine sonra çuvaldızı başkasına batırsın

Son Güncelleme :

05 Şubat 2021 - 0:09

388 okuma


 

İsmet Topaloğlu

 

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev geçen hafta yaptığı halka sesleniş konuşmasında yaptığı ve yapacağı çalışmaları Bulgaristan halkına televizyon kanallarında canlı olarak rapor etti. Cumhurbaşkanı Radev konuşmasında kültür, ekonomi, savunma, dış politika, iç politika ve siyasi konulara geniş yer verdi. Hükümet kanadıyla bazı konularda ters düştüklerini de söylemeyi ihmal etmedi. Konuşmasının sonunda Cumhurbaşkanı Radev gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yardımcısı İliyana Yotova ile aday olacaklarını açıkladı. Adaylıklarını Nisan ayı parlamento seçimlerinden sonra resmileştireceklerini açıkladı. Konuşmasında özellikle cumhurbaşkanı yaratımcı olan İliyana Yotova’ın çalışmalarını gururla aktarması dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı yardımcısı olan İliyana Yotova Amerika kıtasında,  AB ülkelerinde ve dışında kalan ülkelerde yaşayan Bulgar diasporalarıyla,  Bulgaristan ile kopukluklar yaşanmaması için görüşmeler yaptıkları söyledi.

Ayrıca cumhurbaşkanı yardımcısı İliyana Yotova devlet adına Sırbistan, Arnavutluk ile Makedonya’da yaşayan Bulgarların durumlarıyla yakından ilgilendiklerini ve o topraklarda Bulgar olarak yaşamaları için yaşadıkları ülkelerin devlet yönetimlerle yakın temaslarda olduklarına dikkat çekti.

Ukrayna’da yaşayan Bulgar halkının çocukları,  okullarda anadil eğitimi almaları için devlet olarak ihtiyaç olan sınıf odalarını,  araç gereç ve bilgisayarlarla donattıklarını,  Moldova’da yaşayan Bulgarların çocuklarıyla aynı şekilde ilgilendiklerini ve o topraklarda Osmanlıya karşı başkaldıranların Bulgar “milli kahramanların” yaşadıkları evleri müze ve anıt heykelleri diktiklerini gururla söyledi.

Sırbistan Hükümeti tarafından ülkede yaşayan Bulgarların asimile edilmek istendiğini, buna karşı Bulgaristan devleti olarak en yüksek kademelere kadar rahatsızlıklarını dile getirdiklerini söyledi.

Bulgaristan olarak Kuzey Makedonya’yı da uyardıklarını ve orada yaşayan Bulgarların kendi tarihlerini benimsemelerini istediklerini söyledi. Aksi durumda ve ülkede yaşayan Bulgarlara azınlık statüsü verilmese, AB katılım görüşmelerin başlamaması için vetoya devam edeceklerin açıkladı.

Bulgaristan, diğer ülkelerde yaşayan Bulgar diasporasına böyle yakın biçimde davranıp, Bulgar soylular için bu ülkelere ültimatomlar verip baskılar yaparken, kendi ülkesindeki Türklere aynı samimiyetle davranmıyor maalesef. Biz de buna, “Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu”  derler.  İğneyi önce kendine batır sonra çuvaldızı başkasına.

Bakın mesela 2002 yılında parlamento kararıyla BNT/ Ulusal Bulgar Devlet Televizyon kanalında on dakika Türkçe haber yayını izni için oylama yapılmıştı. On dakika Türkçe haber yayını ülkede Türk iş adamlarının bulunması ve Türkiye’den gelen turistlerin haber almaları için verilmişti. Başbakan Boyko Borisov’un hükümet ortaklarından biri olan “milliyetçi” kanat  “birleşmiş vatanseverler koalisyonu” tarafından 4 Şubat 2021 yılında parlamentoya BHT/Ulusal Bulgar Televizyon kanalında her gün on dakika Türkçe haberlerin kaldırılması için önerge verildi. Buna gerekçe olarak da Bulgaristan’ın tek ulus devlet olması ve resmi Dil’in de Bulgarca olduğu ve bu yüzden de ülkede yaşayan Türklere ayrımcılık yapılamayacağı gösterildi.

Bugün Bulgaristan’da yaklaşık bir milyon Türk asıllı yaşıyorken , 10 dakikalık Türkçe yayına bile tahammül edilemiyorsa,  Sırbistan’da, K.Makedonya’da ya da Yunanistan’da yaşayan Bulgarların haklarını hangi yüzle isteyebilirsiniz? Bulgaristan parlamentosu,  milliyetçilerin BNT kanalında on dakika Türkçe haber yayının kaldırılması için verdikleri önergenin görüşülmesinde önemli bir demokrasi sınavından geçecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.