Emperyal Batının Çaldığı Dahi - Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

Emperyal Batının Çaldığı Dahi

Son Güncelleme :

06 Şubat 2021 - 22:07

151 okuma


EMPERYAL BATININ ÇALDIĞI DAHİ  NİKOLA TESLA

Bir rahibin oğlu olarak bu günkü Hırvatıstan topraklarında (smiljen) dünyaya gözlerini açan Nikola, kelimenin tam anlamıyla bir dahi idi. Babası kendisi gibi onun da bir rahip olmasını hayal ediyordu. Fakat fizik profesörünün etkisinde kalarak özellikle elektrik ve onun sihirli gücüne daha fazla ilgi duymaya başladı. Çok zeki bir kişiydi ve 4 yıllık okulu 3 yılda tamamladı. Çok defa salgın hastalık etkisinde hayatı tehlike atlattı.

Üniversite yıllarında ki kumar tutkusu, onun çok zeki olmasına rağmen okulu terk etmesine sebep olmuştur.  1881 de Budapeşte’ye taşınıp Telefon şirketinde işe girince ilk icatlarına da başladı. Kablosuz akımlara karşı kimseyi inandıramasa da özel ilgisi vardı ve üzerinde çok çalıştı ne zamanki Londra Fuarını aydınlattı işte akım alanında yeni bir devirde başlamış oldu. Uzaktan kumanda ile çalışan sistemlerin babası Nikola Tesla’dır. İlk defa kablosuz olarak 1 metrelik bir tekneyi uzaktan kumanda ile yürütmeyi başarmıştır. İlerde uzay çalışmalarında önemli yararlar sağlayacak bu çalışmalara Edison kendi teorilerine aykırı olduğu için ya karşı çıkmış ya da direnmiştir.  Çok kimse onun buluşlarının Edison tarafından ya çalındığını veya engellediğini ileri sürer.

Edison tarafından çok kıskanıldığı için ekonomik buhran içinde yüzen ve tüm parasını buluşlara harcayan Tesla yı Nobel barış ödülüne Edison’la birlikte çağırdıklarında aynı ortamda bulunmaktan uzak olmak için olsa gerek, Edison bu ödülü almayı reddetti.  Edison’la bazı konularda ters düşmesi bir çatışmayı doğurdu ve dünyanın ilk hidroelektrik santralini kurmakla Edison’un tezlerini çürütmüş oldu. Bundan dolayıdır ki Edison tarafından hep kıskanılmış biri olmuştur. Edison’da ise Tesla’da olmayan bir ticari zeka vardı. Mesela ampülü keşfetti diye ders kitaplarında bize okutulan bilginin aslı öyle değildir. Edison kendisinden önceki 22 çalışmayı derleyip toplamış ve ticari bir ürün haline getirmiştir. Bu çekişmenin aslında tek bir galibi Nikola tesla’dır. Edison hep Tesla’nın görüşlerine karşı çıkarak ve çok güzel reklam pazarlaması yaparak genelde başarılı olmuş fakat haklı çıkan Tesla olmuştur.

Nikola Tesla 86 yaşında New York da bir otel odasında ölü olarak bulundu ve ölümünden sonra ABD hükümeti  Tesla’nın dokümanlarına el koydu.

Batının cow boyları, sadece kızıl derilerin altınlarını değil, dünyanın beyinlerini de sömürmeyi gayet güzel başarmıştır. Bir halkın uğraşı alanı o devletin genel işlevini belirler. Japon insanlarının genel anlamda teknoloji ile uğraştıklarını düşündüğümüzde Japon devletinin de teknoloji alanında liderlik yaptığını söylemek hiç zor değildir. Almanya’da insanların sanayi dallarındaki yoğunluğu doğal olarak Alman devletini ağır sanayi devleti olarak görmemize sebep olur.

ABD;  at hırsılarının, gemi korsanlarının Avrupa kaçkınlarının temelini oluşturduğu bir devlet olduğu göz önüne alınırsa, emperyal davranmasına şaşırmaya gerek olmadığı çok rahat anlaşılacaktır. Hırsızların vaz geçilmez suç aracının da silah olduğu varsayıldığında dünyayı kasıp kavuran bu güçlerin dünyanın dün olduğu gibi bu günde beyinlerini, değerli madenlerini, topraklarını işgal gerekçelerini demokratik anlayışla değil hırsızlık emperyalleri ile açıklamak gerek.

Cengiz tufan
Sırbistan Müsiad Başkanı

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.