KOSOVA'DA SEÇİM SONRASI DEĞİŞİM RÜZGARI SERT ESTİ... - Balkan Günlüğü GazetesiBalkan Günlüğü Gazetesi

KOSOVA’DA SEÇİM SONRASI DEĞİŞİM RÜZGARI SERT ESTİ…

KOSOVA’DA SEÇİM SONRASI  DEĞİŞİM RÜZGARI SERT ESTİ…


Son Güncelleme :

16 Şubat 2021 - 1:17

1.046 okuma 111


İbrahim Arslan

 

Dünyanın matematiğini bozan Covid salgını  ve eksi 10 soğuk hava koşullarında Kosova’da yapılan erken seçimde,  yüzde 48’e yakın katılım oranı, bugüne kadar yapılan 8 seçimden en yüksek oranı oluşturuyor.

Seçimlerin olaysız geçmesi,  seçmen ve partilerin seçimlere demokratik anlayış içinde katıldıklarını ortaya koydu.

Sonuçlar, 2019’da başalayan “değişim rüzgarı”nın, dün yapılan seçimde çok sert estiğini, gösterdi.

Değişimden yana LVV (Özkarar Hareketi)  birinci parti olarak, kesinleşmeyen sonuçlara göre oyların yüzde 48’ni kazanırken, önceki seçimlerde sürekli iktidarda olan koalisyon ortakları Kosova Demokratik Birliği (LDK-13,08), Kosova Demokratik Partisi (PDK-17,36) bu seçimde  büyük bir oy kaybına uğradılar. UÇK  eski komtunları Ramuş Haradinay’ın Kosova İttifakı AAK- oyların yüzde 7,40’nı alırken,   Fatmir Limaj’ın NISMA Partisi (2,59)  barajı geçemedi.

Kosova Anayasası ile 120 sandalyeli Parlamentoda,  seçime katılan azınlıklara ayrılan 20 sandalyenin 10’u Sırplara, 2’si Türk, 3’ü Boşnak, 1 Goralı ve 4’ü Roman, Aşkalı ve Mısılılara düşmektedir.

Alınan oy sırlamasına göre,  seçime katılan azınlıklara gelince, en büyük sürpriz, Mıroviça’nın çoğunluğu  Sırpların oluşturduğu kuzey kesimin faaliyet gösteren  ilk defa seçime katılan,  Boşnak Lider Adriana Hociç’in Topluluklar  Birliği ‘nin (UZ-AH),  seçime katılan 4 Boşnak partisine kıyasla en fazla, 6.370  oy almasıdır.

Türk partilerine gelince, seçime katılan  KDTP (Kosova Demokratik Türk Partisi) 6.152,   ilk defa seçime katılan YTHP (Yenilikçi Türk Hareket Partisi) ise 1.154 oy aldılar. 2010’da en yüksek 8.548 oy alıp Mecliste 3 sandalye sağlayan KDTP, son 4 seçimde ard arda oy kaybına uğradı.  2019’da  sonuçlarına göre, bu seçimde  oy kaybı yaklaşık yüzde 10.

Altı ay önce kurulup seçime katılan YTHP, Türk seçmen açısından alternatif  bir parti oldu. Öyleki, sağlıklı bir yaklaşımla düşünülmesi halinde, Türk seçmenin oylarının başka bir partiye  gitmesini önlemiş olduğu söylenebilir.  Çünkü,  son seçimde KDTP Türk seçmenin tek siyasi  partisi olarak  aldığı oy sayısı 6.788’dir. Oysa dünkü seçimde, KDTP’nin aldığı  6152 ve YTHP’nin 1154 oyuyla birlikte, toplamda Türk partilerine oy veren seçmene sayısı 7306 veya 2019 seçimine göre yüzde 10’luk bir artışı, ortaya koymaktadır.

Öyleki, gelecek seçimlerde Türk partilerin koalisyon olarak hareket etmeleri, seçimde daha büyük başarı elde edilmesi açısından önemlidir.

Vekaletten Cumhuraşkanı ve aynı zamanda LVV listesinde milletvekili adayı seçilen Vjosa Osmani, seçim sonrası ilk açıklamasında, Merkez Seçim Komisyonu’nun seçim sonuçlarını onaylanmasının ardından, Meclisin oluşumu için gerekli çalışmayı zaman geçirmeden yapacağını bildirdi.

Kazandığı sandalye sayısı yanı sıra, Anayasa gereği  azınlık partilerin hükümette yer alması  zorunluluğu göz önünde bulundurlarak, LVV Lideri Albin Kurti’nin, azınlık ortaklarla LVV hükümetini kurmasında sıkıntı olmayacaktır.

Kosova’yı  birkaç ay sonra yeniden olası bir  seçime götürebilecek tek olay, Haziran ayında Cumhurbaşkanı’nın seçimidir. Cumhurbaşkanının seçimi için Mecliste oyların üçte ikisi veya 80 oya gerek var.

Seçimi kazanan LVV lideri Albin Kurti, kurulaması beklenen hükümet olarak, özellikle  güvenlik, yargı ve ekonomi konularında en fazla çalışacaklarını, Sırbistan’la diyalogda ise ülke çıkarlarına uyumlu, hareket edeceğini söyledi.

Seçimlerde değişim rüzgarının  sonucu olarak, bütün başarısızlıklarına rağmen liderliğinde ısrar eden LDK lideri İsa Mustafa, seçimde büyük düşüş nedeniyle, bugün görevinden istifa ettiğini açıkladı.

Bugün, Kosova’nın rahat bir hava aldığı ve vatandaşın  olumlu değişimler nöbetine başladığı söylenebilir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.