BALKANLAR’DAKİ KARAKTER HEYKELLERİ - Balkan Günlüğü Gazetesi


BALKANLAR’DAKİ KARAKTER HEYKELLERİ

Son Güncelleme :

26 Mart 2021 - 21:31

272 okuma


Cengiz Tufan

Ticaret;  insanoğlunun dünyaya ayak basmasından beri var olagelmiştir. Lidyaların mal takasını değiştirip parayı takas aracı olarak kullanmaları insanları mala verdiği önemi azaltmış insanoğlunu paranın çokluğuna tapar hale getirmiştir. Zamanla paranın her yerde ve her şekilde takas aracı olarak kullanılması hem hırsızlık niteliklerini değiştirmiş hem de karakter bozukluklarına yol açmıştır.

Yapılan alışverişler YASAL olabilir ama biz onun yasal olması dışında birincil olarak AHLAKİLİĞİNE bakmalıyız. Ticari ilişkilerdeki çıkmazların önemli bir kısmı paraya ahlaksız bakış açısından kaynaklanmaktadır.

Konuya böyle başlamak isteyişimdeki temel neden genelde Balkanlar özelde ise Sırbistan’da iş yapmak için gelen yatırımcıların genel ahlaki kuralları alt üst etmeleridir. Dünyanın birçok yerinde olduğu gibi bu durum burada da insanların Türklere bakış açılarını değiştirmiş ve ciddi yatırım amacıyla gelen insanların güven bunalımı yaşamasına neden olmuştur. Birçok sektörde bu böyledir. Çalışanın çok, hacmin yüksek olmasından dolayı bu sıkıntının en çok yaşandığı alan inşaat sektörüdür.

İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntılardan dolayı düzgün ahlaki ve yasal çalışan firmalarımız bundan olumsuz etkilenmektedir. Bunun devlet nezdinde ele alınması ve yatırımcıların korunmasına yönelik iki anlaşmalar yapılmalıdır. Burada yaşanan ticari ahlak çöküntüsünü farklı sebeplerle izah edebiliriz.

  • Yetersiz sermaye ile büyük işler yapılmak istenmesi
  • Yatırımcıların mesleğinde yeterli donanıma sahip olamaması
  • Kısa yoldan büyük para kazanma hırsı
  • Dil sorunu vs

Yurt dışına çıkan her yatırımcımız aynı zamanda ülkesini temsil etmektedir. Her alanda örneklik gösterilmesi sadece kişinin ticari kazancına değil ülkenin itibarına da katkı sağlayacaktır. Her şey benim olsun düşüncesi her şeyini kaybetme riskini de yanında taşır. Bizim sefere çıkarken tarladan topladıkları meyvelerin yerine akçe koyan askerlerimizin karakterine, kendi siftah yapınca komşusuna gönderen Ahi anlayışına, hileli iş yapınca ayağındaki pabucu işyerinin kapısına çivileyen yöneticilere ihtiyacımız var. (pabucunu dama atmak deyimi buradan gelir)

Heykeller insan gibi görünebilir aslına da çok benzeyebilir ama içi boş yapıtlardır. Çünkü taklittir ve taklit ne kadar mükemmel olursa olsun o ancak mükemmel bir taklittir. Kültürümüzün yayılmasında Tüccarların örnekliği net bir gerçektir.  Bütün tüccarlar aynı zamanda örnek bir uç beyidir. Uç beylerimizi beylik görevlerine çağırma vakti. Sağlıcakla

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.