Bir Steteskop'la 62 Yıl Doktorluk Yapan çift: "Bugün Arkadaşlar çok Büyük Imkanlara Sahip, Sağlıkta çok Iyiyiz" - Balkan Günlüğü Gazetesi


Bir Steteskop’la 62 yıl doktorluk yapan çift: “Bugün arkadaşlar çok büyük imkanlara sahip, sağlıkta çok iyiyiz”

Bir Steteskop’la 62 yıl doktorluk yapan çift: “Bugün arkadaşlar çok büyük imkanlara sahip, sağlıkta çok iyiyiz” Sağlıktaki değişimi, sadece bir …

Bir Steteskop’la 62 yıl doktorluk yapan çift: “Bugün arkadaşlar çok büyük imkanlara sahip, sağlıkta çok iyiyiz”


Son Güncelleme :

25 Mart 2021 - 0:30

118 okuma


Bir Steteskop’la 62 yıl doktorluk yapan çift: “Bugün arkadaşlar çok büyük imkanlara sahip, sağlıkta çok iyiyiz”

Sağlıktaki değişimi, sadece bir Steteskop ve Otoskopla 62 yıl doktorluk yapan yaşları bir asrı devirmelerine 10 yıl kalan doktor çift anlattı

Elazığ’ın ilk doktorlarından 88 yaşındaki İrfan Mutlu:

Kalp

“Almanya’da çok iyi çalıştığım için çok sevildim. Son ayrılışımda klinik şefim bana, ‘Size diz çökerek yalvarıyorum, lütfen Türkiye‘ye dönmeyin burada kalın’ dedi”

91 yaşındaki Dr. Suzan Mualla Mutlu:

“İki şık şık bir tık tık, bir steteskop ile kulak aleti vardı başka hiçbir şeyimiz yoktu. Allah’a şükür şimdi bütün imkanlar var. O zaman aşı bile fazla yoktu. Sağlık bakımından çok çok iyiyiz”

ELAZIĞ – Hem ömürlerini hem mesleklerini 62 yıl boyunca birlikte yapan Elazığ’ın da ilk doktorlarından olan yaşları bir asrı devirmeye 10 yıl kalan İrfan ile Suzan Mualla Mutlu çifti, o günkü şartlarda bir steteskop ile otoskop olduğunu belirterek, bugün Türkiye’nin sağlıkta çok iyi durumda olduğunu ve tüm sağlıkçıların çok büyük imkanlara kavuştuğunu anlattı.

Almanlar göndermek istemedi, onlar Türkiye’den vazgeçmedi

1933 yılında Aksaray’da dünyaya geldiğini anımsatan Dr. İrfan Mutlu, “İlk ve Ortak tahsilimi Aksaray’da yaptım, lise tahsilimi ise Gaziantep’te yaptım. Ankara Tıp Fakültesi’nde 1951’te Askeri Tıbbiyeye girdim ve 1957’de mezun oldum. 1957-1960 yılları arasında Niğde Ortaköy’de çalıştım. O tarihte askere gidip geldim. Evvela 6 ay boyunca Elazığ merkez hükümet tabipliğini yaptım ve buradan Almanya’ya müracaat ederek oraya gittim. 1961 yılından 1970 yılına kadar Almanya’da kaldım. Orada bin yataklı Duisburg Hamborn Hastanesi’nde ihtisasımı yaptım. Almanya’da çok iyi çalıştığım için çok sevildim. Son ayrılışımda klinik şefim bana, ‘Size diz çökerek yalvarıyorum, lütfen Türkiye’ye dönmeyin burada kalın” dedi. Buna rağmen benim vatanıma dönme arzum çok fazlaydı ve 1970 yılında Türkiye’ye döndüm. Eşim de Elazığlı ve buraya yerleştik. 1970’ten iki sene öncesine kadar Elazığ’da çalıştım. Yaklaşık 50 yıl geçen bir sürede Elazığ’da bulunuyorum” dedi.

“Bir steteskop bir de kulak aleti vardı başka hiçbir şeyimiz yoktu”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / RIDVAN YEŞİLIRMAK

Haberler.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.