Dijital Göçmenler Için Vize Veren ülkeler - Balkan Günlüğü Gazetesi


Dijital göçmenler için vize veren ülkeler

Dijital göçmenlik son yıllarda hayatımıza giren bir kavram. Bu alanda faaliyet gösteren iş kollarında istihdam edilen ve ağırlık olarak ofis …

Dijital göçmenler için vize veren ülkeler


Son Güncelleme :

28 Mart 2021 - 17:00

1.324 okuma


Dijital göçmenlik son yıllarda hayatımıza giren bir kavram. Bu alanda faaliyet gösteren iş kollarında istihdam edilen ve ağırlık olarak ofis dışında herhangi bir yerde çalışmaya yönelik bu modele pandemiyle birlikte ilgi daha da arttı. Bununla doğru orantılı biçimde genellikle freelence çalışan bu iş kolundaki insanlar için dijital göçmenlik programları uygulayan ülkelerin sayısı da arttı.

Herhangi bir ofise bağlı kalmadan kendi işini üreten ve yürüten dijital ağırlıklı alanlarda çalışan bu insanlar için dünyanın dört bir yanında farklı ülkeler çeşitli teşvik ve çalışma vizesi programları da uygulamakta. İşte Almanya’dan Portekiz’e, Norveç’ten Bermuda’ya dijital göçmenler için bir rehber.

Dubai, BAE

Birleşik Arap Emirlikleri’nin yedi emirliğinden biri olan Dubai, emlak piyasasının yanı sıra dijital alanda da dikkat çekici adımlar atıyor. Uzaktan çalışma vizesi, size kendi ülkenizde çalışırken Dubai’ye gelme, ailenizi getirme, uzaktan çalışma özgürlüğü veriyor. Dubai bireylerden gelir vergisi almıyor.

Dubai, BAE

Ayrıca telekomünikasyon, yardımcı programlar ve eğitim seçenekleri dahil olmak üzere gerekli tüm hizmetlere erişim elde edersiniz. Dubai’deki bu fırsatlardan faydalanmak için Mevcut işverenden bir yıllık sözleşme ile İstihdam Kanıtı veya şirketin mülkiyet kanıt ile aylık maaş, son ayın maaş bordrosu ve önceki 3 ayın banka ekstresi başına minimum 5.000 ABD dolar gelir göstermeniz gerekiyor.

Almanya

Dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olan Almanya da dijital göçmenlik konusunda adım atan ülkeler arasında yer alıyor. Ülkede Aufenthaltserlaubnis für selbständige Tätigkeit adı verilen yabancı freelance çalışanlara yönelik bir vize bulunuyor. Vizeye başvurmak için 100 euroluk bir ücret yatırmak gerekiyor.

Almanya

Yabancı serbest çalışanların ve serbest meslek sahiplerinin Almanya’da 6 aydan 3 yıla kadar yaşamasına izin veren bir oturma iznidir. Bir dezavantajı, bu vize için onay almanın 3-4 ay sürebilmesidir. Vizeyi alabilmek için Almanya’da daimi bir ikâmet adresi, sağlık sigortası ve başvuru sahibi için finansal sürdürülebilirlik şartı var.

Hırvatistan

Dijital göçmenlere kapılarını açan bir diğer Avrupa ülkesi de Hırvatistan. Adriyatik kıyısında önemli bir turizm ülkesi olan Hırvatistan son yıllarda dijital alanda faaliyet gösteren freelance çalışanları da ülkeye çekmeye çalışıyor. 2021’in Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlayan dijital göçmen vizesi ilgi görüyor.

Hırvatistan

Serbest meslek veya uzaktan çalışma kabiliyetine dair kanıt sunmak (yazılı beyan, iş sözleşmesi, müşteri sözleşmeleri, vb.) ve herhangi bir sabıka kaydının bulunmaması Hırvatistan’ın dijital göçmenlik vizesi başvurusu sırasında aranan şartlar.

Portekiz

Rotamızı Avrupa’nın en batısına çeviriyoruz. İber yarımadasını İspanya ile birlikte paylaşan Portekiz, dijital göçmenlere yönelik imkânlarıyla dikkat çekiyor. Bir turizm ve gastronomi ülkesi olan Portekiz, dijital dönüşüme de öncelik eren devletlerden biri olma hedefiyle ilerliyor.

Portekiz

Atlas Okyanusu’nda bulunan Medeira adası başvurularında geçerli çalışma ve oturma izni sonunda vatandaşlık dahi almak mümkün. Medeira adasında dijital çalışma vizesi almak için başvuranlardan aylık minimum 600 euro gelir, sabıka kaydı, sağlık sigortası gibi şartlar istenmekte.

İspanya

İber yarımadasını Portekiz ile birlikte paylaşan İspanya’da da dijital göçmenlere özel vize ve çalışma programları mevcut. Tıpkı komşusu gibi farklı çalışma alanları ve modellerini teşvik eden İspanya, freelance çalışanlara yönelik programlarıyla dikkat çekiyor. Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden biri olan İspanya’da 130 euroluk bir bedel karşılığında vizeye başvurulabiliyor.

İspanya

Bu vize içinn istenen şartlar ise şöyle; Ayda en az 2151 euroluk yatırımlar veya emeklilik geliri yoluyla kendinizi finansal olarak destekleyebileceğinizi 25.816 € birikimin ispatı. Özel İspanyol sağlık sigortasının kanıtı Polis / FBI geçmiş kontrolü ve tıbbi Sağlık Sertifikası.

Norveç

Dünyanın en müreffeh ülkelerinden biri olan Norveç’te de dijital dönüşüm ön planda. Dijital pazarlama başta olmak üzere dijital alanda faaliyet gösteren çok sayıda şirketin bulunduğu ülkede bu piyasalarda çalışmak isteyenlere yönelik ayrı bir vize programı da bulunuyor.

Norveç

Norveç’te çalışma fırsatında faydalanabilmek için; ülkede sözleşmeli olarak serbest meslek sahibi olmanız gerekir.Mesleğinizde çalışmak için ilgili niteliklere sahip olmalısınız.Norveç’te konaklama kanıtı Vergi ödemeleri haricinde yılda en az 35,719 € gelir göstermeniz gerekmekte.

Çekya

Çekya, Avrupa’nın en çok turist alan ülkelerinden biri. Başta başkent Prag olmak üzere ülkenin pek çok noktası pandemi öncesi dönemde her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktaydı. Ancak pandemi ile birlikte seyahat kısıtlamasının uygulanması beraberinde dijital dönüşümü de getirmiş durumda. Çekya, dijital alanda çalışanlara yönelik vize programı uygulamakta.

Çekya

100 euroluk bir başvuru bedelinin ardından vizeye hak kazanmak için yapılması gerekenler ise şöyle; En az bir yıllık konaklama kanıtı. Banka hesabınızda en az 5.587 € olduğunu gösteren kanıt (kişi başı) Yerel vergilerle ayda yaklaşık 1.800 Kč (80 ABD doları) ödemek.

İzlanda

Rotamızı bu sefer Avrupa’nın en kuzeyine çeviriyoruz. Son yıllarda dizi çekimlerinin uğrak rotası haline gelen İzlanda, özellikle bilişim sektöründe öne çıkmakta. 370 bin kişinin yaşadığı ülkede dijital dönüşüm dikkat çekici boyutlarda. Hâl böyle olunca da ülkede dijital çalışma alanları da epey gelişmiş durumda.

İzlanda

İzlanda’da da dijital çalışma vizesi uygulaması bulunmakta. Bu fırsattan faydalanmak isteyenlerin karşılaması gereken şartlar ise; Kendi lokasyondan bağımsız işinize sahip olmanız veya İzlanda dışında bulunan bir şirket için uzaktan çalışmanız gerekir.(Serbest) çalışmanızın kanıtını sağlamak. Bir çift için minimum aylık 1.000.000 ISK (yaklaşık 7,763 USD) veya 1.300.000 ISK gelir.

Estonya

Dijital çalışma vizesi imkânı sunan bir diğer Avrupa ülkesi ise Estonya. Baltık ülkeleri içinde en kuzeyde yer alan Estonya, dijital dönüşümü de destekliyor. Freelance çalışanlara yönelik programların bulunduğu Estonya’da bu imkânlardan faydalanmak mümkün.

Estonya

Avrupa’da dijital çalışma vizesi uygulamasını hayata geçiren ilk ülke olan Estonya’da bulunan fırsatlardan faydalanmak için ise aranan şartlar şöyle; Konumdan bağımsız bir işletmenizin olması ya da Estonya dışında bulunan bir şirket için uzaktan çalışmak.Son 6 ayda ayda en az 3504 € kazanmak.

Antigua ve Barbuda

Karayip adası Antigua ve Barbuda ülkesi, Nomad Digital Residence (NDR) adında bir dijital göçebe vizesi duyurdu. Başvuru sahibi ve onunla birlikte yaşayan aile üyelerini aylık geçinme yollarını yetkili mercilere gösterebilen uzaktan çalışanlar için vize imkânı sunan bu vize Amerika kıtasında çalışmak isteyenlerin dikkatini çekiyor.

Antigua ve Barbuda

Antigua ve Barbuda’nın sunduğu imkânlardan faydalanmak isteyenlerden şu şartları karşılamaları beklenmekte. Konumdan bağımsız bir işletmeye sahip olmak. Antigua ve Barbuda dışında bulunan bir şirket için uzaktan çalışmak. Yılda en az 50.000 $ kazanmak.Kendi seyahat / sağlık sigortanız var

Barbados

Bir diğer Karayipler ülkesi olan Barbados, güzel bir ada destinasyonunda, salgından uzak yaşamak isteyen dijital göçmenler ve freelance işçiler için sınırlarını açmış durumda. Bu konuda özel bir vize programı uygulayan turizm ülkesi Barbados’a başvurmak için 2000 dolarlık bir ücret yatırmak gerekiyor.

Barbados

Barbados’un dijital çalışma vizesine sahip olmak için gerekli şartlar ise şöyle; Konumdan bağımsız bir işletmeniz bulunmalı.Barbados dışında bulunan bir şirket için uzaktan çalışmalısınız.Yılda en az 50.000 $ kazanmak ve zorunlu Kovid-19 testinden ve 48 saatlik karantinadan geçmelisiniz.

Bermuda

Bermuda uzaktan çalışma vize kulübüne katılan ülkeler arasında yer alıyor. Kısa süre önce yayımladıkları “Work From Bermuda” dijital göçmen vizesi, dijital göçmenlerin ve uzaktaki çalışanların ülkede bir yıla kadar kalmasına olanak tanıyan eski bir ikamet programının bir uzantısı olma özelliği taşıyor. Vize için başvur ücreti 263 dolar.

Bermuda

Bermuda dijital göçmenlik vizesine sahip olmak isteyenlerin taşıması gereken özellikler ise şöyle; Konumdan bağımsız bir işletmeye sahip olmak.Bermuda dışında bulunan bir şirket için uzaktan çalışmak. Zorunlu Kovid-19 testi ve seyahat sigortası.

Cayman Adaları

Cayman Adaları, Global Citizen Certificate (GCC) adı verilen dijital göçebeler için özel bir vize başlattı. Bu vize gezginlerin adalarda 2 yıla kadar kalmasına izin veriyor. Gelir gereksinimleri, bu listedeki diğer ülkelerden çok daha yüksek: Başvuru sahipleri 150.000 ABD doları tutarında bir yıllık maaş kanıtı sağlamalı.

Cayman Adaları

Başvuruda bulunmak için gerekeli şartlar ise şöyle; Cayman Adaları dışındaki bir kuruluş tarafından istihdam edilmelisiniz. Noter tasdikli banka referans mektubu. Başvuru sahipleri geçmiş güvenlik kontrollerine tabidir. Sağlık sigortası da yaptırılmaılıdır.

Gürcistan

Koronavirüs salgını nedeniyle turizmde yaşanan dramatik düşüş nedeniyle, Gürcistan, ekonomisini canlandırmaya yardımcı olmak için “Gürcistan’dan Uzaktan” adlı dijital bir göçmen vizesi sunan ülkelerden biri oldu. Kuzeydoğu komşumuzun uygulamaya soktuğu program herkese açık.

Gürcistan

Ancak vize kabulü için aşağıdaki şartların karşılanması gerekliyor; Konumdan bağımsız bir işletmeye sahip olmak. Gürcistan dışında bulunan bir şirket için uzaktan çalışmak. Gürcistan’da kalırken vergi ödemek. Ayda en az 2000 $ kazanmak.14 günlük zorunlu karantinaya girmek. Altı ay geçerli seyahat sigortası.

Mauritius

Bu sefer rotamızı Hint Okyanusu’ndaki ada ülkesi Mauritius’a çeviriyoruz. Mauritius, uzaktan çalışanlar için kendi özel vizesini yeni başlatan başka bir ada ülkesi. Kristal berraklığında suları, ormanları ve tırmanılması gereken dağ zirveleri ile şaşırtıcı derecede güzel bir ülke olan Mauritius bir yıllık ücretsiz Premium Vizelerine hak kazanmak için, konaklamanız süresince uzun kalış planlarınızı ve yeterli seyahat ve sağlık sigortasını kanıtlamanız gerekiyor.

Mauritius

İşte bu ücretsiz vizeye sahip olmak için gerekli tüm şartlar; Kendi konumunuzdan bağımsız işinize sahip olmanız veya Mauritius dışında bulunan bir şirket için uzaktan çalışmanız gerekir.Mauritius’ta kalma planlarının kanıtı – ziyaretinizin amacı ve planlanan konaklama hakkında ayrıntılar isteyebilirler.Mauritius’taki konaklamanız için seyahat kanıtı / sağlık sigortası kapsamı.

Meksika

Meksika, kısmen 6 aylık uzun süreli turist vizeleri nedeniyle dijital göçmenler için gözde bir nokta olma özelliği taşıyor. Bununla birlikte 3 yıl daha yenileme imkanıyla bir yıl için geçerli olan Geçici Oturma Vizesi de sunan Meksika, cazip bir rota konumuna sahip.

Meksika

Meksika’nın sağladığı bu vizeye başvurmak için gerekli şartlar ise şöyle; Konumdan bağımsız bir işletmeye sahip olmak. Meksika dışında bulunan bir şirket için uzaktan çalışmak. Ayda en az 1.620 USD kazanmak veya 27.000 $ banka hesabınızın bulunması.

Kosta Rika

Rahat yaşam tarzı, harika sörf fırsatları, güzel plajları, volkanları, şelaleleri ve orman manzarası nedeniyle Kosta Rika’dan etkilenen ve buraya yerleşmeyi seçen birçok dijital göçmen bulunuyor Kosta Rika’nın serbest meslek sahibi vizesine Rentista adı verilir ve yabancıların 2 yıla kadar kalmasına izin verir ve bu vizeyi uzatabilir..

Kosta Rika

Bu vize, serbest meslek sahibi kişilerin veya girişimcilerin Kosta Rika’da çalışmasına izin verir, ancak başka bir şirketin çalışanı olamazsınız.

Milliyet

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.