Fahrettin Altun'dan Kılıçdaroğlu'nun Reform Paketi Eleştirilerine Yanıt: Göz Lazım Bakmaya, Gönül Lazım Görmeye - Balkan Günlüğü Gazetesi


Fahrettin Altun’dan Kılıçdaroğlu’nun reform paketi eleştirilerine yanıt: Göz lazım bakmaya, gönül lazım görmeye

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi Reformları kapsamında istihdama …

Fahrettin Altun’dan Kılıçdaroğlu’nun reform paketi eleştirilerine yanıt: Göz lazım bakmaya, gönül lazım görmeye


Son Güncelleme :

13 Mart 2021 - 22:30

146 okuma


Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi Reformları kapsamında istihdama yönelik yapılacaklara ilişkin paylaşımda bulundu. Altun, paylaşımında CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu‘nun eleştirilerine yanıt verdi.

Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Göz lazım bakmaya, gönül lazım görmeye… Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Ekonomi Reformlarında işsizlik ile ilgili tek bir cümle var mı?’ diye sormuş. Anlaşılan bakmamış, okumamış veya görmemiş. Görmesi için bir kez daha paylaşıyorum.” ifadelerini kullandı.

İNFOGRAFİKLE YANIT VERDİ

Altun, paylaşımında istihdama ilişkin 5 başlıktaki 15 maddeyi içeren infografiğe yer verdi. Buna göre, istihdam teşviklerinin etkinlikleri gözden geçirilerek mevcut teşviklerde mükerrerliğe sebep olan uygulamalar ve birbirini dışlayan verimsiz teşvikler belirlenecek, teşvik sisteminde sadeleştirmeye gidilecek.

İstihdam taahhüdünü yerine getiren firmanın, istihdama kattığı her 1 kişi için 12 ay boyunca ödediği sosyal sigorta ve işsizlik sigortası primleri, firmaya katkı olarak kredi faiz bakiyesinden düşülecek. Böylece ilave istihdam oluşturan firmalar, düşük finansman maliyetiyle kredi kullanma imkanına kavuşacak.

Nakdi Ücret Desteği’nden faydalanıp çalışanını tekrar istihdama dahil eden işverenler, şartları taşımaları durumunda İlave İstihdama Finansman Desteği’nden yararlanacak.

İŞVERENİN ÜZERİNDEKİ YÜKLER KALDIRILACAK

Genç istihdamını artırmak için Genç İstihdam Ulusal Strateji Belgesi hazırlanıp, hayata geçirilecek.

Mesleki Eğitim Merkezlerini gençler için daha cazip kılmak adına kalfalık döneminde alınan ücretlerde iyileşme sağlanacak. Mesleki Eğitim merkezlerinde eğitim gören öğrencilerin ücretleri kamu tarafından karşılanacak, işveren üzerindeki yükler kaldırılacak.

Uzaktan çalışma mevzuatı, yeni iş modellerine uyum sağlayacak şekilde revize edilecek.

UZUN DÖNEM STAJ DESTEKLENECEK

Kısmi süreli çalışanların hafta tatili, yıllık ücretli izni hak etme süresi ve kıdem tazminatına hak kazanma sürelerinin kanunda açıkça belirtilmesine yönelik düzenleme yapılacak.

İşgücü piyasasını yönlendirmek için “sektörel beceri haritaları” oluşturularak sektörel işgücü planlaması yapılacak.

Geleceğin mesleklerinde yeni iş olanaklarını oluşturmaya katkı sağlayacak geçiş destekleri devreye alınacak.

Dijital yetkinliklerin geliştirilebileceği kuruluşlarda uzun dönem staj programları desteklenecek.

Haberler.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.