Kosova Niçin AB ülkelerinden Farklı  bir Adım Atıyor? - Balkan Günlüğü Gazetesi


Kosova niçin AB ülkelerinden farklı  bir adım atıyor?

Son Güncelleme :

22 Mart 2021 - 2:51

2.038 okuma


 

*Valdirin Ferizi

 

 

Uluslararası Hukuk temelinde diplomatik İlişkilerin kurulması hiç kimseye bir teslimiyet değildir. Aksine bu, egemen devletler arasındaki ilişkilerin uluslararası arenada yasal olarak düzenlendiği temel bir ilkedir. Bu nedenle saygı duyulması gerekir.

Ancak meselenin başka bir yönü var. Kosova’nın bir Avrupa ülkesi olması ve AB’ye katılmayı arzulaması oldukça önemli. Ancak hiçbir AB ülkesinin Kudüs’te bir Büyükelçiliği yok. Aksine hepsinin Tel Aviv’de olduğunu biliyoruz. Peki , o zaman neden Kosova, AB ülkelerinden farklı bir adım atıyor?

Bu konu ABD ile ilişkilerle ilgili  ise,  uluslararası hukuka saygı duyulduğu sürece ilişkiler asla bozulmayacaktır. Uluslararası hukuka herhangi bir itiraz, Kosova Cumhuriyeti’ni olumsuz etkileyecek ve uluslararası öznelliğinin bir dizi tanınmamasına neden olacaktır.

Kosova Cumhuriyetinin uluslararası öznelliğinin tanınmasına olağanüstü katkı sağlayan bir diğer stratejik ortak, hiç şüphesiz Kosova’nın  bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olan Türkiye Cumhuriyeti’dir. Bilindiği gibi Türkiye, Doğu ülkelerinden gelen tanımalara özellikle odaklanarak, Avrupa kıtasının en yeni ülkesi olan Kosova Cumhuriyeti’ne yeni tanımalar getirmek için dış politikasıyla olağanüstü derecede aktifti.

Kosova’nın, bir yanda bugüne kadar kendisi için hiç bir şey yapmayan İsrail tarafından tanınması karşılığında kendisini tanıyan  yüzlercesini kaybettiğine dair bir hesabımız var mı? !!! İsrail tanıyacak diye yüzlerce ülke tanıma desteğini geri çekebilir. Buna hazır mısınız? En önemlisi Türkiye’yi karşınıza almaya hazır mısınız?

 

*PhD.Cand. Valdrin Ferizi

Yazar, Konyadaki bulunan  Necmettin Erbakan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde doktora Öğrencisi”.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.