Son Dakika Haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Doğu Akdeniz'deki Gelişmelerde Türkiye'nin Kararlılığı Devam Ediyor" - Balkan Günlüğü Gazetesi


Son dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde Türkiye’nin kararlılığı devam ediyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde Türkiye’nin kararlılığı devam ediyor” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: “Mısır …

Son dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde Türkiye’nin kararlılığı devam ediyor”


Son Güncelleme :

17 Mart 2021 - 8:30

146 okuma


Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde Türkiye‘nin kararlılığı devam ediyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

Mısır halkının bu noktada bizimle ters düşmesini ben düşünmüyorum. Mısır halkı bizimle ters düşmez”

“Suudi Arabistan’ın şuanda Türkiye’den SİHA talebi var”

ANKARA – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mısır ile diplomatik düzeyde temasın başlamasına ilişkin, “Mısır halkının bu noktada bizimle ters düşmesini ben düşünmüyorum. Mısır halkı bizimle ters düşmez. Şuanda da atılan adımlar aslında bir geçici sanki yanlışlığın tezahürü gibi geliyor bana” açıklamasında bulunurken, Doğu Akdeniz konusunda ise, “Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde öncelikle Türkiye’nin kararlılığı aynen devam etmekte. Buradan bizim taviz vermemiz söz konusu değil” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyeleri ile baş başa ve heyetlerarası gerçekleştirilen görüşmelerin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘dost kara günde belli olur’ anlayışı ile salgının başından itibaren Bosna Hersek‘in yanında olduklarını ve bundan sonra da bu tavırlarını muhafaza edeceklerini belirterek, bu seyahatin ardından 30 bin faz aşıyı Bosna Hersek‘e göndereceklerini söyledi.

Erdoğan, Mostar seçimlerinin 12 yıl aradan sonra 20 Aralık 2020 tarihinde sonuçlanmasının Bosna Hersek‘in demokratik olgunluğunu gösterdiğini belirterek, Türkiye olarak Bosna Hersek‘in huzur ve istikrarına çok büyük önem verdiklerini kaydetti.

Bugün ki görüşmelerde Balkanlar’da bölgesel iş birliği ve entegrasyonun ilerletilmesi konularının da gündemlerinde olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Değerli Konsey Başkanı ve üyelerini Haziran ayında Antalya’da gerçekleştireceğimiz Güneydoğu Avrupa İş Birliği Süreci Zirvesine davet ettim. Müteakip toplantısını Saray Bosna’da yapmayı kararlaştırdığımız Türkiye – Bosna Hersek – Sırbistan Üçlü Zirvesi’ni de inşallah şartlar el verdiğinde gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Türkiye – Bosna Hersek – Sırbistan Üçlü mekanizmasına işlerlik kazandırma noktasında da mutabıkız. Ülkemizin, Bosna Hersek‘in başta NATO olmak üzere Avrupa Atlantik Kurumlarıyla entegrasyonuna olan desteğini bir kez daha teyit ettik. Bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmelerin somut iş birliği adımlarımızı daha da pekiştireceğine inanıyor, hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

Türk Akım’ın, Bosna Hersek‘e intikali noktasında Türkiye açısından herhangi bir sorunun olmadığını da sözlerine ekleyen Erdoğan, “Türk Akım noktasında da bizim açımızdan herhangi bir sorun yok. Dostlarımıza Rusya ile de mutabık kalmak suretiyle bu yapılacak otoyolun bir kenarından da süratle Türk Akım’ı geçer ve kendilerine bunu bu doğalgazı ulaştırırız. Bundan da bizim açımızdan sorun yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır ile başlatılan diplomatik düzeydeki temaslar ve Yunanistan’ın, Sakız Adası’nda Suudi Arabistan ile düzenlediği askeri tatbikata ilişkin sorulan bir soruya şu cevabı verdi:

“Doğu Akdeniz’deki gelişmelerde öncelikle Türkiye’nin kararlılığı aynen devam etmekte. Buradan bizim taviz vermemiz söz konusu değil. ve son olarak bu konuda çok ciddi açıklamaları Dışişleri Bakanlığımız yaptı. Bunun yanında Savunma Bakanlığımızın yaptığı açıklamalar var. Mısır ile ilgili konuya gelince, Mısır halkının bu noktada bizimle ters düşmesini ben düşünmüyorum. Mısır halkı bizimle ters düşmez. Şuanda da atılan adımlar aslında bir geçici sanki yanlışlığın tezahürü gibi geliyor bana. Bunun yanında yeni bir gelişme biliyorsunuz Suudi Arabistan’ın da yine burada Yunanistan ile bir ortak tatbikat olayı söz konusu. Ama bir diğer taraftan da Suudi Arabistan’ın şuanda Türkiye’den SİHA talebi var. O da son gelişmeler. Yani kimin eli kimin cebinde belli değil. Ben bölgede Türkiyesiz bir sürecin bu sularda ısınmaya fırsat vermez. Türkiye orada karar verici konumundadır. Temennim odur ki, ısınmadan ılıman bir şekilde bu süreci geçmiş olalım.”

Son dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Doğu Akdeniz'deki gelişmelerde Türkiye'nin kararlılığı devam ediyor"

Son dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Doğu Akdeniz'deki gelişmelerde Türkiye'nin kararlılığı devam ediyor"

Son dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Doğu Akdeniz'deki gelişmelerde Türkiye'nin kararlılığı devam ediyor"

Son dakika haber | Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Doğu Akdeniz'deki gelişmelerde Türkiye'nin kararlılığı devam ediyor"

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İLKER TURAK

Haberler.com

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.