Gerçek Soykırıma Balkan Türkleri Uğradı - Balkan Günlüğü Gazetesi


Gerçek Soykırıma Balkan Türkleri Uğradı

 Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu: Ermeni Soykırımı İddiaları “Tarihe İhanet” 

Gerçek Soykırıma Balkan Türkleri Uğradı


Son Güncelleme :

28 Nisan 2021 - 1:01

266 okuma


Türkiye ve Balkanlar’da faal 300’den fazla Balkan derneğinin ve 10 federasyonun çatı örgütü niteliğindeki Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu (BRTK) genel başkanı Sabri Mutlu, 1915 olaylarını “Ermeni soykırımı” olarak ifade eden ABD Başkanı Joe Biden’a “Balkanlarda yaşanan Türk ve Müslüman soykırımlarını” hatırlatarak cevap verdi.

Mutlu, 1. Dünya Savaşı yıllarında Anadolu’da yaşanan Ermeni ayaklanmasının önüne geçmek için Osmanlı İmparatorluğu yönetiminin uyguladığı tehcir kararını çarpıtan Ermeni diasporasının soykırım yalanını ortaya attığını söyledi.

“1915’te yaşanan olaylar bir soykırım değil, zorunlu göçtür.” İfadesini kullanan Sabri Mutlu, “Gerçek soykırım, 1821’de Mora Yarımadasında yaşandı. 1878 Osmanlı – Rus harbi döneminde ve 1912 Balkan harbinde bugünkü Bulgaristan, Kosova, Bosna ve Makedonya’da yüzbinlerce Balkan Türkü katledildi, milyonlarcası zorla evlerinden barklarından sürüldü. Bize inanmıyorlarsa kendi vatandaşları olan Amerikalı tarihçi Justin Mc Carthy tarafından yazılan akademik kitap ve yayınlarda yer alan Balkan Türklerine asırlardır gerçek soykırımla yüzleşsinler. Yakın dönemde Srebrenitsa’da ve Bosna Hersek’in başka şehirlerinde katledilenleri bütün dünya gözleriyle gördü.” dedi.

Amerika’nın kölelik ve Kızılderili soykırımlarıyla dolu tarihini bir kenara bırakıp Türk milletine iftira atmaya kalkmasının ahlaki olmadığını dile getiren Sabri Mutlu, sözlerine “Balkan Türkleri dışında Kırım, Kafkasya, Kerkük ve Musul’da katliama uğrayan Türkler için en küçük bir sözü olmayanların Ermeni iddialarının peşine takılmasını esefle karşılıyoruz.” şeklinde devam etti.

Bilindiği üzere 19. Yüzyılın başlarında Balkan yarımadasında hakim din İslam ve en yaygın konuşulan dil Türkçe idi.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.