BALKAN TÜRKLERİ'DEN YUNAN DIŞ İŞLERİ BAKANINA BÜYÜK TEPKİ - Balkan Günlüğü Gazetesi


BALKAN TÜRKLERİ’DEN YUNAN DIŞ İŞLERİ BAKANINA BÜYÜK TEPKİ

BALKAN TÜRKLERİ’DEN  YUNAN DIŞ İŞLERİ BAKANINA BÜYÜK TEPKİ


Son Güncelleme :

16 Nisan 2021 - 2:58

751 okuma


 

Rumeli Balkan Türkleri Konfederasyonu Başkanı Sabri Mutlu, Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’ın Batı Trakyada Türk Yoktur” ifadesine büyük tepki gösterdi.

 

Türkiye’de faal 300’den çok Rumeli – Balkan sivil toplum örgütünün çatı kuruluşu olan  Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkanı Sabri Mutlu, Türk ve Yunan dışişleri bakanlarının düzenlediği basın toplantısı sonrası Doğu Akdeniz ve Batı Trakya konularında çıkan sözlü tartışmaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Başkan Mutlu, “Altı asır boyunca Türk yurdu olan ve halen yüz binlerce kişinin ana dil olarak Türkçe konuşan Batı Trakya bölgesinde yaşanan insan hakları ihlalleri yüzüne çarpıldığında diplomatik nezaketten uzak biçimde konuşan Yunan dışişleri bakanı Dendias, iki ülke ilişkileri ve Türk – Yunan milletleri arasındaki dostluk köprülerine zarar vermiştir.” dedi.

Batı Trakya’da yaşayan azınlığın Lozan Anlaşmasının güvencesindeki eğitim, ana dille konuşma, müftü seçimi ve kendi kimliklerini ifade edilme haklarının elinden alınmaya çalışıldığına dikkat çeken başkan Sabri Mutlu, İstanbul’da yaşayan Rum – Ortodoks cemaatine sağlanan hakların Lozan anlaşmasına aykırı biçimde Yunan resmi makamlarınca Türk azınlığa tanınmadığını vurguladı.

Başkan Mutlu, “Yunan Dışişleri bakanının diplomatik nezaketsizliğine rağmen gayet açık bir dille Batı Trakya’daki Türk gerçeğinin yüzüne vuran Dışişleri Bakanı sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nu tüm Balkan Türkleri ailesi olarak canı gönülden kutluyoruz. Bizler, hemşehrimiz ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz sözünde ifade ettiği gibi ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ ifadesini hem Türkiye’de hem de sınırlarımızın dışındaki ecdat yadigari Rumeli topraklarında söylemeye ve yaşatmaya devam edeceğiz.” Şeklinde konuştu.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ABDULLAH TÜRER YENER 16/04/2021 / 17:32 Cevapla

Türk milleti olarak bizler Türk şehirlerimiz olan Selanik ve Gümülcineyi çok özledik tekrar Türk topraklarında görmek isteriz. Yunanlı bunu unutuyor.Hatırlatmak lazım. Belki ailesinden baba tarfından Türkler vardır.