Bulgaristan Seçimlerinin Ardından - Balkan Günlüğü Gazetesi


Bulgaristan seçimlerinin ardından

Son Güncelleme :

11 Nisan 2021 - 13:46

326 okuma


 

 

İsmet Topaloğlu

 

Bulgaristan’da seçimler geride kaldı. Parlamentoya girecek partiler belli oldu. Milletvekili dağılımı kesinleşti. Bu seçimlerde seçmen 30 yıllık siyesi anlayışa dur dedi. Siyasi arenada görmek istemedikleri eski vekillere vize vermeyerek umutları yepyeni ve siyasete bulaşmamış kişilere bağladı.

GERB/ SDS koalisyonu seçimlerde oyların 26.18 alarak birinci parti oldu.

17.66 oy alan ana muhalefet görevini eğlence dünyasından Slavi Trifonov’un “ Böyle halk var” partisine verdi. Yıllardır ana muhalefet partisi olarak görev yapan BSP bu seçimlerde üçüncü sıraya geriledi. Oyların 10.51 alan Türk partisi  DPS/HÖH dördüncü sıraya geriledi. Hristo İvanov’un “Demokratik Bulgaristan” partisi oyların 9.45 alarak parlamentoya girme şansı elde etti. Son altıncı sırada parlamentoya “Dik dur. Dalavereciler dışarı” partisi oyların 4.78 alarak girme hakkını kazandı.

Bulgaristan seçmeni bu seçimlerde kendilerini “milliyetçi” ilan eden partileri yürüttükleri siyaseti benimsemeyerek baraj altında bırakarak parlamentoya girmelerini kararlı bir şekilde engellemiş oldular.

GERB/SDS koalisyonu parlamentoda 75 milletvekili ile temsil edilecek. Slavi Trifonov’un “Böyle halk var”  partisi 51 milletvekili ile temsil edilirken BSP ise 43 milletvekili ile temsil edilecek. Dördüncü sırada DPS/HÖH hareketi bu parlamentoda 30 milletvekili ile temsil edilecek. Parlamentoda beşinci sıradan Hristo İvanov’un partisi “Demokratik Bulgaristan” partisi 27 milletvekili ile temsil edilecek. Altıncı parti “Dik dur. Dalavereciler dışarı” partisi parlamentoda 14 vekil ile temsil edilecek.

Türklerin çoğunluğu olan DPS/HÖH hareketi bu seçimlerde de gerilemeye devam etti. Kuruluş döneminden bu yana seçmenlerin yarısından fazlasını kaybetti. Sadece Türkiye’den 70 bin oy alırken son seçimlerde 19 bin kusur oy alabildi. Eski Zaara, Tırnova, Vratsa, Montana, Plevne gibi Türk yaşamayan bölgelerden zengin yer altı dünyası etnik Bulgarları birinci sıradan aday gösterildiler. Bulgaristan’da oy satın alma kanunla yasak olsa da zengin adaylar bu yoldan vaz geçmiyorlar. Kırcaali listesinden belediye başkanı Hasan Aziz istifa ediyor aynı şekilde Eğridere belediye başkanı Resmi Murat da istifa ediyor. Onların yerlerine seçmenin hiçbir şekilde oy verip milletvekili seçmeyecek şahıslar seçiliyor. Böylece Kırcaali şehrinin seçmenini kandırmış oluyorlar. Gelecek seçimlerde Kırcaali seçmeni kurulan seçmen tuzağını görmezden gelir mi bilinmez?

Nisan seçimlerde seçmen siyasilere çözümü çok zor bir vazife verdi. GERB/SDS koalisyonu, BSP ile DPS/HÖH hareketi hiçbir zaman bir araya gelip hükümette yer almayacaklarını açıklıyorlar. Geriye kalan üç partinin hükümet kurmaya yeterli sayıya ulaşamıyorlar.  Boyko Borisov’un yer aldığı yerde muhalefet partileri dâhil yer almayacakların açıklamalarına karşı Boyko Borisov milletvekilliğinden vaz geçiyor böylece olası bir hükümet kurma ihtimalini artırmış oluyor.

Hükümet kurma yolu zorlu ve dikenli görünse de siyasi partiler uzlaşma arayışında bulunacaklardır. Hükümet kuruluncaya kadar mevcut hükümet görevine devam edecektir. Siyasi otorite hükümet kurma yolunda anlaşamazlarsa erken seçim yolu açılmış olacak. Erken seçim olsa da siyasi tabloda değişecek pek fazla bir şeyler görünmüyor. Bulgaristan halkı 30 yıldır yolsuzluklara bulaşmış siyasileri görmek istemiyor. Bulgaristan halkı yer altı dünyasını, oligarşileri destekleyenleri değil halkın refah seviyesini yükselten siyasileri görmek istiyor.  Nisan seçimlerde Bulgaristan halkı değişim istediğini sandıkta kararlı bi şekilde göstermiştir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.