Ali Nur Aktaş: "Balkanlarda Bursa’ya benzemeyen şehir yok gibidir"

17 Mayıs 2022 - 21:55

Advertisement

Ali Nur Aktaş: “Balkanlarda Bursa’ya benzemeyen şehir yok gibidir”

Ali Nur Aktaş: “Balkanlarda Bursa’ya benzemeyen şehir yok gibidir”
Son Güncelleme :

09 Şubat 2022 - 1:40

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye’nin biri fiziki diğeri de gönül olmak üzere iki coğrafyasının bulunduğunu, bu sınırlar içinde Asya’nın, Afrika’nın, Avrupa’nın bulunduğunu söyledi.

Alinur Aktaş, Balkan Günlüğü Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. “Bugün Bosna’nın, Makedonya’nın, Kırım’ın, Suriye’nin, Yemen’in, Filistin’in, Açe’nin, Mısır’ın ve daha birçok ülkenin adı anıldığında bizim şehirlerimiz anılıyormuş gibi hissediyoruz” diyen Aktaş, çünkü ecdadımız, tüm bu şehirlerin ihyasında ve inşasında aktif rol üstlendiğini, bir çoğunda hala ecdadımızdan miras kalan camiler, medreseler, okullar, köprüler, çarşılar bulunduğunu, bu durumun özellikle Balkanlarda yoğun bir şekilde hissedildiğini aktardı.

Balkanların, tarihi kültürel ve insani ilişkiler bakımından olduğu kadar coğrafi, siyasi ve ekonomik açıdan da ülkemiz ile köklü bağları olan bir coğrafya olduğunu vurgulayan Aktaş, “ Bugün balkan ülkeleri ile kurduğumuz güçlü ilişkilerin temelinde, ortak değerlerimiz yatmaktadır. Bu bölgenin her karesinde soydaşlarımız, kardeşlerimiz, akrabalarımız var. Aynı şekilde Bursa ağırlıklı olmak üzere ülkemizde de balkan kökenli vatandaşlarımız yaşıyor. Dolayısıyla nüfusunun yarısından fazlası balkan göçmeni olan Bursa’nın, balkanlarla olan bağı her zaman çok olmuştur” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Balkan ülkelerinde bulunan özellikle tarihi ve kültürel mirasın gün yüzüne çıkarılıp geleceğe taşınması noktasında önemli adımlar atıldığının altını çizen Aktaş, şunları söyledi:”Bunun yanında Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, hayırsever işadamlarımız ve vatandaşlarımızın gayretleriyle balkanlardaki mirasımıza sahip çıkan çalışmalar da gerçekleştiriliyor. Ecdadımızın buralara gösterdiği özel ilgi sebebiyle tarihimiz, kültürümüz, örf adet ve geleneklerimiz birbirine benzemektedir. Balkanlar ile Türkiye ve Bursa arasında kurulan gönül köprüsü niteliğindeki çalışmalar, bu bölgelerde yaşayan soydaşlarımızın geleneksel kültürel değerlerini yaşamalarına katkı sağlamaktadır.”

Bursa ile Balkan şehirleri arasındaki ilişkilerin artarak devam etmesine yönelik geliştirdikleri sosyal ve kültürel projeleri bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da sürdüreceklerini anlatan Aktaş, “İmkânlarımız doğrultusunda Balkan ülkelerinde yer alan tarihi ve kültürel birikimimizi yaşatarak geleceğe taşıyacak olan çalışmalarımızı sürdüreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“Balkanlarda Bursa’ya benzemeyen şehir yok gibidir” diyen Aktaş, şöyle devam etti:

“Zira Bursa’yı inşa eden irade Balkanlarda da şehirler kurmuştur. Ama en çok hangi şehri benzetirim derseniz, Yahya Kemal Beyatlı’nın “Kaybolan Şehir” şiirinin dizeleriyle cevap verebilirim:
“Üsküp ki Yıldırım Beyazıd Han diyarıdır,
Evlad-ı Fatihan’a onun yadigârıdır.
Firuze kubbelerle yalnız bizim şehrimizdi o;
Yalnız bizimdi, çehre ve ruhiyla biz’di o.
Üsküp ki Şar Dağ’ında devamıydı Bursa’nın…”

Balkan yemeklerinin, artık Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında yerini aldığını ifade eden Alinur Aktaş, “Tabii ki börekler olmazsa olmazımız. Kuru fasulyeye hayır diyemem. Elbasan tavanın tadı malum. Kısacası, Balkanlardan gelip Türk mutfağı ile özdeşleşen bütün lezzetler birbirinden güzel” yorumunda bulundu.

Aktaş, “Yerel siyasete dönecek olursak. Çok zor bir dönemde Bursa gibi büyük bir kentin Büyükşehir Belediye Başkanı oldunuz. Pandeminin getirdiği sağlık ve ekonomik sorunlara rağmen önemli projeleri tek tek hayata geçiriyorsunuz. Önümüzdeki süreç ile ilgili Bursalılara müjdeleriniz olacak mı?” sorusuna ise, şu yanıtı verdi:

“Malumunuz olduğu üzere 2020 yılı Mart ayından itibaren ülkemizde görülmeye başlayan pandemi ile mücadelemize 2021 yılının büyük bölümünde de devam ettik. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak, özellikle sosyal belediyecilik alanında vatandaşlarımızı rahatlatacak desteklerle pandemi sürecinin etkilerini en aza indirmeye çalıştık. Öte yandan planladığımız fiziki yatırımları da bir bir hayata geçirerek hemşehrilerimizi nitelikli hizmetlerle buluşturma gayretinde olduk.

2020 yılı; Hanlar Bölgesi’ni çevreleyen binaların yıkımı, sinyalizasyon çalışmalarıyla metro istasyonlarında bekleme sürelerinin kısalması, kavşak, yol, köprü çalışmaları, ağaçlandırma çalışmaları, spor sahalarının yenilenmesi, çiftçilerimize verdiğimiz destekler, evde bakım hizmetleri, içme suyu, kanalizasyon ve arıtma tesisleri yapımı gibi farklı bir çok projenin hayata geçirildiği bir yıl oldu. Kısacası; ulaşımdan kentsel dönüşüme, tarihi mirası koruma projelerinden yeşil alan ve çevre yatırımlarına, eğitim desteklerinden sağlık hizmetlerine, altyapıdan kırsal kalkınmaya varıncaya birçok projemizi yıl içinde uygulamaya aldık. Özellikle normalleşme dönemine girdiğimiz Temmuz 2021’den itibaren tamamlanan yatırımlarımızı vakit kaybetmeden hizmete aldık. Her alanda sergilediğimiz yoğun çabanın meyvelerini 2022 yılında toplamaya başlayacağız. Kısacası Bursa’mızdaki değişim, 2022 yılında çok daha iyi hissedilecek.

Bursa’mız, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarıyla 2022 yılında hem daha yaşanılabilir bir kente dönüşecek hem de Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanıyla dünya vitrinine çıkacak.

Alt ve üstyapıda bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz çalışmaların meyvelerini toplamak hedefiyle 2022 yılı için performans odaklı bir bütçe hazırladık. 2022 yılında; ulaşımda 730 milyon tl, planlı kentleşmede 211 milyon TL, yeşil alan ve çevre yatırımlarında 346 milyon TL, kültür ve turizm alanında 166 milyon TL. yatırım yapacağız.

Ulaşım alanında; raylı sistemlerde Emek – Şehir Hastanesi imalatı devam ederken Kent Meydanı Terminal Hattı tamamlanacak. Üniversite – Görükle Metro Hattı’nın yüzde 10’unun tamamlanmasını öngörüyoruz. Adliye Kavşağı ile Çelebi Mehmet Bulvarı – Avrupa Konseyi Bulvarı bağlantı kavşağı tamamlanacak. Durmazlar ve Sarı Cadde kavşaklarında yüzde 10 gerçekleşme sağlanacak. Mudanya Yolu – Geçit – Bademli Bağlantı Köprüsü, Mudanya Yolu Yeni Karaman Bağlantı Köprüsü, Nilüferköy – Geçit Bağlantı Köprüsü ve Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Köprüsü ile Samanlı Köprüleri tamamlanacak. Stadyum – Soğukkuyu Bağlantı Köprüsü’nün de yüzde 10 oranında tamamlanmasını hedefledik. Yine ulaşım alanında şehrin muhtelif yerlerindeki mevcut yolların kalitesinin geliştirilmesi ve yeni yolların açılmasıyla ilgili olarak 240 kilometre asfalt dökümü, 300 kilometre sathi kaplama ve 200 kilometrekarelik parke temini gerçekleştireceğiz.

Kentsel dönüşüm, yeşil alan ve çevre yatırımları, kapsamında; Yiğitler – Esenevler – 75. Yıl mahallesi kentsel dönüşümü için kamulaştırmaların tamamlanması, Atatürk Kongre Kültür Merkezi batısındaki kentsel dönüşüm alanında kamulaştırmaların yüzde 20’sinin tamamlaması, Beşyol Kavşağı Kentsel Dönüşüm Alanı’nda da kamulaştırmaların yüzde 50 oranında tamamlanmasını gerçekleştireceğiz.

Kentsel tasarım alanında Atatürk Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Çekirge Zübeyde Hanım caddelerinde kentsel tasarım projesinin tamamlanmasını planlıyoruz.

Gökdere Millet Bahçesi ile Demirtaş Mesire Alanı’nın 2022 yılı içinde tamamlanmasını hedefledik. Ürünlü Millet Bahçesi’nde fiziki gerçekleşmenin yüzde 10, 75. Yıl Parkı’nda yüzde 50 ve Hasköy Mesire Alanı’nda da yüzde 20 olmasını hedefledik.

Kültür ve turizm alanında da Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi, Karacabey Kültür Merkezi ve Orhaneli Kültür Merkezi’nin fiziki gerçekleşmesinin yüzde 50 olarak gerçekleşmesini hedefledik.

Tarihi ve kültürel miras alanındaki çalışmalar kapsamında da Ziraat Mektebi Restorasyonu ile Ertuğrulbey Meydanı uygulamasının tamamlanması, Bitinya Galerilerinin dijital müzeye dönüştürülmesi projesinde de fiziki gerçekleşmenin yüzde 50’yi bulmasını hedefledik.

2022 yılı içinde 10 yeni ana kucağını Bursa’ya kazandıracağız. İnşaatı devam eden Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin yüzde 75 oranında tamamlanmasını sağlayacağız. Yenişehir ve Arabayatağı pazar alanlarının da tamamlanmasını hedefledik.

Kentimizin geleceğine damga vuracak olan Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Çarşıbaşı Kentsel Tasarım Projesi’ni, yılsonuna kadar tamamlayacağız. Proje kapsamında 15’i normal, 33’ü ise acele kamulaştırma kararıyla toplam 48 parselde 37 binanın yıkımı tamamlandı. Şu anda toplam 5336 metrekare alan açığa çıkarıldı. İnşaallah bu yılın Mart ayı sonunda Boyner Binası’nın yıkımını da gerçekleştireceğiz.

Bursa’mızın yeniden ‘yeşil’ kimliğine kavuşması için ‘2022 yılında yeşil alan ve çevre yatırımlarına’ 346 milyon TL yatırım yapacağız. Dönem başında 1,5 milyon metrekare olan yeşil alan hedefimizi dönem sonuna kadar 3 milyon metrekare olacak şekilde yeniledik. Yeşil alan hedefi doğrultusunda hizmete açılan Bursa Millet Bahçesi ve Vakıf Bera Kent Parkı’nın ardından, çalışmaları devam eden Gökdere Millet Bahçesi ile Demirtaş Mesire Alanı’nı da 2022 yılı içinde hizmete almayı hedefliyoruz.

Bu yıl yapacağımız yeni yatırımların yanında “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti” olmamız vesilesiyle kültürel ve sanatsal projelerimiz daha da öne çıkacak. Türk Dünyası Kültür Başkentliği ile birlikte, UNESCO yaratıcı şehirler ağına çini ve ipeğimizle dâhil olmamızın da şehrimizin turizm alanında öne çıkmasına büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum.

“Yerel seçimler 2024’te yapılacak ancak göreve geldiğinizden beri sanki yarın seçim olacakmış gibi hep sahalardasınız. Özellikle gençlerin yanında olmaya çalışıyorsunuz. Bu tempoya nasıl dayanıyorsunuz?” sorusunu ise Aktaş, şöyle yanıtladı:

Eski Türkiye’de vatandaşlar, siyasiler tarafından seçimden seçime hatırlanırdı. Seçim dönemlerinde vaatler sıralanır, seçim kazanıldığında da oraya uğranılmazdı. Tabi artık ülkemiz bu tarz bir siyasetle yönetilmiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde şu anda ülkemizde insan odaklı hizmeti önceleyen bir siyaset tarzı hakimdir.

Ben 17 yılı aşkın bir süredir belediye başkanlığı yapıyorum. Dolayısıyla hayatımın büyük bölümü hemşehrilerimin arasında geçti. Çok yoğun bir tempoda ilk günkü aşkla görevimi yapıyorum. Tabii ki yaşadığımız şehir için, hemşehrilerimiz için en iyisini düşünerek projeler üretip hayata geçiriyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bursa’mıza özel bir teveccühü var. Gerek bugüne kadar şehrimize yaptığı ziyaretler gerekse bizim yaptığımız ziyaretler esnasında bu teveccühü gördük hamdolsun. Özellikle bu dönem, Bursa’mızın, merkezi hükümetin gücünü hissettiği bir dönem oldu. Sayın Cumhurbaşkanımızın da destekleriyle Bursa’da, bugüne kadar konuşulan ancak hayata geçirilemeyen birçok proje hayat bulmuş oldu. Sayın Cumhurbaşkanımız, eğitim, ulaşım, sağlık, turizm başta olmak üzere birçok konuda Bursa’mızın hep üst ligde yer almasını istiyor. Bizler de üreten şehir Bursa olarak, ülkemizin kalkınmasına en fazla destek veren şehirlerin arasında hep ilk sıralarda olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Dolaysıyla hep sahada olmak gibi bir sorumluluğumuz var.

Diğer konuya gelecek olursak; evet gençlere değer veriyorum. Çünkü gençlerimiz bu ülkenin geleceği. Yarın ülkemiz onların elinde şekillenecek. Dolaysıyla gençlerimizin her birinin donanımlı bireyler olarak yetişmesi çok önemli. Biz bu gerçekten hareketle gençlerimizin ihtiyacı olan her konuda projeler üretip hayata geçiriyoruz. Gençlerimizin eğitimlerine katkı sağlayacak olan fiziki yapılardan, onların kültürel ve sanatsal açıdan da gelişmelerine katkı sağlayacak olan program ve etkinliklerle gençlere verdiğimiz değeri ortaya koymaya çalışıyoruz. Sadece gençlere yönelik değil, 7’den 70’e herkesi ilgilendiren konularda uyguladığımız projelerin içinde bizzat yer almaya çalışıyorum. Nihayetinde toplumun her kesimi ile ilgilenmek bizim işimizin bir parçası. İşimize olan aşkımız bu yoğun tempoda, her güne yeni bir heyecanla yeni bir güçle başlamamızı sağlıyor.

Röportaj :

Fehmi Duban
Vedat Yücebaş

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
×
×