DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22107920.56078%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

17:13

İKİNDİYE KALAN SÜRE

Bakan Bayraktar, Sakarya Gaz Alanı’nda günlük üretimin 5,5 milyon metreküpe ulaştığını bildirdi
82 okunma

Bakan Bayraktar, Sakarya Gaz Alanı’nda günlük üretimin 5,5 milyon metreküpe ulaştığını bildirdi

ABONE OL
01/07/2024 10:00
Bakan Bayraktar, Sakarya Gaz Alanı’nda günlük üretimin 5,5 milyon metreküpe ulaştığını bildirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

ANKARA (AA) – Bakan Bayraktar, Kanal 7’de katıldığı programda, güç bölümündeki gelişmelere ait değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin 2053 amaçları doğrultusunda maden ve güçte net ihracatçı ülke olma yolunda çalışmalar yürütüldüğünü anlatan Bayraktar, bu manada yerli ve yenilenebilir kaynakların kullanımını artırmanın kıymetli olduğunu söyledi.

Bayraktar, Türkiye’nin güçte dışa bağımlılığının azaltılması için çalışmaların süratle sürdüğünü tabir etti.

Rüzgar ve güneş gücünde her yıl 5 bin megavat yeni kapasite heyetimi hedeflendiğini anımsatan Bayraktar, rüzgar ile güneşte gün içinde kesintiler yaşanabildiği için güç gereksiniminin nükleer, doğal gaz, hidroelektrik ve kömür üzere kaynaklarla çeşitlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Bayraktar, Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde (NGS) 4 reaktörün birebir anda inşasının devam ettiğini belirterek, “Bu yıl içinde birinci reaktörün testlerine başlamayı hedefliyoruz. 2028’e kadar 4 reaktörü birer yıl ortayla devreye almayı hedefliyoruz. Tam kapasite devreye alındığında elektrik muhtaçlığının yüzde 10’u karşılanabilecek. Akkuyu NGS bitince her yıl 7 milyar metreküp doğal gaz ithal etmekten kurtulacağız.” diye konuştu.

Uzun vadeli gayede, nükleer güçte 20 bin megavat kurulu güce muhtaçlık olduğunu anlatan Bayraktar, Sinop ve Trakya’da büyük ölçekli santraller planlandığını, ayrıyeten küçük modüler reaktör alanına da girmek istediklerini lisana getirdi.

Bayraktar, 2016’da geliştirilen “Milli Güç ve Maden Politikası” kapsamında 4 gemiden oluşan filoyla çalışmalar yürütüldüğüne işaret ederek, “Sakarya Gaz Alanı’nda 5,5 milyon metreküp günlük üretime çıktık. Bu, 2,4 milyon meskenin doğal gaz muhtaçlığının Sakarya Gaz Alanı’ndan karşılanabildiği manasına geliyor.” tabirini kullandı.

Karadeniz’de büyük potansiyel bulunduğunun altını çizen Bayraktar, “Fatih, Yavuz ve Yasal gemileri Sakarya alanında üretim faaliyetinde çalışıyor. Gayemiz Karadeniz’de üretimi artırmak. Ağustosta 6 milyon metreküpü göreceğiz inşallah. 2025 başında ise 10 milyon metreküpe ulaşmak istiyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Bayraktar, bölgede rezerv artırma çalışmalarının sürdüğünü belirterek, Karadeniz geneli için yeni lokasyonlarda petrol ve doğal gaz arama hedefli planlama içinde olduklarını, Abdülhamid Han sondaj gemisinin de Karadeniz’de üretimi artırma ve arama çalışmalarında değerlendirileceğini vurguladı.

Batı Karadeniz bölgesinin öncelikli olduğunu anlatan Bayraktar, Kastamonu, Sakarya, Sinop ve Rize açıklarında sismik çalışmaları bitmiş, neredeyse sondaja hazır alanlar bulunduğunu aktardı.

Gabar’da 41 kuyuda 45 bin varil üretim

Bayraktar, Gabar’da 41 kuyuda 45 bin varillik üretim yapıldığına dikkati çekerek, “Yoğun çalışma devam ediyor. Üretimi tahminen de 100 bin varilin üzerine taşıyacak çalışma yürütüyoruz. Yılda 3 milyar dolarlık katkı sağlayacak bir projeden bahsediyoruz.” dedi.

Gabar dışında da petrol üretim alanları bulunduğunu söz eden Bakan Bayraktar şöyle devam etti:

“15 bin varil petrol Diyarbakır’dan üretiyoruz. 20 bin varil üzerinde Batman’da üretiyoruz. Adıyaman’da 10 bin varilin üzerinde üretim var. Türkiye’nin üretimi yalnızca buralardan ibaret değil. Gabar’da üretimde günlük 100 bin varile geldiğimiz vakit Türkiye’de toplamda 150 bin varilin üzerinde günlük üretime ulaşmış olacağız. Üretimler Türkiye ile hudutlu değil. Irak’ta 3 alanda iştirakimiz var. Azerbaycan’da projede ortağız, petrol üretiyoruz. Şahdeniz Projesi’nde ortağız. Bütün bunları bir ortaya getirirseniz bugün prestijiyle Türkiye’nin petrol ve doğal gazda yurt içi ve yurt dışı üretimi yaklaşık 250 bin varil.”

Faturada dayanak uygulaması

Bakan Bayraktar, elektrik tarifesinde yapılan fiyat değişikliğine değinerek, fiyat artışlarında pandemi sonrası emtia ve güçte fiyat artışının rolü olduğunu kaydetti.

Emtiadan kaynaklı fiyatlar üzerinde baskı olduğuna işaret eden Bayraktar, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Zaman vakit soruluyor niçin akaryakıt fiyatları Türkiye’de düşmüyor? Zira bir öbür değişken daha var eserlerimizde. Yani döviz fiyatı da değerli. Lakin biz bilhassa pandemi sürecinden başlayarak vatandaşlarımıza bir dayanak programı uyguladık. Yani vatandaşlarımızın bundan en az etkilenmesi için elimizde ne kadar imkan varsa bunları sunacak halde bir fiyatlama içerisinde olduk. Yüzde 38’lik bir elektrik fiyat değişikliği var lakin doğal gazda 293 milyar lira, elektrikte ise yaklaşık 291 milyar liralık devletin bir takviyesi var. Toplamda 20 milyar dolara yakın bir paradan bahsediyoruz. Temmuzdaki düzenlemeyi yapmasaydık toplamda oluşacak dayanak ölçüsü 584 milyar lira. Hala bugün fiyat artışlarına karşın 1000 liralık faturada 600 lirasını devlet dayanak olarak karşılıyor. Doğal gazda 700 lirasını devletimiz karşılıyor. İmkanlarımız ölçüsünde vatandaşlarımıza ne yapabilirsek bunu yapmaya uğraş ediyoruz.”

Muhabir: Zeynep Beyza Kılıç

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.