DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BITCOIN 22081790.404%
İzmir
39°

AZ BULUTLU

SABAHA KALAN SÜRE

Bakan Uraloğlu, 1,5 yılda 6 milyon metreküp deniz tabanı taraması yapıldığını bildirdi
122 okunma

Bakan Uraloğlu, 1,5 yılda 6 milyon metreküp deniz tabanı taraması yapıldığını bildirdi

ABONE OL
01/07/2024 02:00
Bakan Uraloğlu, 1,5 yılda 6 milyon metreküp deniz tabanı taraması yapıldığını bildirdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

AA

ANKARA (AA) – Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, deniz tabanı tarama faaliyetinin mekanik yahut hidrolik formüllerle gerçekleştirildiğine işaret ederek, bu taramalarda, başta balçık olmak üzere kum, çakıl yahut kaya üzere yapıları çıkarma ve öteki bir yere nakletme sürecinin uygulandığını tabir etti.

Bakan Uraloğlu, “Çevrenin, denizin ve kıyı şeridinin korunması için her türlü kıyı altyapı tesisi, kıyı, deniz ve iç su yapılarının, emniyetli su yollarının, yanaşma kanallarının, iki kıyıyı birbirine bağlayan su yolunun oluşturulması, kıyı alanlarındaki şev erozyonunun önlenmesi ve ıslahıyla mevcut su derinliğinin koruması alanlarında deniz tabanı tarama faaliyetleri gerçekleştiriyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

Uraloğlu, yaklaşık 10 bin 940 kilometre olan kıyı şeridi uzunluğu göz önüne alındığında, yeni büyük limanların inşa edilmesi, mevcut limanların kaidelerinin uygunlaştırılması ve böylelikle büyük kapasiteli gemilerin yüklerinin elleçlenebilmesi için deniz tabanı tarama faaliyetlerinin kıymetli olduğuna dikkati çekti.

Ülkede faaliyet gösteren tersaneler, gemi bakım-onarımları ve yeni gemi inşa projeleri için makul aralıklarla deniz tabanı tarama faaliyetleri gerçekleştirdiklerini bildiren Uraloğlu, “Günümüzde denizlerde yaşanan kirliliği göz önünde bulundurduğumuzda deniz tabanı taramanın değerini bir sefer daha görüyoruz.” sözünü kullandı.

“Tarama faaliyetlerinin yüzde 20’si 38 tarama gemisiyle gerçekleştirildi”

Deniz tabanı tarama faaliyetlerinin muhakkak bir nizam ve denetim düzeneği içerisinde icra edilebilmesi için Deniz ve İçsular Tarama Yönetmeliği’nde belirtilen kuralları sağlayan 25 şirket bulunduğunun altını çizen Uraloğlu, bunların 3’ünün Bakanlık bünyesindeki deniz tabanı tarama başmühendisliklerince faaliyet gösterdiğini belirtti.

Uraloğlu, deniz tabanı tarama uygulamalarına ait şu bilgileri paylaştı:

“Deniz tabanı tarama başmühendisliklerimiz filosunda bulunan 38 tarama gemisiyle, 2023’te, yaklaşık yüzde 20’sine denk gelen 760 bin metreküp deniz tabanı taraması gerçekleştirildi. 2024’ün birinci 5 ayına baktığımızdaysa yaklaşık 300 bin metreküp tarama faaliyeti gerçekleştirdik. Ayrıyeten Tarama Yetki Dokümanı sahibi özel kesim firmalarının filolarında bulunan 80 tarama gemisiyle 2023’te yaklaşık 4 milyon metreküp ve 2024 yılının birinci 5 ayında da 900 bin metreküp deniz tabanı tarama faaliyeti gerçekleştirildi. Bakanlığımız ve özel dal eliyle 2023’ten 2024 Mayıs ayı sonuna kadar toplam 5 milyon 960 bin metreküp deniz tabanı tarama faaliyeti gerçekleştirdik. Bilhassa Karadeniz Bölgesi’nde seller sonucu oluşan tarama ihtiyaçları ile balıkçı barınaklarının gereksinimi olan taramalar Bakanlığımız tarafından yerine getirildi.”

Türkiye’de artan deniz tabanı tarama talebini karşılamak için bu alandaki teknolojinin düzeyini yükseltmek üzere gerekli atılımları yaptıklarını vurgulayan Uraloğlu, ayrıyeten kıyı müdafaa ve düzenleme faaliyetlerine yardımcı olmak maksadıyla kontratı imzalanan ve Aralık 2024’te teslimi planlanan 1 adet 750 metreküp kapasiteli Split Barge’in inşasının devam ettiğini de kaydetti.

Muhabir: Serhat Tutak

En az 10 karakter gerekli

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.