Balkan Belediye Başkanları B40 zirvesi için İstanbul'da buluştu

23 Ocak 2022 - 13:21

Advertisement

Balkan Belediye Başkanları B40 zirvesi için İstanbul’da buluştu

Balkan Belediye Başkanları B40 zirvesi için İstanbul’da buluştu
Son Güncelleme :

29 Kasım 2021 - 13:53

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından düzenlenen “B40 Balkan Belediye Başkanları Zirvesi”  11 ülkeden 24 şehrin belediye başkanlarını İstanbul’da bir araya getirdi.

Harbiye’deki İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen iki günlük zirvede bir açılış konuşması yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 24 Balkan belediyesi olarak birlikte iş birliği için yeni bir zemin oluşturduklarını ve şehirlerin ve bölgelerin geleceği için yeni bir vizyonlar hakkında karar almak için bir araya geldiklerini söyledi.

“Yeni bir sayfa açmak için toplandık”

Balkanların ya da “Balkanization“ ifadesinin uluslararası literatürde etnik farklılıkları, sınır anlaşmazlıklarını ve çatışmaları tanımlamak için kullanıldığını söyleyen İmamoğlu, “Bugün bölgemize yepyeni bir sayfa açmak için buradayız. Daha güçlü bir iş birliği için buluştuk. Yerel yönetimler olarak; çevre ve iklim sorunları, mülteci krizi, enerji yönetimi ve daha fazla demokrasi arzusu gibi hayati konular ülke sınırlarını aşan küresel sorunlardır” şeklinde konuştu.

“B40 Ağı”, Balkan şehirleri arasında aynı zamanda bir barış ve demokrasi ağı oluşturacağını inandığını söyleyen İmamoğlu, “Avrupa Birliği’nin temsil ettiği çok uluslu, çok kimlikli ve çoğulcu demokrasi modeli hepimiz için bir idealdir” dedi.

“Tüm Balkan ülkelerini B40 ‘a katılmaya davet ediyorum”

İBB Başkanı İmamoğlu, “Çoğulculuk, toplumsal cinsiyet eşitliği, adalet ve hukukun üstünlüğü, ülkeler için ne kadar değerliyse yerel yönetimler için de önemli ve gereklidir. Ben, Balkanlar’ın sinerjisine, Balkan kentlerinin ortaya koyacağı örgütlenme becerisine yürekten inanıyorum. Çünkü çok kültürlü yapısı, insan kaynaklarının çeşitliliği ve dinamizmi ile Balkanlar bölgesi, çok sayıda oyun kurucu roller üstlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurucusu Mustafa Kemal Atatürk de önemli bir Balkan çocuğu olarak, bizim için değerli bir rol modeldir. Bugün başlattığımız bu önemli platformun çok daha güçlü hale gelmesi için tüm Balkan belediyelerini ‘B40’a katılmaya davet ediyorum. Sizleri de gerek kendi ülkelerinizdeki belediye başkanı dostlarınızı gerekse diğer ülkelerdeki meslektaşlarınızı bu networke katılmaları için cesaretlendirmenizi bekliyorum” diye konuştu.

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından katılan belediye başkanları kelimeleri alfabetik sıraya alarak ortak çalışma alanlarıyla ilgili ortak sorunlara ilişkin mesajlarını paylaştı.

Zirvede, konuşma ve panellerin ilk gününün ardından İmamoğlu önderliğinde katılımcı belediye başkanları Kemerburgaz’da yeni açılan “Yakma ve Biyometanizasyon Tesisleri”ni gezerek Eminönü-Alibeyköy Tramvay hattına binecekler.

B40

B40 Zirvesine Katılan Belediye Başkanları

İstanbul’da gerçekleştirilen B40 zirvesine: Atina Belediye Başkanı Başkanı Kostas Bakoyannis, Belgrad Belediye Başkanı Zoran Radojičić, Dıraç Belediye Başkanı Emiriana Sako, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Kotor Belediye Başkanı Vladimir Jokić, Laktasi Belediye Başkanı Miroslav Bojić, Midilli Belediye Başkanı Stratis Kytelis, Patras Belediye Başkanı Konstantinos Peletidis, Potgoritsa Belediye Başkanı Ivan Vuković, Saraybosna Belediye Başkanı Benjamina Karić, Skopje Belediye Başkanı Danela Arsovska, Split Belediye Başkanı Ivica Puljak, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Selanik Belediye Başkanı Konstantinos Zervas, Tiran Belediye Başkanı Erion Veliaj ve Trikala Belediye Başkanı Dimitris Papastergiou katıldı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
×
×