Balkan Kültürü çocuklara öğretiliyor

8 Aralık 2021 - 18:10

Advertisement

Balkan Kültürü çocuklara öğretiliyor

Balkan Kültürü çocuklara öğretiliyor


Son Güncelleme :

15 Kasım 2021 - 14:57“Anadolu ve Balkan kültürünü küçüklere öğreten proje”

Yöresel Kültür Atölyesi' proje si

İzmir’de hayata geçirilen ‘Yöresel Kültür Atölyesi’ adlı proje ile ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine Etnografya Müzesi’ni, Anadolu ve Balkan kültürünü ve yöresel kıyafetlerini ayrıntılarıyla tanıtan atölye etkinliği yapılacak.

Yöresel Kültür Atölyeleri projesi, ilkokul öğrencilerinin Anadolu ve Balkan yöresel kıyafetleri ve kültürleri konusunda atölyeler ile eğlenerek öğretmeyi amaçlıyor. Bu bağlamda Agah Efendi İlkokulu 3. veya 4. sınıf öğrencileri, 20’şer kişilik gruplar halinde Etnografya Müzesi’ne gelip 1-2 saatlik müze tanıtım, eğitim ve atölye etkinliği ile kazanımı elde edecek. Müzeye gelen öğrenciler öncelikle görevliler eşliğinde müzeyi gezecek. Ardından müze tanıtımı Anadolu ve Balkan kıyafetleri hakkında bilgi sahibi olacak.

Müze gezimi ardından o haftanın konusu olan bölgenin Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü öğrencileri tarafından hazırlanmış sunum ile tanıtımı yapılacak. Sunumun ardından bölgenin giyim kuşamı ile ilgili eğitimin pekiştirilmesi için atölye etkinliğimiz olacak. 15 günde bir grubun etkinliğinin gerçekleştirileceği bu projede öğrenciler, Anadolu ve Balkan kültürü hakkında bilgi elde etmiş ve atölyelerle eğlenceli bir şekilde bilgilerini pekiştirmiş olacak. Bu proje kapsamında hem üniversite öğrencilerinin sunum yapma, öğrencilere hitap etme vasıflarının gelişmesine katkıda bulunulmuş; hem de ilkokul öğrencilerinin kültür tarihi eğitimi yoluyla Anadolu ve Balkan giyim kuşamı ve kültürüne karşı ilgilerinin ve bilgilerinin artması sağlanmış olacak.

Balkan kültür proje si

Proje Yürütücüsü Ege Üniversitesi Etnografya Müze Müdürü Dr. Öğr. Üye. Dilek Maktal Canko olurken, proje ortağı ise Agah Efendi İlkokulu’ndan Müdür Burçak Akseki  ve ayrıca Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü yetkilileri oldu.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
×
×