‘Üsküp’ün Pırlantası' - Balkan Günlüğü Gazetesi

‘Üsküp’ün Pırlantası’

‘Balkanlar ile özellikle de Kuzey Makedonya ile 500 yılı aşkın ortak bir geçmişe sahibiz. Bu ortak tarihin ve kültürün bizlere verdiği güven ve heyecanla, Kuzey Makedonya’da yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz. Diğer taraftan Kuzey Makedonya’nın etnik çeşitliliği, doğası, mutfağı ile ‘Balkanların gizli İsviçre’si’ olduğuna inanıyorum.’

‘Üsküp’ün Pırlantası’


Son Güncelleme :

11 Mayıs 2021 - 2:03

1.024 okuma


SEVİLAY SAİT

sevilay@balkangunlugu.com

 

‘Balkanlar’ın Gizli İsviçresi’ne Üsküp’ün Pırlantası’

Limak iki genç mühendis tarafından 1976 yılında kurulan ve bu yıl kuruluşunun 45’inci yılını geride bırakan bir şirket. 15 farklı ülkede, çok farklı sektörlerde faaliyet gösteren Limak Şirketler Topluluğu, 50 bin üzerinde çalışanıyla, Türkiye’nin küresel markalarından bir tanesi. Balkanlar’da hatırı sayılır yatırımların sahibi Limak’ın Kuzey Makedonya Ülke Direktörü Kurthan Apaydın ile Balkan Günlüğü okurları için bir araya geldik. Apaydın, Limak’ı, Kuzey Makedonya’daki yatırımlarını ve projelerini samimiyetle anlattı:

‘Üsküp’ün Pırlantası'

Kurthan Apaydın

 

 

 

Limak hakkında genel kısa bir tanıtım yapabilir misiniz?

 

2020 Ağustos ayında yayımlanan, ENR’ın ‘Dünyanın En Büyük 250 Müteahhitlik Şirketleri’ listesi’nde Limak, 61’inci sırada. Güçlü bağlılıkları ve sıkı çalışmaları ile beklentileri karşılama ve aşma çabaları Limak Şirketler Grubu’nun başarısının temel unsurları oluşturuyor. Şirketin küresel ölçekte elde ettiği bu takdir ve başarı, son derece yüksek kalite standartlarına olan bağlılığından, kullanılan ileri teknolojiden ve şirketin sahip olduğu mühendislik bilgisi ve uzmanlığından kaynaklanıyor. Limak Şirketler Topluluğu, İstanbul Büyük Havalimanı ve 1915 Çanakkale Köprüsü ve Otoyolu Projesi de dahil olmak üzere Türkiye’nin mevcut mega projelerinde imzası bulunan bir şirket. Faaliyet yürüttüğü alanlarda ve sektörlerde geniş deneyime sahip olan Limak, uzun süredir büyük ölçekli inşaat projelerini üstleniyor. Türkiye ve Rusya, Ukrayna, Kosova, Arnavutluk, Pakistan, Suudi Arabistan, Kuveyt, Mozambik ve Fildişi Sahili gibi farklı coğrafyalarda faaliyet gösteren Limak’ın bu projeleri, şirketin kapasitesini ve yeteneğini ortaya koymakta. Limak, 2016 yılında 4,3 milyar dolarlık Kuveyt Uluslararası Havalimanı Yeni Terminali inşaat ihalesini kazanarak, bir Türk müteahhit tarafından yurtdışında tek pakette alınan en büyük ihaleyi de almış oldu.

Havaalanlarından limanlara, barajlardan sulama tesislerine, otoyollardan hidroelektrik/dogalgaz çevrim santrallerine, endüstriyel tesislerden petrol ve doğalgaz boru hatlarına tatil köylerine kadar toplam değeri 10 milyar doları aşan 100’ün üzerinde proje ile inşaattan enerjiye, altyapıdan turizme, çimentodan gıdaya ve havacılığa çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren Limak, bugün dünyanın en büyük uluslararası firmaları arasında yer almaktadır. Limak ile ilgili önemli olan bir diğer konu ise sürdürülebilirliğe ve sosyal etki çalışmalarına verilen önem. Sürdürülebilirlik alanında Türkiye’de sektörünün ilklerinden biri olma özelliğini koruyan Limak, Limak Vakfı bünyesinde sosyal etki çalışmalarını koordine etmekte. Limak Vakfı ise, eğitimden kültüre, inovasyondan girişimciliğe kadar çok geniş bir yelpazede sosyal etki çalışmalarıyla hem Türkiye’de hem de bölgede önemli projelere imza atıyor, atmaya da devam ediyor. Vakfın amiral gemisi ise, yeni nesil kadın mühendislerin sektöre girmelerini amaçlayan, Türkiye’nin Mühendis Kızları. Limak Vakfı, Türkiye’de bu alanda liderlik yapıyor ve daha fazla genç kadın mühendisin, mühendislik sektörlerine girmelerine yardımcı oluyor.

 

‘Üsküp’ün Pırlantası'

 

‘500 YILI AŞKIN ORTAK GEÇMİŞ’

 

Neden K. Makedonya? Üsküp’ü tercihinizin özel bir nedeni var mı?

 

Balkanlar ile özellikle de Kuzey Makedonya ile 500 yılı aşkın ortak bir geçmişe sahibiz. Bu ortak tarihin ve kültürün bizlere verdiği güven ve heyecanla, Kuzey Makedonya’da yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz. Diğer taraftan Kuzey Makedonya’nın etnik çeşitliliği, doğası, mutfağı ile ‘Balkanların gizli İsviçre’si’ olduğuna inanıyorum. Geçtiğimiz yıllarda Kuzey Makedonya’nın NATO üyeliği ve Avrupa Birliği ile müzakerelerin eşiğinde olması, ülkenin ne denli önemli bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Hiç şüphesiz bu ülke, Balkan coğrafyasının parlayan yıldızı olmaya aday. Özellikle AB üyelik müzakerelerine başlanması ile birlikte, Kuzey Makedonya’nın ve Makedonların hak ettikleri gelişmişlik seviyesine erişeceğine yürekten inanıyorum.

 

 

 

Balkanlarda ve özellikle Kuzey Makedonya’da inşaat ve yapı sektörü hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Makedonya’da inşaat ve yapı sektörü hızla gelişmekte. Gerek gayrimenkul geliştirme projeleri, gerek fabrika yatırımlarında, büyük şehirlerde ve özellikle serbest bölgelerde gelişme görüyoruz. Hiç şüphesiz bölgenin AB perspektifi, bu gelişmeyi çok daha fazla perçinleyecek. Üsküp ise başkent olmasının yanısıra bölgesel bir ticaret merkezi olarak da öne çıkıyor. Gayrimenkul tarafında, özellikle Üsküp’te nitelikli, kaliteli yaşam standartlarını hedefleyen projelerin, mevcut konut stoğunun mevcut talebi karşılayamamasından dolayı, her zaman ilgi çektiğine inanıyorum ve bunu görüyorum.

 

 

‘Üsküp’ün Pırlantası'

 

Üsküp’te yapmakta olduğunuz Diamond projenizin hikayesi nasıl oldu? Projenin isim babası kimdir? Bu proje hakkında bize bilgi verebilir misiniz lütfen?  

 

Projemizin ismi ‘Diamond of Skopje’, yani ‘Üsküp’ün Pırlantası’.  Gerçekten de hem lokasyonu, hem de mimarisi ve mühendisliği ile ismiyle müsemma bir proje.  Projemiz, Eski Çarşı, Taş Köprü, Makedonya Meydanı ve Üsküp Müzesi aksinin tam kesişiminde yer almakta. Dolayısıyla buraya ‘Üsküp’ün Kalbi’ dememizde bir sakınca yok. Projenin isim babası ise Limak Şirketler Grubu’nun kurucularından ve Onursal Başkan Sayın Nihat Özdemir.

 

Projenizde ne gibi bina ve ofisler olacak? Kimler için nasıl projeler hazırlıyorsunuz? 

 

‘Diamond of Skopje’; 47 bin metrekare kiralabilir alani olan AVM, 10 bin metrekare üstünde A-sınıfı ofis, 772 adet rezidans, 3 bin 200 araçlık otopark ve 142 odası olan 5 yıldızlı bir otel içeren, 250 milyon Euro bütçeli bir karma kullanımlı gayrimenkul geliştirme projesidir. 11 bin metrekare yeşil alanı ile Üsküp merkezinde şehir parkından sonra en geniş yeşil alan olacaktır.

Rezidans’larımız 42 metrekareden105 metrekareye 1+1’den 3+1’e farklı boyutlarda verimli alan kullanımlı ve modüler tasarımlıdır.  İç ve diş tasarımı ve inşaatı, çevre ve insanı odağına alarak EU normlarına uyumlu sürdürülebilir malzeme ve ekipmanlarla yapılmaktadır. Bu özellikleri ile rezidanslarımızın sektördeki normalleri değiştirmesini ve beklenti çıtasını yukarılara taşıyacağını düşünüyorum. AVM’mizin ise açık hava ‘Gourmet Avenue’ ve ‘Edutainment’ alanları ile standart bir AVM’nin ötesini hedefleyerek, sadece Makedonya’da değil -her yaş grubuna ve özellikle de ailelere yönelik- bölgede bir çekim merkezi olacağına yürekten inanıyorum. Tüm bu özelliklerinin yanısıra projemiz aynı zamanda bir altyapı projesi.  Projemizin tam altında 2 adet tramvay hattı ve 4 şeritli yol içeren 800 metre uzunluğunda ve 37 metre genişliğinde bir tünel olacak. Bu tünel Üsküp’teki trafik akışını ciddi olarak rahatlatacak.

 

‘Üsküp’ün Pırlantası'

 

Projeniz yatırımcılar için mi yoksa nihayi kullanıcılar için mi tercih ediliyor?

 

Projemiz hem yatırımcıların hem de nihai kullanıcıların ilgisini çekiyor.

 

Dünyanın dört bir yanından, Türkiye’den Avustralya’dan, Almanya’dan, Sırbistan’dan, Katar’dan, İngiltere’den, Amerika’dan müşterilerimiz var. Bu talep bizi heyecanlandırıyor, motive ediyor, gurur veriyor.

 

Diamond ne zaman açılacak?

 

Otelimizi pandemiye rağmen 23 Nisan’daı açtk.

 

Diamond’in iki rezidans kulesi ve AVM’yi içeren ilk fazını 2022 ortasında tamamlamayı planlıyoruz.

 

Diğer iki rezidans kulesini ise 2023 ilk yarısında tamamlamayı hedefledik.

 

Pandemi süreci sizi nasıl etkiledi? Pandemi ile birlikte farklı neler yaptınız?

 

Pandemi süreci herkes gibi bizi de etkiledi. Ancak ekibimiz ile Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımlamış olduğu bütün önlemleri alarak yeni normalimize çok hızlı adapte olduk.

 

Sosyal mesafe odaklı olarak, rutin yüzyüze toplantılar yerine, online toplantılar yapıyoruz, ofis alanlarımızı tek kişilik ofisler haline getirdik. Oislerde ve şantiyemizde maske ve el dezenfektan kullanımını zorunlu tuttuk, ofislerimizi günlük düzenli olarak dezenfekte ediyoruz. Gerekli durumlarda evden çalışma prosedürlerini uyguluyoruz.

 

 

Satışa sunduğunuz ofis ve konutlar için özel kampanyalarınız var mı? Kredi desteği sağlanıyor mu? 

 

Satıştaki konutlarımız için 0 faiz ile özel ödeme şartlarımız mevcut. Ayrıca Halkbank Makedonya ile 25 yıla varan ödeme süreleri ile rekabetçi şartlarla projemize özel mortgage anlaşmamız var.

 

Makedonya Cumhuriyeti OECD ülkesi vatandaşlarına 40 bin Euro ve üzeri gayrimenkul alımına oturum hakkı veriyor. Buna ilave olarak 200 bin Euro ve üzeri gayrimenkul yatırımı yapacak yabancılara vatandaşlık verilmesi ile ilgili kanun tasarıs da K. Makedonya Meclisi gündeminde. Tüm bu şartlar Diamond’in cazibesini daha da artırıyor.

 

Proje kapsamında yapılan oteliniz hakkında da bilgi almak istiyoruz. Oda sayısı, yıldız sayısı, hizmet şekli hakkında bilgi alabilir miyiz?

 

Beş yıldızlı Limak Skopje Luxury Hotel’imizde 1 presidential suit, 21 luxury suit içeren toplam 142 odamız bulunmakta. 21 m2’den 340 m2’ye değişen büyüklüklerde 8 kişiden 600 kişiye ev sahipliği yapabilecek toplam 11 toplantı salonlarımız, 610 metrekarelik restaurantımız, 800 kişiye kadar hizmet verebilecek 840 m2’lik balo salonumuz, Vodno Dagi, Şar Dağları ve Üsküp şehir manzaralı 370 m2’lik Sky Lounge’umuz, Türk hamamı, kendi spa markamız olan Chiva spa ile yerel ve yabancı müşterilerimizin ilgisini çekeceğimizi umuyorum. Otelimizin tüm bu özelliklerle birlikte Limak Oteller Grubu misafirperverliği ile Balkanlar’da her anlamda fark yaratacağına gönülden inanıyorum.

 

 

Türkiye’ye mesajınız

 

Pandemi sebebiyle küresel olarak olağanüstü zamanlardan geçiyoruz.  Bu zorlu dönemin en kısa zamanda sona ermesini ve herkese ailelerimize sağlıklı günler dilerim.

 

 

‘Üsküp’ün Pırlantası'

 

KURTHAN APAYDIN KİMDİR?

 

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümü mezunuyum. Mezuniyet sonrası profesyonel kariyerime Bechtel-Enka JV’de Tengiz/Kazakistan petrol bölgesinde saha mühendisi olarak başladım. Sonrasında Tengizchevroil’de proje mühendisi olarak çalışmaya devam ettim.  Türkiye’ye dönüşümde, telekom sektöründe Motorola ve Siemens’te proje Müdürü ve Ulusal Yapım-Kiralama Müdürü olarak görev aldım. Telekom sektörü sonrasında Nestle’de Türkiye, İran ve Özbekistan’daki fabrika yatırım projelerinden Sorumlu Proje Müdürü olarak görev aldım. Yine Nestle’deki görevim çerçevesinde, Agbara/Nijerya’da bebek maması fabrikasının inşaatını, montajını ve devreye alınmasını Proje Lideri olarak yönettim. Sonrasında Türkiye’de gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren Altopartners firmasında önce Proje Liderliği, ardından ise CEO’luk görevinde bulundum. Türkiye’deki projelerimizin yanısira Almaata, Astana, Taraz, Erbil, Duşhanbe, Moskova gibi farklı şehirlerde AVM, rezidans, ofis, fabrika (gıda-enerji santrali) taahhüt işlerinin yapımı ve iş geliştirme sorumluluklarını yönettim. 2017 yılından bu yana Limak Yatırım bünyesinde, K. Makedonya Ülke Direktörü olarak çalışmaktayım.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.