DOLAR 33,1136 0.1%
EURO 36,0789 -0.23%
ALTIN 2.573,08-1,05
BITCOIN 2113440-1.4405%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

114 okunma

Balkanların Yerel yönetimleri Nalas’ta buluştu.

ABONE OL
13/12/2009 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

yerel-yonetimlerGüney – Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı’nın (NALAS)  5. Genel Kurulu, başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediyesi Recep Altepe’in yaptığı Marmara Belediyeler Birliği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da Taksim Elite World Otel’de gerçekleştirildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Devlet Bakanı Faruk Çelik’in yanı sıra çok sayıda belediye başkanı ve üst düzey bürokratın katıldığı toplantıda NALAS’ın başkanlık ve yönetim kurulu seçimi yapıldı. NALAS Başkanlığı’na Bulgaristan’ın Gotce Deltsev Belediye Başkanı Vladimir Moskov getirilirken, Başkan Yardımcılığı’na da Bursa’nın Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin seçildi. İki gün süren toplantıya, yurtdışından da geniş katılım sağlandı. Arnavutluk, Bosna – Hersek Federasyonu, Sırp Cumhuriyeti, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan ve Slovenya’dan çok sayıda belediye başkanı ile yerel yönetim birlikleri toplantılara katıldı. Toplantıda Avrupa Parlamentosu, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, AB Bölgeler Komitesi gibi kuruluşlar da üst düzeyde temsil edildi. NALAS Genel Kurulu’nda, NALAS eski Başkanı Tarzan Milosevic, Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, Avrupa Parlamentosu üyesi Tanja Fajon, Avrupa Konseyi temsilcisi Yavuz Mildon ve Devlet Bakanı Faruk Çelik yaptıkları konuşmalarda Balkanlarda barışın sürmesi gerektiğine işaret etti.

“Barış için gerekeni yapacağız”

Marmara Belediyeler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Balkanlarda barış ortamının hakim olması için yapılan çalışmaların önemine değinerek, “Dünya savaşlarının ardından, birbirini yok etmeye çalışan milletler, ortak amaç doğrultusunda Avrupa Birliği’ni kurdular. Ortak refah ve dostluk duygusuyla hareket edince, her şey çok güzel oluyor” dedi. Bu bağlamda yerel yönetimlere çok büyük görevler düştüğünü kaydeden Başkan Altepe, NALAS’ın Balkan ülkelerini bir araya getiren önemli bir oluşum olduğunu vurgulayarak, “NALAS’a üye ülkelerin hepsi iyi niyetle, Balkanların gelişmesi, ilerlemesi, demokrasi ve barışın bölgeye hakim olması için çalışmaktadır. Bizler de Balkanlarda barış rüzgarlarının esmesi için elimizden gelen herşeyi yapacağız. Marmara Belediyeler Birliği, NALAS’a büyük önem ve değer veriyor. Belediyecilik alanında da NALAS’a üye ülkelerle ve çeşitli yerel yönetimlerle önemli işbirlikleri yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Dostluk ve kardeşlik duygusuyla dünyayla bağlantı kuracağız”

Devlet Bakanı Faruk Çelik, NALAS yetkililerini İstanbul’da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederken, “Coğrafi konumu, tarihi geçmişi ve üstün nitelikleriyle İstanbul, Balkanlar olarak adlandırılan Güney – Doğu Avrupa’da en yoğun nüfusa sahip ve belediyecilik alanında en gelişmiş şehirlerimizden biridir. Bu bakımdan bu önemli genel kurul toplantısının İstanbul’da gerçekleştirilmesi, çok anlamlıdır” dedi. NALAS’a üye ülkelerin yerel yönetimleri ile belediyeler arasında çok sayıda ilişki geliştirme amaçlı etkinliğe imza attığını dile getiren Çelik, “Bakanlığımıza bağlı bulunan Türk İşbirliği Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), NALAS üyesi belediyelerle sayısız işbirliği ve ortak organizasyon yapmıştır. Hükümetimiz tarafından dostluk ve kardeşlik duygularıyla geliştirilen yapıcı dış politika sayesinde, tüm dünya ile bağlantı kurmayı sürdüreceğiz” dedi.

Genel kurulun sonunda NALAS eski Başkanı Tarzan Milosevic, Devlet Bakanı Faruk Çelik ile Başkan Altepe’ye plaket verdi. Başkan Altepe de konuk katılımcılara çini tabak hediye etti. Öte yandan Hırvatistan Belediyeler Birliği Başkanı Djuro Bukvic, bir süre sohbet ettiği Başkan Altepe’ye 16. yüzyıla ait eski Hırvat yazısını sembolize eden desenlerin bulunduğu bir kravat armağan etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.