Bosnak Hersek Siyasi Endişe İçinde

2 Aralık 2021 - 12:56

Advertisement

Bosnak Hersek Siyasi Endişe İçinde

Bosnak Hersek Siyasi Endişe İçinde


Son Güncelleme :

02 Kasım 2021 - 12:16



 

Bosna Hersek Dayton’dan bu yana yaşanan en büyük siyasi krizin içinde. Bunun nedeni Dayton’a saygı duymamaları çünkü sözleşmenin en önemli noktalarından biri devlet kurumlarına saygıdır.”

Bosna Hersek  Başkanlar Konseyi’nin Bosnalı üyelerinden Sefik Dzaferovic, Bosna Hersek‘in 1992-1995 savaşını sona erdiren Dayton Barış Antlaşması’ndan bu yana yaşanan en büyük siyasi krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Sefik Dzaferovic, başkent Saraybosna’da “Demokratik kurumların kurulması, egemenlik mücadelesi ve Bosna-Hersek Anayasasına saldırı” konularına değinen bir basın toplantısı düzenledi.

Bosna Hersek‘teki durumu değerlendiren Sefik Dzaferovic, eski Yüksek Temsilci Valentin Inzko’nun 23 Temmuz’da soykırımı reddetmenin suç sayıldığı yasa tasarısının çıkarılmasından sonra boykot kararı alan Sırp makamlarının, devlet kurumlarını tehlikeye attığını söyledi.

Boykot kararının Dayton Barış Anlaşmasına da aykırı olduğunu kaydeden Sefik Dzaferovic, “Anlaşmanın imzalanmasından bu yana yaşanan en büyük siyasi krizle karşı karşıyayız. Bunun nedeni Dayton’a saygı duymamanızdır, çünkü anlaşmanın en önemli noktalarından biri devlet kurumlarına saygıdır.” dedi.

Krize bir an önce son vermek isteyen Sefik Dzaferovic, “Bosna Hersek‘in kurumlarını ve kalkınma sürecini boykot edenlerin bunu bir an önce durdurması gerekiyor” ifadesini kullandı.

 Sefik Dzaferovic

“Dodik’in siyaset sahnesinden çıkması gerekiyor”

Caferoviç, son dönemde ayrılıkçı söylemleriyle gündemde olan Sırp konseyi üyesi Milorad Dodik’in siyasete uygunsuz bir tutum sergilediğini belirtti. “Büyük Sırbistan” ideolojisi asla gerçekleşmeyecek. Bu maceraya atılmaması için uyarıldı.” şeklinde konuştu.

Sefik Dzaferovic, Bosna Hersek‘in iki kuruluşundan biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (MS), Bosna-Hersek ulusal yetkili İlaç ve Tıbbi Malzeme Ajansı’nın yetkilerinin MS çerçevesinde kurulacak yeni bir kuruma devredilmesine ilişkin bir yasayı kabul ettiğini belirtti. “Bosna Hersek Devleti’nin egemenliği ne olursa olsun, öyle kalacaktır. Aksini yaparak, yalnızca Bosna Hersek‘in barış ve güvenliği için bir tehdit oluşturuyor” dedi.

Sefik Dzaferovic, uluslararası kurumların Dodik’in son zamanlarda yapmaya çalıştığı şeylere yanıt vermesi gerekildiğinin belirtti.

Dodik Neler Demişti?

Dodik, Dayton Barış Antlaşması’nın özüne dönmemesi halinde Sırbistan Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan edeceğini söylemiş ve liderliğini yaptığı Bağımsız Sosyal Demokratlar İttifakı’ (SNSD) kabul ettiği bildiri metninin sızmasının bu iddiaları pekiştirmişti.

Bildiride, Sırbistan Cumhuriyeti’nin bazı devlet yetkilerini üstlenerek özerklik derecesinin artırılmasına izin vermemesi halinde Bosnalı Sırpların “kendi kaderini tayin hakkını” yürürlüğe koyacağı ve Bosna Hersek devlet kurumlarını dışlayacağı cümlelerine yer veriliyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×