Bulgaristan adım adım Koalisyon Hükümetine

2 Aralık 2021 - 13:22

Advertisement

Bulgaristan adım adım Koalisyon Hükümetine

Bulgaristan adım adım Koalisyon Hükümetine


Son Güncelleme :

18 Kasım 2021 - 12:3114 Kasım’daki erken genel seçimlerden sonra Bulgaristan’da koalisyon hükümeti kurmak için ilk adımlar atıldı.

Merkez Seçim Komisyonuna göre, oy çoğunluğunu kazanan ve ilk kez seçimlerde birinci olan Değişime Devam(PP) partisi, 240 sandalyeli Bulgaristan Parlamentosundaki 121 milletvekilinin ‘güven’ oyunu kazanabilmek için müzakerelere başladı.

kiril petkov ve asen vasiliev

Kiril Petkov ve Asen Vasiliev

Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in teknokratlar hükümetinden ayrılan Ekonomi Bakanı Kiril Petkov ve Maliye Bakanı Asen Vasiliev’in eylül ayında kurduğu parti, yeni hükümeti kurmak için eski Başbakan Boyko Borisov’un 12 yıllık yönetimine karşı protestolara katılan partilerden yeni koalisyon hükümetine destek isteyeceklerini söylediler.

Sağlam bir koalisyon hükümeti kurmak için, ilk aşamada kentsel asil sağ güçleri temsil eden Demokratik Bulgaristan(DB),  eski komünist rejimin geleneklerini devam ettiren Bulgar Sosyalist Partisi  (BSP) ve popülist şovmen Slavi Trifonov’un Böyle bir Halk Var(İTN) temaslarda bulunan Petkov ve Vasiliev, “Harvard Üniversitesi Mezunları” olarak adlandırılıyor.

Teknokratlar Hükümeti Yeni Hükümete Destek Vermeyi Düşünüyor

PP liderlerinden Vasiliev, önümüzdeki 4 yıl boyunca iktidarda kalabilecek güçlü bir koalisyon için Almanya’daki iktidar modeline benzer kapsamlı bir anlaşma imzalamanın gerekli olduğunu savundu.

Petkov’un başbakanlık, Vasiliev’in Maliye Bakanlığı olacağı yeni hükümete, Cumhurbaşkanı Radev’in teknokratlar hükümetinden Eğitim Bakanı Nikolai Denkov ve Çevre Bakanı Asen Liçev’in  yeni hükümeti desteklemeye hazır oldukları ifade edildi.

Yeni cumhurbaşkanı Radev de yeni aday kabinenin hafta sonundan önce açıklanacağını söyledi. 47. dönem Parlamentosunu mümkün olan en kısa sürede bir toplantıya çağırmayı planladığını belirtti.

Ülkenin anayasasına göre Cumhurbaşkanı, en fazla oyu alan parlamento otoritesine bakanlar kurulunu oluşturma yetkisini veriyor. Seçimlerde birinci olan PP, parlamentoda 67 sandalye kazandı.

PP liderleri, lideri Borisov olan Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi ve üyelerinin çoğunluğu Türk olan Hak ve Özgürlükler Hareketi(HÖH) partisi ile görüşmeyeceklerini açıklamışlardı.

PP ayrıca aşı, Avrupa Birliği (AB), NATO ve avroya karşı çıkan ve parlamentoda 13 milletvekili kazanan Rusya yanlısı Yeniden Doğuş Partisinin de görüşmeyeceği partiler arasında olduğunu açıkladı.

PP Koalisyonu Kuramazsa Görev Borisov’da

Boyko Borisov koalisyon

Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisi lideri Boyko Borisov

PP’nin parlamentoda güvenoyu almak için 54 oy alması gerekirken, BSP’den 26, İTN’den 25 ve BP’den 16 milletvekilinin desteğiyle en az 4 partiden oluşan koalisyon hükümeti, 134 oyla güven oyu almanın olası durumlardan biri olacağı düşünülüyor.

PP liderleri, ilk müzakerelerin sonuçlarının ardından genel bir fikir birliği olduğunu, ikinci aşamada ise sektör uzmanları düzeyinde müzakerelere devam edeceklerini belirttiler.

Anayasaya göre, parlamentodaki en büyük güce sahip olan partinin kabine kurma girişimlerinde başarısız olursa, cumhurbaşkanı bu görevi en büyük ikinci partiye verecek. Seçimlerde 59 sandalye kazanan GERB lideri Borisov, hiç kimse onlarla görüşmek istemese de anayasal görevini yerine getirmeye çalışacağını açıkladı.

HÖH – GERB Koalisyonu İhtimali

Eğer Borisov hükümeti kurmakla görevlendirilirse, parlamentoda 34 milletvekili bulunan HÖH partisi ile destek diyaloğuna girebilirken, 93 sandalyeden oluşan potansiyel GERB-HÖH koalisyonunun güvenoyu alması zor gözüküyor.

Bulgaristan’da, 45. ve 46. Kararnamenin parlamentolarında yer alan güçler arasındaki köklü anlaşmazlıklar nedeniyle Bakanlar Kurulu kurulmadığından, bu yıl ülkede iki kez erken seçim yapılmıştı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×