Bulgaristan cumhurbaşkanı adayı Karadayı: "Birlik içinde olmak gerek"Bulgaristan cumhurbaşkanı adayı Karadayı: “Birlik içinde olmak gerek”

Bulgaristan cumhurbaşkanı adayı Karadayı: “Birlik içinde olmak gerek”


Son Güncelleme :

04 Kasım 2021 - 11:08HÖH Genel Başkanı Mustafa Karadayı: “Cumhuriyetin birleştirici bir millet olarak temel işlevi, görevi ve rolü olan milleti birleştirmenin zamanının geldiğine inanıyoruz. Bu nedenle, Bulgaristan’da demokrasinin gelişmesi için yeni bir dönemin geldiğini, böylece tüm Bulgar vatandaşlarının “modern” olmasının zamanının geldiğini söylüyoruz.  Ülkenin hızlandırılmış ekonomik kalkınması için bir planımız mevcut. Ülkeyi gelecek nesiller için Avrupa Birliği’nin dibinde bırakmak istemiyoruz. Anavatanımız Bulgaristan ‘ı Avrupa’daki ortalama yaşam standardı seviyesine getirmeye çalışıyoruz.”

Çoğunluğu Bulgaristan ‘daki Türk ve Müslüman halkın oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi partisi, 14 Kasım’da  eş zamanlı yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri ve erken genel seçimlerde büyük destek bekliyor.

Seçimlerde hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili adayı olan Hak ve Özgürlükler Hareketi partisi Genel Başkanı Mustafa Karadayı, 14 Kasım’da  eş zamanlı yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimleri ve erken genel seçimlerde partinin seçim kampanyası için seçtiği sloganlarla kamuoyuna vermek istedikleri mesajları anlattı. AP milletvekili Iskra Mikhailova’nın başkan yardımcılığına aday olarak katıldığı seçim kampanyası sırasında “Ulusun Birliği için” sloganını seçtiğini belirterek ekledi, “Zaman birlik olma zamanı” dedi.Bulgaristan Cumhurbaşkanı adayı Mustafa Karadayı

Son dönemde Bulgaristan’da nefret söylemine, ayrımcılığa ve karşı koymaya dayalı bir politika yürütüldüğünü belirten Karadayı, “Bize göre, cumhurbaşkanlığı iktidarının birleştirici bir ulus olarak temel işlevi, görevi ve rolü olan milleti birleştirmenin zamanı geldi. Bu nedenle, Bulgaristan ‘da demokrasinin gelişmesi için yeni bir dönemin geldiğini, böylece tüm Bulgaristan vatandaşlarının “çağdaşları” seviyesine gelmesi gerektiğini söylüyoruz” diye konuştu.

Artık insanları ayrıştırmanın gerekli olmadığını vurgulayan Karadayı, “Artık birlik içinde olmak moderndir ve aynı zamanda Avrupa vatandaşı olan Bulgaristan’ın tüm modern vatandaşları, adaylarını niteliklerine, fırsatlarına ve sundukları programlara göre seçecekler. Böylece, 17 numaraya sahip modern vatandaşlar Mustafa Karadayı’yı başkan, İskra Mikhalova’yı başkan yardımcısı olarak seçecekler “dedi.

Kampanyanın adı ‘Devletçilik İçin’

HÖH Partisi, 14 Kasım’daki parlamento seçimlerine yönelik kampanyasının sloganını da “Devletçilik için” olarak öne sürdü.

Ona göre, son zamanlarda Bulgaristan ‘da bir demokrasi ve devlet krizi yaşandı, “En üst düzeydeki kurumlarda, Cumhurbaşkanı, Başbakan, Millet Meclisi ve meclis başkanlığında, ülkenin anayasasını ve yasalarını ihlal ettiklerini ve çatışma yarattıklarını gözlemliyoruz. Bizim için bu bir devlet krizi, demokrasi krizi demektir. Bu yüzden buna “Devlet olma uğruna diyoruz, ‘devletçilik için’ diyoruz” dedi.

Devlet kurumlarının anayasaya uygun diyalog, uyum, koordinasyon ve karşılıklı kontrolle hareket etmesi gerektiğine işaret eden Karadayı, devlet organlarının “insanlara ve iş çevrelerine tehdit oluşturmaması” gerektiğini, yasalara ve koyulmuş kurallara uyan bir anlayış içerisinde olmasını, ülkeyi oluşturan bireylerin istek ve ihtiyaçlarına cevap veren bir ortam hazırlaması gerektiğinin altını çizdi.

32 Yıl önce komünizmin çöküşüyle birlikte ülkede kurulan HÖH’ün ülkedeki köklü ve etkili partilerden biri olduğunu kaydeden Bakan, Bulgaristan’da bütün partilerin kendilerini HÖH ile karşılaştırdıklarını ve hiçbir program ve hedefleri olmadığında HÖH karşıtı kampanya yürüterek siyasi imaj yaratmaya çalıştıklarını söyledi.

“Anavatanımız Bulgaristan ‘ı Avrupa’daki ortalama yaşam standardına getirmeye çalışıyoruz”

HÖH’ün, yeşil ekonominin siyasi süreçlerine katılım, yüksek teknolojiler, özgür ve aktif vatandaşlar gibi hedefler koyduğunu da kaydeden Bakan, “Ülkenin hızlandırılmış ekonomik kalkınması için bir programımız var. Ülkeyi gelecek nesiller için Avrupa Birliği’nin dibinde bırakmak istemiyoruz. Anavatanımız Bulgaristan ‘ı Avrupa’daki ortalama yaşam standardı seviyesine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

AB üyeliğinin temel olarak halkın ve sermayenin serbest dolaşımı anlamına geldiğine dikkat çeken Karadayı sözlerine şu cümlelerle devam etti:

“Birçok Bulgaristan vatandaşı, çeşitli nedenlerle Avrupa ülkelerinde, Türkiye’de, ABD’de, yani yurtdışında yaşıyor. Yurt dışında yaşayan Bulgar vatandaşlarını ülkemizdeki siyasi süreçlerde aktif olmaya çağırıyorum. Onları oy kullanmaya teşvik ediyorum. Ve bu seçimde en doğru seçenek 17 numaralı pusula. Vatandaşların ülkenin hızlandırılmış ekonomik kalkınması için oy kullanmasına izin verin. Bu sayade yurt dışında okuyan ya da çalışan hemşehrilerimiz, kardeşlerimiz hayatlarını özgürce seçebiliyorlar. Geçimlerini sağlamak için yurt dışına gitmelerine gerek kalmasın.”

 Türk siyasetçi Karadayı Cumhurbaşkanlığına aday oluyor

Yaklaşık bir milyon Türk ve Müslümanın yaşadığı Bulgaristan ‘da HÖH partisi Genel Başkanı olan Karadayı Cumhurbaşkanlığına, Avrupa Parlamentosu(AP) milletvekillerinden İskra Mihaylova  da Cumhurbaşkanlığı yardımcılığına aday.

HÖH partisi adına genel seçimlere de katılım gösteren Karadayı, çok sayıda Türk ve Müslüman nüfusa sahip Kırcaali ve Şumnu kentlerinde aday gösterildi.

Başkent Sofya’daki Ulusal ve Uluslararası Ekonomi Üniversitesi’nden mezun olan 51 yaşındaki Karadayı, 1991 yılında Partisinin Gençlik Kolları Akademik Topluluğu’nun kurucusu olarak siyasete atıldı.

2013 Yılında Bulgaristan Parlamentosu’na seçilen Karadayı, Lütvi Mestan’ın 2015 yılında partiden ihraç edilmesinin ardından HÖH’ün üç geçici eş başkanından biri oldu.

 

Nüfusun yüzde 10’unu Türklerin ve Müslümanların oluşturduğu Bulgaristan ‘da 14 Kasım’da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere 21 siyasi parti ve 7 koalisyon katılacak.

Seçimlerde Cumhurbaşkanı ve yardımcılığı görevi için 24 ikili kozlarını paylaşacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.