Bulgaristan İçişleri Bakanı: "Mevkidaşım Soylu'yla İyi İş Çıkarıyoruz

5 Aralık 2021 - 16:14

Advertisement

Bulgaristan İçişleri Bakanı: “Mevkidaşım Soylu’yla İyi İş Çıkarıyoruz

Bulgaristan İçişleri Bakanı: “Mevkidaşım Soylu’yla İyi İş Çıkarıyoruz


Son Güncelleme :

05 Kasım 2021 - 13:52Bulgaristan İçişleri Bakanı Boyko Raşkov, mevkidaşı Süleyman Soylu ile birlikte sınır güvenliği konusunda iyi bir iş çıkardıklarını söyledi.

Raşkov, Bulgaristan Savunma Bakanı Georgi Panayotov ile birlikte Türkiye’nin güney sınırını ziyaret ederek düzensiz göçü önlemek için gerilen tel örgünün onarımını denetledi.

Kaçak göçle ilgili bir sorun olmadığını vurgulayan Raşkov, “Türkiye sınır muhafızları ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile çok verimli bir işbirliğimiz var. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Bulgaristan Büyükelçisi Aylin Sekizkök ile düzenli olarak görüşüyorum. Kapitan Andrevo ve Kapıkule’deki ortak sınırımızda ortaya çıkabilecek tüm sorunları birlikte tartışıyoruz” dedi.

Bakan Raşkov, Türk makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde, iki ülke arasındaki araç hareketini kolaylaştırmayı da görüştüklerini söyleyerek sözlerini şu cümlelerle sürdürdü:

“Her şeyden önce, araçların, kamyonların ve otomobillerin giriş çıkışlarını kolaylaştıracak önlemler alıyoruz. Bu yıl Türkiye ile çok yoğun bir trafik yaşadık. Gerek Türkiye’den gerekse Bulgaristan’dan araç kuyrukları gözlendi. Türk tarafıyla yapıcı işbirliği açısından gümrük memurlarımızın sayısını da artırdık. Araçların hareketini hızlandırmak için hem Kapitan Andrevo’da hem de Lesovo gümrük kontrol noktasında (Hamzabeyli’nin karşısında) görevdeydik. Bunun için bizzat İçişleri Bakanı Soylu’dan teşekkür mesajı aldım.”

“Sorunlar Üç Ülke Arasında Tartışılmalı”

Bakan Raşkov ayrıca, Türkiye ile Bulgaristan ve Yunanistan arasında, üç sınırın birbirine bağlandığı Svilengrad bölgesinde kurulan Üçlü Koordinasyon Merkezi’nin etkin bir şekilde çalıştığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Üçlü Koordinasyon Merkezi üyesi Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis ile bizzat görüşen Raşkov, “Bildiğiniz gibi Yunanistan ile Türkiye arasındaki ortak sınıra bunun gibi bir tel örgü cihazı da yapılıyor. Elimizde dekan var. Yunanistan’ımız ve Avrupa Birliği’ne üye iki ülke gibi aramızda bir örgü yok. Ne yazık ki, bu yasadışı göçmenlerin çalışmalarını kolaylaştırıyor. Bazen yasadışı yollardan Türk ya da Bulgar tarafına geçebilir, ardından Yunanistan ya da Bulgaristan’a gidebilirler. Öyle ya da böyle, bu sorunlar üç ülke arasında tartışılmalıdır. Bu sorunları aşabilmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Tellerin Zarar Gören Kısımları Onarılıyor”

Son iki aydır Türkiye’den düzensiz göç konusunda herhangi bir değişiklik olmadığına dikkat çeken Raşkov, “Bu bir endişe değil. Belli bir göç seviyesi var ve özellikle hava uygunsa, öyle olacak” diye konuştu.

Raşkov ayrıca, yağışlar nedeniyle tel örgünün bazı bölümlerinin hasar gördüğünü, Savunma Bakanlığı çalışanlarının çalışmaları için 2,5 milyon avro tahsis edildiğini ve onarımların yıl sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

274 kilometrelik ortak Bulgaristan-Türkiye sınırının 149 kilometrelik bir bölümünde, tel örgüden yapılmış 132 kilometrelik bir tel örgü çalışması yapılmıştı.

Kilometre başına 397 bin avroya mal olan ve 2013-2017 yıllarında inşa edilen tel örgü, Bulgaristan’ın iç politikasında sık sık tartışmalara neden olan hem yüksek maliyeti hem de dayanıklılığıyla ilgili sorgulanıyor.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

×