Bulgaristan Kaosa mı? - Balkan Günlüğü GazetesiBulgaristan Kaosa mı?

Bulgaristan seçimleri geçeli neredeyse iki ayı olacak parlamentoda bulunan altı parti anlaşarak bir türlü hükümet kuramıyorlar.

Son Güncelleme :

22 Ağustos 2021 - 23:21

433 okuma


Statükonun üç parti ile protestocuların üç partisi parlamento kürsüsünden birbirilerini suçlamak için adeta yarışa girdiler. Birinci parti olan İTN/Böyle Bir Halk Var parti başkanı Slavi Trifonov hükümet kurmayacağını açıkladı. Hükümet kurmama gerekçesi ise parlamentoda bulunan partilerin İTN başkanının açıkladığı bakanların listesinde yer alan bakan adayların bazılarını muhalefet partiler tarafından ret etmeleri.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev hükümeti kurmak için parlamentoda ana muhalefet partisi olan GERB/Bulgaristan’ın Avrupa Gelişimi Vatandaşlar partisine hükümet kurma yetkisi verdi. GERB partisi Başbakan Adayı Daniel Mitov hükümet kurma görevi alır almaz dosyayı Cumhurbaşkanı Rumen Radev’eiade etti böylece Bulgaristan tarihinde en kısa hükümet kurma görevi olarak geçmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Radev parlamentodan 2021 – 2022 yılı bütçesini görüşüp kabul edilmesini istese de partiler hükümete açık çek vermeyeceklerini açık bir şekilde ifade ettiler. Parlamentoda partiler ne kadar anlaşamazlarsa da siyasi bunalımdan kurtulmak için parlamentonun çalışmasını sağlamak için 22 komisyon kurmayı başardılar. Partilerin aralarında hükümet kurma görüşmelerine devam etmesi için liderlerden olumlu sinyaller geliyor. Cumhurbaşkanı Radev’in üçüncü kez hükümet kurma görevlendirmesine partiler destek verecekler gibi görünüyor. Bulgaristan siyasetinde 24 saat çok uzun bir süredir söylemi hala geçerlidir. Kasım ayında Bulgaristan’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde erken parlamento seçimleri ile birlikte yapılması da gündemde tutulmakta.

Cumhurbaşkanı Radev partilerle hükümet kurma görüşmeleri sırasında GERB partisi ile diğer partiler Bulgaristan ile Kanada vatandaşı olan Kiril Petkovekonomi bakanı olarak atanması anayasaya aykırı olduğunu bu sebeple görevden alınması talebinde bulundular. Kiril Petkov Bulgaristan vatandaşlığı hariç yabancı başka bir ülkenin vatandaşı olduğundan ekonomi bakanı olarak anayasaya aykırı olduğunu HÖH Başkanı Mustafa Karadayı da Cumhurbaşkanı Radev’e söylediğinde beklenmedik bir cevap aldı. Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in Mustafa Karadayı’ya; ben Kiril Petkov’a senin anavatanın neresi diye sordum tereddütsüz Bulgaristan diye cevap verdi. Mustafa Karadayı, senin anavatanın neresi söyleyebilir misin?. Bulgaristan Cumhurbaşkanı tarafından HÖH başkanına senin anavatan neresi sorusuna Bulgaristan medyası skandal olarak değerlendirdi.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev tarafından HÖH hareketinin başkanına senin anavatan neresidir ırkçı skandal soru Türk kökenli Bulgaristan vatandaşlarına karşı potansiyel düşman olarak bakıldığının bir kanıtıdır. Bulgaristan devletinin kurumlarında üst düzey bürokrat olarak tek bir Tük kökenli Bulgaristan vatandaşı getirilmiyor. Cumhurbaşkanı Radev, Ukrayna da azınlık olarak yaşayan Bulgarların azınlık okullarının kapatılmaması için bizzat kendisi Ukrayna Cumhurbaşkanı ile görüşüyor. Bulgar devleti Batı Balkan ülkelerine Avrupa Birliği’ne dahil olma müzakereleri başlaması için ülkelerinde yaşayan Bulgarlara ancak azınlık statüsü verildiğinde destekleyeceklerini en üst düzeyde iletilmişti. AB görüşmeleri başlaması için Arnavut devleti ülkelerinde yaşayan elli bin Bulgar’a azınlık statüsü vermek zorunda kalmıştı. Avrupa ülkelerinden en kalabalık azınlık Bulgaristan’da olsa da Bulgar devleti Türk azınlığına potansiyel düşman olarak görüp asimile etmeye devam etmekte.

         Bulgaristan sınırları içinde yaşamaya mahkûmkalan Türklerin doğdukları topraklarda Türk ve Müslüman olarak yaşamaktan başka bir istekleri yoktur. Bu sebeple ileri bir tarihte Todor Jivkov gibi biri çıkıp isimlerini silah zoruyla değiştirmelerini istenmemesi için anayasada Türk ve Müslüman olarak yaşamaları garanti altına alınmasını haklı olarak istemekteler.

Bulgar devleti Türk “korkusundan” kurtulmak için önce tarih kitaplarından Türk düşmanlığını körükleyen dersleri çıkarması gerekiyor. Bulgar devleti ülkelerinde yaşayan Türk azınlığına güven ile bakmalı tarihten gelen köklere sığınarak yabancıların propagandalarına aldırmayarak birlikte ülkenin kalkınmasında yer almalı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.