Bulgaristan seçimlerinin analizi

14 Ağustos 2022 - 10:33

Bulgaristan seçimlerinin analizi

Son Güncelleme :

01 Aralık 2021 - 0:34İsmet Topaloğlu

Bulgaristan 14 Kasım 2021 tarihinde iki seçim bir arada Cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçimlerini arkada bıraktı. Yurt içinde olsun yurt dışında olsun katılım düşük gerçekleşti. Özellikle ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçimlerin tarihin en düşük katılımı gerçekleşti. Bulgaristan halkı 31 yıldır siyasetçileri dinledi farklı bir şey duyamadıklarından dolayı sandığa gitmeyerek bir şekilde siyasetçileri cezalandırdı. Bulgaristan halkı bu seçimlerde sandığa gidenler değişim istediklerini sandıkta son sözünü söylediler. Statükonun partileri parlamento sıralamasında arka sıralarda yer alırken “Değişime Devam” diyen parti oyların % 25,67’sini alarak 67 milletvekili ile birinci parti oldu. %22,74’ünü aldığı 59 milletvekili GERB – SDS koalisyonu ikinci sırada kaldı. Bu seçimlerde DPS/HÖH hareketi sıralamada oyların %13, ünü alarak 34 milletvekili ile üçüncü oldu. Dördüncü sırayı oyların %10,21’ini alarak 26 milletvekili ile BSP/komünistler aldı. “Böyle Bir Halk Var” şovmen Slavi Trifonov’un partisi oyların %9.52’sini alarak 25 milletvekili ile beşinci oldu. Oyların %6,37’sini alarak “Demokratik Bulgaristan” 16 milletvekili alarak 6 sırada yer alırken son yedinci sırayı barajı aşarak sürpriz yapan, aşı karşıtı Bulgaristan NATO dan ayrılmasını isteyen Rus yanlısı “Yeniden Doğuş” partisi oyların %4,86’sını alarak 13 milletvekili koltuğunu garantiledi.

Parlamento seçimlerinde 14 Kasım 2021 tarihinde gerçekleşen Cumhurbaşkanı seçimlerinde seçmen hiçbir adaya oyların %50,1’ini vermeyerek seçimleri ikinci tura bıraktı. İkinci tura eski Cumhurbaşkanı General Rumen Radev ile Sofya üniversitesi dekanı Prof. Atanda Gercikov kaldılar.
İkinci tur seçimlerine Rumen Atasever oyların 66,72 oylarını alırken rakibi Gerdjikov oyların 31,80 alabildi.
14 Kasım ikisi bir arasa gerçekleşen seçimlerden sonrası Bulgar aşırı milliyetçilerden oluşan bir grup tarafından papaz öncülüğünde Türkiye Sofya büyükelçiliğinin önünde Türkiye devletinin Bulgaristan seçimlerine karışmaması istemiyle sloganlar atıldı. Aynı gece Türkiye Sofya büyükelçisi Aylin Sekiskök Bulgaristan dış işlerine çağırılarak Türkiye devletinin 21 Kasımda gerçekleşecek olan seçimlere karışmaması istendi. Türkiye devleti Bulgaristan’ın Ankara Büyükelcisi Angel Tcolakov’u Bulgaristan seçimleri çerçevesinde Türkiye’de oy kullandırılması konusunda her türlü iş birliği yapılmış ve kolaylık gösterilmişken, seçmenlerinin Türkiye’nin resmi makamlarınca yönlendirildiğini iç işlerine karıştığı iddialarını reddedildiği bildirildi.

Ayrıca Büyükelçiye, Türkiye’nin ve Türkiye’deki oy kullanımının Bulgaristan iç işlerinde suistimal edilmemesini beklendiği dile getirerek, bu hususları içeren bir nota verildi.

21 Kasım 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçim öncesi Türkiye’den Bulgaristan’a giden otobüsler mesnetsiz “rutin kontrol” diyerek saatlerce sınırda bekletildi ayrıca bir grup fanatik Bulgarlar Edirne Kapı Kule çıkışını bir süreliğine trafike kapattılar. Edirne basınından olayları görüntülemek için gitmek isteyen medya mensuplarına Bulgar sınır polisi izin vermedi.

Bu olayların arkasında cumhurbaşkanı Radev’in geçici hükümette atadığı eski DS/devlet güvenlik kurumunda mustantik olarak görev yapmış komünist zihniyetli Türkleri sevmeyen Boyko Raşkov olduğu iddia edildi. İç işleri bakanı Raşkov oy satın alınıyor bahanesiyle Türklerin yaşadıkları bölgelerde sergilediği tehditkâr tavırlarıyla 1984 – 1989 yılları isim değiştirme kampanyası yıllarını hatırlattı.

Parlamentoda koalisyon hükümeti kurmak için “Değişime Devam” partisi liderleri Kiril Petkov ile Asen Vasilev GERB-SDS koalisyonu, DPS/HÖH hareketi ile “Yeniden Doğuş” partileriyle koalisyon hükümeti kurulmasına görüşmeyeceklerini beyan ettiler. “Değişime Devam” partisi koalisyon hükümetini kurmak için diğer dört partiyle görüşmelere başladılar.

İkinci kez seçilen Cumhurbaşkanı Rumen Radev seçim öncesi konuşmalarından eser kalmayarak kucaklayıcı bir cumhurbaşkanı olacağına ülke için en önemli sorun etnik barış olduğunu söylemsi dikkatleri çekti.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’e parti ve dini ayrım yapmayan kucaklayıcı Bulgaristan halkını birleştirici “senin anavatanın neresi ?” sorusu sormayan bir cumhurbaşkanı olacağına ülkeyi siyasi krizden çıkaracağına inanarak başarılar dileriz. “Değişime Devam” parti liderlerine ve parlamentoda grubu bulunun bütün partilere ülkenin bir yıla yakın siyasi krizlerden çıkaracaklarına inanılan enflasyonu frenleyebilen siyasi istikrarı sağlayabilen bir hükümet kuracaklarına inanarak başarılar diliyoruz.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.