DOLAR 33,1128 0.09%
EURO 36,0632 -0.28%
ALTIN 2.576,62-0,92
BITCOIN 2112866-1.50619%
İzmir
36°

AÇIK

SABAHA KALAN SÜRE

179 okunma

Bulgaristan: Türkiye ile ciddi sorunumuz yok

ABONE OL
05/01/2010 22:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

marin-raykovBulgaristan Dışişleri Bakanı Marin Raykov, Bulgaristan ile Türkiye arasında ciddi politik sorun bulunmadığını belirterek, “Sadece çözülememiş bazı konular var. Bunlar da diyalog yoluyla halledilecek meselelerdir” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Raykov, 1913 yılından sonra Türkiye’den Bulgaristan’a göç eden Bulgarların Türkiye’de kalan mal varlığına ilişkin meselenin iki ülke arasında çözüme kavuşturulmamış konulardan biri olduğunu söyledi. Bulgaristan-Türkiye ilişkilerinin mevcut durumunun son yılların en iyi seviyesinde olduğunu belirten Raykov, ilişkilerin her alanda daha da geliştirilmesi için iki tarafta da gerekli iradenin bulunduğunu bildirdi.

Trakya göçmenlerinin tazminat konusunun çözümünü Türkiye’nin AB üyeliği için bir ön şart olarak görmediklerini ifade eden Raykov şöyle konuştu:

“Bizim resmi tutumumuz, AB’nin genişleme süreci ile Türkiye-Bulgaristan ilişkilerinde çözülmemiş konular arasında doğrudan alaka olmadığı yönündedir. Bulgaristan, Türkiye’deki reform çalışmalarını, AB’nin Brüksel–Ankara diyaloğuna ilişkin tüm kararlarını desteklemektedir ve desteklemeye devam edecektir.”

Bulgaristan’ın yurt dışındaki Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov, dün ve önceki gün yaptığı açıklamalarda, 1913 yılından sonra Bulgaristan’a göç eden Bulgarların Türkiye’deki mal varlıkları karşılığı Türkiye’den 20 milyar dolar tazminat isteneceğini söylemiş ve bu sorunun çözümünün Türkiye’nin AB üyeliği için ön şartlardan biri olacağını ifade etmişti.

 

 

 

 

    En az 10 karakter gerekli

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.