Bulgaristan'da seçim kaosuna çözümBulgaristan’da seçim kaosuna çözüm

Bulgaristan’da seçim kaosuna çözüm


Son Güncelleme :

09 Ekim 2021 - 0:21

294 okuma


İsmet Topaloğlu

 

Bulgaristan 14 Kasım günü iki seçim bir arada yapacak. Aynı gün cumhurbaşkanı seçimleri ile parlamento seçimleri gerçekleşecek. Partiler koalisyonlar Yüksek Seçim Kuruluna parlamento seçimlerine gereken dilekçeleri verdiler. Seçime 22 parti ile 7 koalisyon katılacak. Cumhurbaşkanı seçimlerinde şimdilik 12 adayın muraacatı var son rakam 12 Ekimde belli olacak. Cumhurbaşkanı adaylarından iki ikili ön plana çıkmakta. Son cumhrbaşkanı ikilisi Rumen Radev ile İliyana Yotova onların ciddi rakipleri Sofya üniversitesi rektörü Atanas Gercikov ordu mensubu Albay Nevyana Miteva. Balotajda ikinci tur seçimleri iki ikili arasında geçecekleri ön görülmektedir. DPS/HÖH cumhurbaşkanlığı seçimlerşnde balansör rolu oynamıştır destek verdiği aday kazanmıştır. 46. hükümet kurma görüşmelerinde cumhurbaşkanı Radev DPS/HÖH başkanı Mustafa Karadayı’ya yönelttiği; senin anavatan neresi ırkçı, kin ve nefret içeren toplumu ayrıştıran soru 2 kez cumhurbaşkanlığına taşıyacak oylarından olmuş olacak gibi görülmekte. Cumhurbaşkanı adayı Radev yurt turlarınıda Kırcaali ili ziyaretinde belediye başkanı ve başkan yardımcılarından birisi tarafından karşılamalarda bulunmaması bu tezi doğrulamış olmakta.
Parlamento seçimlerine iki aydan az bir süre kala araştırma şirketlerine göre GERB birinci parti olarak görlmekte ikinci Böyle Bir Halk Var, üçüncü sırada BSP/Komünistler dördüncü sırada DB/Demokratik Bulgaristan beşinci sırada DPS/HÖH, İBNİ/Ayağa kalk Bulgaristan. Biz geliyoruz partisi baraj sınırın üstünde. Eski bakanlardan Kiril Petko ile Asen Vasilev “Reformlara Devam” adı altında seçimlere katılacaklarını açıklayıp YSK dilekçelerini vermiş oldular. İkili kurdukları parti meclise girecek olan partilerin yerlerinde değişklik yapacakları kesin gözle bakılmakta.
14 Kasım 2021 tarihinde Bulgaristan’da gerçekleşecek olan 2 seçim bir arada DPS/HÖH hareketi yönetimi oy aldıkları kesimin isteklerine kulak mı verecekler şimdiye kadar bildiklerini mi okuyacaklar sandığa gitmeyen seçmeni sandığa götürebilecekler mi seçmen kararını milletvekilli aday listelerini gördüğünde karar verecektir.. 30 yıldan bu zamana kadar DPS/HÖH yönetimi oy aldıkları kesime milletvekili aday listesini kesinlikle sorma ihtiyacı duymamıştır. İlçe kongrelerinde yıllardır parti yönetiminde bulunanlara değişmez milletvekillerine delegeler gidin artık sizleri görmek istemiyoruz haykırışlarına tanıklık yapmıştım. 1984-1989 yılları arasında Bulgar komünist devleti Türklere karşı yürüttüğü asimilasyon politikasına destek veren “Türklerden” Mukaddes Nalbant gibilerini Türklere karşı inatla milletvekili listelere alınması seçmeni sandıklardan  daha da uzaklaştırmıştır.
Bulgaristanda Milletvekili yapacak çok yetenekli bilgiye sahip üniversiteli en önemlisi yolsuzluklara bulaşmamış kimselerden çekinmeyen Türk gençleri var.
DPS/HÖH yönetimi Bulgaristan siyasetinde kalmak parlamentoda söz sahibi olmak istiyorsa 30 yıllık siyasi geçmişini gözden geçirerek bu da 1990 kuruluş amacına dönerse ancak başarır.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.