Bulgaristan'da Siyaset Kazanı Kaynıyor

13 Ağustos 2022 - 05:03

Bulgaristan’da Siyaset Kazanı Kaynıyor

Bulgaristan’da son hafta siyaset kazanı tam anlamıyla kaynama noktasına geldi.

Son Güncelleme :

18 Haziran 2022 - 16:40Bulgaristan’da son hafta siyaset kazanı tam anlamıyla kaynama noktasına geldi. Dört partiden oluşan iktidar koalisyonu hükümetinden İTN/Böyle Bir Halk Var partisi lideri şarkıcı şovmen Slavi Trifonov hükümette yer alan dört bakanını çekeceğini açıkladıktan sonra bu bakanlar istifa etti. Böylece hükümette derin siyasi kriz başlamış oldu. İTN partisinden 5 milletvekili partiden ayrıldıkları açıkladıklarından parlamento kürsüsünden bir vekil daha istifa ettiğini açıkladı. Bulgaristan genelinden İTN il ilçe teşkilatlarından istifa haberleri gelmeye başladı. Başbakan Kiril Petkov olaylardan sonra düzenlediği basın toplantısında azınlık hükümet modeline geçeceklerini açıkladı. Hükümet görevini devam etmesi adına çoğunluk sağlanması için 11 milletvekilinin desteği gerekmekte. İTN partisinden istifa eden altı milletvekili hariç beş milletvekili daha gerekmekte.

Muhalefet partileri gereken imzaları toplayıp meclis başkanın azledilmesini istemek için meclis başkanlığına önerge sunup siyasi krizi daha da derinleştirmiş oldular. Meclis Naşkanı Nikola Mincev istifasını verdi ve parlamentoda istifası oylandı. Aynı gün geç saatlere kadar hükümete destek vermek için halktan bir grup parlamento önünde gösteri düzenledi.

Bu olaylar cereyan ederken GERB partisinin meclis başkanlığına hükümetin meclisten güvenoyu alması için dilekçe vermesi Bulgaristan siyasetini çıkmaza soktu. Güvenoyu oylaması 21 Haziran Salı yapılacak. Hükümet kanadı çoğunluğu sağlamak için gerekli milletvekillerini bulamazsa Eylül, Ekim arası Bulgaristan erken seçime gidecek gibi görülmekte.

Bulgaristan siyaset krizinin altında İngiliz ajanslarından bazıları Ruslar’ın olduğunu iddia etmesi üzerine Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Bulgaristan’daki siyasi kriz ile ilgilerinin olmadığını açıklama zorunda kaldı.

Siyasi yorumcular eski savunma bakanı Stefan Yanev kurduğu parti ile diğer partiler erken seçimde parlamentoda girip çoğunluğu sağlayacaklarını böylece Rus yanlısı hükümet ortaya çıkacağını iddia etmekte.

Güvenoyu oylamasından sonra PP/Değişime Devam parti lideri Başbakan Kiril Petkov ben başbakan olmayabilirim bizim partimizden bir isim başbakan olabilir açıklaması yaptı.

Bulgaristan siyasi krizi Batı ile Rus yanlılarını karşı karşıya getirdi. Rus yanlısı Türk “düşmanlığı” ile bilinen VIZRAJDANE/Yeni Doğuş Partisi’nin HÖH ile birlikte meclis başkanı Minçev’in azledilmesinde oy kullanması bazı siyasi çevreleri dalgalandırdı.

Bulgaristan siyasetinde 24 saatin çok uzun bir süre olduğu geçen yıllarda kanıtlanmıştır. Bulgaristan parlamentosunda hükümet güvenoyu alabilecek mi tahmin etmek neredeyse imkânsızdır. Bazı medya kuruluşlarının iddia etikleri gibi Rusya Bulgaristan siyasetine hakim olabilecek mi zaman ve gelişmeler gösterecektir.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.