Bulgaristan'da Yeniden Sandığa Gidilecek - Balkan Günlüğü Gazetesi

Bulgaristan’da Yeniden Sandığa Gidilecek

Son Güncelleme :

17 Mayıs 2021 - 23:35

514 okuma


İsmet Topaloğlu

 

4 Nisan’da Bulgaristan’da parlamento seçimleri gerçekleşmişti. Bulgaristan parlamentosu 7 Mayıs’ta son oturumunu yaptı ve ülke tarihinde seçimlerden sonra hükümet kurulmadan fesh edilen iki ay ömrüyle en kısa ömürlü parlamento olarak tarihe geçti. GERB partisi seçimlerden birinci parti çıksa da tek başına hükümet kurmaya yetecek milletvekili sayısına ulaşamadı. Parlamentoya alışılmış partilerden hariç üç parti girmeyi başardı. “Öyle bir halk var” partisi lideri türkücü sanatçı Slavi Trifonov ana muhalefet görevini üstlendi. Üçüncü sırada eski komünistlerin uzantısı olan BSP partisi yer alırken dördüncü sırada gerilemeye devam eden HÖH hareketi vardı. Beşinci sırayı “Evet Bulgaristan” partisi yer almıştı sonuncu sırada “Ayağa kalk. Üç kağıtçılar dışarı” partisi yer aldı.  Milliyetçi partiler yürüttükleri aşırı politika halk tarafından kabul edilmeyerek parlamento dışında bırakıldı. Parlamentoya girmeye hak eden beş partiden hiç biri GERB ile koalisyon kurmaya yanaşmadı. Partiler arasında görüş farklılığı hükümet kurma yolunu tamamen kapadı. 45. parlamentoda hükümet kurulamadığından dolayı Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev erken seçim tarihi 7 Temmuz 2021 olarak açıkladı. Böylece Bulgaristan halkı iki ay içinde yine seçime gidecek.

 

‘TABLO DEĞİŞİR Mİ?’

Erken seçim parlamentoda tabloyu değiştirecek mi pek sayılmaz genel olarak tablo aynı kalacak. Bulgaristan halkı 30 yıldan beri yürütülen politikadan ve statükonun milletvekillilerinden daha düzgün ve daha iyi bir hayat için umutlarını keserek politikaya yeni simalar seçerek değişim istediğini göstermişti.  Parlamentoda giderayak seçim kanununda da değişiklikler yapıldı. Üç yüzden fazla nüfus olan yerleşim yerlerinde seçim sandıkları yerinde elektronik seçim makineleri kurulacak. Böylece seçmen elektronik makinelerin ekranlarına dokunarak istedikleri partiye oylarını verebilecekler. Aşırı “milliyetçiler”  tarafından AB dışında kalan ülkelerde seçim sandık sayısına sınırlama getirilmişti. Bu demokrasi ayıbı sandık kısıtlaması parlamentoda kaldırıldı. Sandık kısıtlaması özellikle Türkler için yapılmıştı. “Milliyetçi” parti liderleri Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından kaldırılan sandık kısıtlama kanununu ısrarla Türkiye Bulgaristan’ın iç işlerine karışma fırsatı verilmemesi için veto etmesi istemekte. Cumhurbaşkanı Rumen Radev bu konuda vereceği kararla demokrasi sınavından geçmiş olacak.

Çoğunluğu Türklerden oluşan HÖH seçimlerde 30 milletvekili çıkarabildi. Bir önceki seçimlerden daha az milletvekili sayısı çıkardılar. Kırcaali bölgesinden ancak beş sandalyeden üç vekil çıkarabildiler. Kırcaali bölgesinde seçimlere katılım yüzde 25’e indi. Bu sayıya Bulgar, Pomak ve Romanlar da dahil.

‘19 BİN OY’

Türkiye’den giden oylarda da düşüş görüldü ancak 19 bin oy alabildiler.  Liste başlarına belediye başkanları yer almaktalar seçim sonrası milletvekilliğinden istifa ederek listede hiç bi şekilde seçmen tarafından seçilmeyecek beşinci altıncı sıralardan adaylar parlamentoya gitme kakını kazanıyorlar bu da seçmeni isyan ettirmekte.  Seçmeni daha fazla küstürmemek için Temmuz ayında Bulgaristan’da gerçekleşecek olan erken parlamento seçimlerinde DPS/HÖH yönetimi kuruluşun 90 ruhuna dönmese listelere halk tarafından onaylanmış isimler yer almasa seçimlere daha az katılımla tepkilerini göstermiş olacaklardır. Cumhurbaşkanı Rumen Radev tarafından ülkeyi seçimlere götürecek Stefan Yanev başbakanlığında on sekiz bakan ile Teknokrat hükümetini atadı. Cumhurbaşkanı Radev atadığı kabine Rus yanlısı üyelerden oluştuğu görülmekte. Daha önce parlamentoda GERB iktidarın 11 yıllık iktidar dönemini incelemek için parlamentoda araştırma komisyonu kuruldu. Geçici hükümet devlet kurumlarda üst düzey bürokratlarını uzaklaştırarak yeni bürokratlar atamasıyla işe başlamış oldu. Bürokrat değişimi GERB partinsin devletle ilişkiyi sonlandırması amaçlanmakta. Atanan bakanlar kendi bünyelerinde geriye dönüp 11 yılı araştırmaları beklenmekte. Başbakan Stefan Yanev hükümeti ülkeyi seçime götürme görevi hariç GERB 11 yıllık iktidarın geriye dönük yolsuzlukları araştırmaya vakitleri yetecek mi zaman gösterecek.

 

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.